Blog

Ekwiwalent pieniężny zdjęcie nr 2
22.05.2021

Zasobnikowe węzły cieplne

W artykule znajdziesz:

Zasobnikowe węzły cieplne

Ekwiwalent pieniężny zdjęcie nr 3
Grupowe węzły cieplne

W węzłach pełnoszeregowych (dwustopniowych) z zasobnikami ciepłej wody część wahań obciążenia cieplnego wywołanych zmiennym rozbiorem c. w. u. zostaje wyrównana dzięki pojemności cieplnej zasobnika, natomiast pozostała część w wyniku wykorzystania bezwładności cieplnej budynku (program uprawnienia budowlane na komputer). Dlatego też w tych węzłach stopień zakłóceń pracy instalacji centralnego ogrzewania, będący przyczyną wahań temperatury wewnętrznej, jest mniejszy niż w węzłach pełnoszeregowych bez zasobników.

Stąd zakres stosowania omawianych węzłów jest szerszy niż węzłów bezzasobnikowych. W wytycznych do projektowania instalacji ciepłej wody [60] zalecono stosowanie węzłów pełno szeregowych z zasobnikami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jednak podana wartość graniczna została ustalona w wyniku obliczeń szacunkowych nie popartych badaniami eksperymentalnymi.
Sposób ładowania zasobników w węźle pełnoszeregowym może być różny, podobnie jak i różne mogą być usytuowania wymiennika w stosunku do zasobnika (uprawnienia budowlane).

Jednym z rozwiązań może być węzeł. W rozwiązaniu tym, podobnie jak w węzłach szeregowo-równoległych z zasobnikiem, jedna pompa pobudza przepływ wody zarówno w obiegu ładującym zasobnik, jak i -obiegu cyrkulacyjnym. Z tego względu w obiegu ładującym o mniejszym oporze przepływu - należy umieścić kryzy dławiące. Średnicę elementów dławiących należy dobrać tak, aby zarówno w obiegu cyrkulacyjnym, jak i ładującym zasobnik płynęły odpowiednie ilości wody wynikające z obliczeń węzła i instalacji wewnętrznej. Do regulacji temperatury służy zazwyczaj regulator temperatury bezpośredniego działania wyposażony w zawór dwu- drogowy.

Pompa ładująco-cyrkulacyjna może pracować w sposób ciągły bądź też może być okresowo wyłączana czujnikami temperatury umieszczonymi w punktach. Wyłączenie pompy ładująco-cyrkulacyjnej następuje przy jednoczesnym przekroczeniu wartości zadanych przez temperaturę wody powracającej z instalacji cyrkulacyjnej oraz temperaturę wody w dolnej części zasobnika. Węzły pełnoszeregowe w układzie nie znalazły dotychczas w kraju szerszego zastosowania (program egzamin ustny).

Grupowe węzły cieplne

Można przypuszczać, że wynika to głównie z braku odpowiednich elementów regulacji automatycznej oraz pewnego tradycjonalizmu projektantów i służb eksploatacyjnych. Na terenie Wrocławia zostało wykonanych kilkadziesiąt węzłów w układzie pełnoszeregowym z zasobnikami. W węzłach tych zasobniki ładowane są ciśnieniem grawitacyjnym obiegu cyrkulacyjnego. Zdaniem autora po podjęciu produkcji odpowiednich elementów regulacji automatycznej węzły pełnoszeregowe z zasobnikami ładowanymi grawitacyjnie lub przy większych rozległościach instalacji wewnętrznej ładowanymi pompami powinny znaleźć zastosowanie w budownictwie ogólnym. Wniosek ten wynika również z tego, że przy zastosowaniu węzłów tego typu następuje zupełne wyeliminowanie wahań przepływów oraz ciśnień w sieciach cieplnych. Ponadto umożliwiają one wykorzystanie maksymalnej przepustowości sieci cieplnych (opinie o programie).

Szczególnym problemem związanym z rozprowadzaniem i przygotowaniem cieplej wody użytkowej jest ustalenie właściwej mocy cieplnej projektowanych węzłów. Obecnie, w wyniku licznych analiz techniczno-ekonomicznych oraz doświadczeń eksploatacyjnych, istnieje wyraźna tendencja do wprowadzania na szerszą skalę grupowych (osiedlowych) węzłów cieplej wody użytkowej i centralnego ogrzewania (segregator aktów prawnych).

Do zasadniczych przesłanek uzasadniających wzrost mocy stosowanych węzłów cieplnych należą:
- wyniki analiz techniczno-ekonomicznych wskazują, że nakłady inwestycyjne i eksploatacyjne ponoszone przy węzłach grupowych są mniejsze niż przy rozproszonych węzłach indywidualnych,
- eksploatacja węzłów grupowych jest znacznie łatwiejsza niż licznych węzłów indywidualnych,
- niezawodność pracy osiedlowych systemów ciepłowniczych z węzłami o dużych mocach cieplnych jest większa, gdyż w tym przypadku można zapewnić im stałą obsługę prowadzoną przez wykwalifikowany personel (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Ekwiwalent pieniężny zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Ekwiwalent pieniężny zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Ekwiwalent pieniężny zdjęcie nr 8 Ekwiwalent pieniężny zdjęcie nr 9 Ekwiwalent pieniężny zdjęcie nr 10
Ekwiwalent pieniężny zdjęcie nr 11
Ekwiwalent pieniężny zdjęcie nr 12 Ekwiwalent pieniężny zdjęcie nr 13 Ekwiwalent pieniężny zdjęcie nr 14
Ekwiwalent pieniężny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ekwiwalent pieniężny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ekwiwalent pieniężny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami