Blog

Zasobnikowe węzły cieplne
W artykule znajdziesz:
Zasobnikowe węzły cieplne

W węzłach pełnoszeregowych (dwustopniowych) z zasobnikami ciepłej wody część wahań obciążenia cieplnego wywołanych zmiennym rozbiorem c. w. u. zostaje wyrównana dzięki pojemności cieplnej zasobnika, natomiast pozostała część w wyniku wykorzystania bezwładności cieplnej budynku (program uprawnienia budowlane na komputer). Dlatego też w tych węzłach stopień zakłóceń pracy instalacji centralnego ogrzewania, będący przyczyną wahań temperatury wewnętrznej, jest mniejszy niż w węzłach pełnoszeregowych bez zasobników.
Stąd zakres stosowania omawianych węzłów jest szerszy niż węzłów bezzasobnikowych. W wytycznych do projektowania instalacji ciepłej wody [60] zalecono stosowanie węzłów pełno szeregowych z zasobnikami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jednak podana wartość graniczna została ustalona w wyniku obliczeń szacunkowych nie popartych badaniami eksperymentalnymi.
Sposób ładowania zasobników w węźle pełnoszeregowym może być różny, podobnie jak i różne mogą być usytuowania wymiennika w stosunku do zasobnika (uprawnienia budowlane).
Jednym z rozwiązań może być węzeł. W rozwiązaniu tym, podobnie jak w węzłach szeregowo-równoległych z zasobnikiem, jedna pompa pobudza przepływ wody zarówno w obiegu ładującym zasobnik, jak i -obiegu cyrkulacyjnym. Z tego względu w obiegu ładującym o mniejszym oporze przepływu - należy umieścić kryzy dławiące. Średnicę elementów dławiących należy dobrać tak, aby zarówno w obiegu cyrkulacyjnym, jak i ładującym zasobnik płynęły odpowiednie ilości wody wynikające z obliczeń węzła i instalacji wewnętrznej. Do regulacji temperatury służy zazwyczaj regulator temperatury bezpośredniego działania wyposażony w zawór dwu- drogowy.
Pompa ładująco-cyrkulacyjna może pracować w sposób ciągły bądź też może być okresowo wyłączana czujnikami temperatury umieszczonymi w punktach. Wyłączenie pompy ładująco-cyrkulacyjnej następuje przy jednoczesnym przekroczeniu wartości zadanych przez temperaturę wody powracającej z instalacji cyrkulacyjnej oraz temperaturę wody w dolnej części zasobnika. Węzły pełnoszeregowe w układzie nie znalazły dotychczas w kraju szerszego zastosowania (program egzamin ustny).
Grupowe węzły cieplne
Można przypuszczać, że wynika to głównie z braku odpowiednich elementów regulacji automatycznej oraz pewnego tradycjonalizmu projektantów i służb eksploatacyjnych. Na terenie Wrocławia zostało wykonanych kilkadziesiąt węzłów w układzie pełnoszeregowym z zasobnikami. W węzłach tych zasobniki ładowane są ciśnieniem grawitacyjnym obiegu cyrkulacyjnego. Zdaniem autora po podjęciu produkcji odpowiednich elementów regulacji automatycznej węzły pełnoszeregowe z zasobnikami ładowanymi grawitacyjnie lub przy większych rozległościach instalacji wewnętrznej ładowanymi pompami powinny znaleźć zastosowanie w budownictwie ogólnym. Wniosek ten wynika również z tego, że przy zastosowaniu węzłów tego typu następuje zupełne wyeliminowanie wahań przepływów oraz ciśnień w sieciach cieplnych. Ponadto umożliwiają one wykorzystanie maksymalnej przepustowości sieci cieplnych (opinie o programie).
Szczególnym problemem związanym z rozprowadzaniem i przygotowaniem cieplej wody użytkowej jest ustalenie właściwej mocy cieplnej projektowanych węzłów. Obecnie, w wyniku licznych analiz techniczno-ekonomicznych oraz doświadczeń eksploatacyjnych, istnieje wyraźna tendencja do wprowadzania na szerszą skalę grupowych (osiedlowych) węzłów cieplej wody użytkowej i centralnego ogrzewania (segregator aktów prawnych).
Do zasadniczych przesłanek uzasadniających wzrost mocy stosowanych węzłów cieplnych należą:
- wyniki analiz techniczno-ekonomicznych wskazują, że nakłady inwestycyjne i eksploatacyjne ponoszone przy węzłach grupowych są mniejsze niż przy rozproszonych węzłach indywidualnych,
- eksploatacja węzłów grupowych jest znacznie łatwiejsza niż licznych węzłów indywidualnych,
- niezawodność pracy osiedlowych systemów ciepłowniczych z węzłami o dużych mocach cieplnych jest większa, gdyż w tym przypadku można zapewnić im stałą obsługę prowadzoną przez wykwalifikowany personel (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32