Blog

Cykle remontowe zdjęcie nr 2
22.05.2021

Zasobnikowe węzły cieplne

W artykule znajdziesz:

Zasobnikowe węzły cieplne

Cykle remontowe zdjęcie nr 3
Zasobnikowe węzły cieplne

Schemat dwustopniowego węzła szeregowego z regulacją temperatury w wymienniku drugiego stopnia. Regulator temperatury z zaworem dwudrogowym można zastąpić dwoma regulatorami z napędem elektromagnetycznym i zaworami jednodrogowymi. W tym przypadku zawór na przewodzie zasilającym wymiennik drugiego stopnia musi być pod napięciem otwarty, a zawór na przewodzie zasilającym węzeł centralnego ogrzewania - pod napięciem zamknięty. Dokładny opis regulacji automatycznej węzłów szeregowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Aby zapobiec przegrzewaniu c. w. u. w wymienniku pierwszego stopnia, dwustopniowy węzeł szeregowy można wyposażyć w regulator temperatury wody za wymiennikiem pierwszego stopnia zamontowany w sposób. Zasobnikowe węzły cieplne w układzie równoległym i szeregowo-równoległym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Omawiając indywidualne węzły z zasobnikami ciepła, należy wprowadzić ich klasyfikację oraz zdefiniować pewne pojęcia występujące w dalszej części rozdziału.

Ze względu na wielkość zasobnika ciepła przyjęto następujący podział węzłów:
- węzły o pełnej akumulacyjności,
- węzły o ograniczonej akumulacyjności.
Natomiast ze względu na konstrukcję rozróżnia się:
- węzły z wymiennikami ciepła zatopionymi w zasobniku,
- węzły z wydzielonym zasobnikiem (uprawnienia budowlane).

Węzeł o pełnej akumulacyjności jest to układ, w którym pojemność zasobników jest taka, że wymiennik ciepła będzie pracował przy stałej mocy cieplnej, stałym natężeniu przepływu wody sieciowej oraz stałych temperaturach przed i za węzłem.
W tym przypadku wymiennik ciepła powinien mieć moc cieplną równą średniemu (w rozpatrywanym okresie) zapotrzebowaniu na ciepło. Natomiast w węźle
a) ograniczonej akumulacyjności zasobnik ciepła ma mniejszą pojemność cieplną
b) dlatego nie może pokryć stałego zapotrzebowania na wodę sieciową oraz stałej mocy cieplnej wymienników, które są dobierane dla zapotrzebowania na ciepło większe od jego średniej wartości.

Regulacja temperatury

Najprostszym węzłem zasobnikowym jest węzeł w układzie równoległym z wymiennikiem pojemnościowym (program egzamin ustny).
Ideowy schemat takiego rozwiązania. Na schemacie tym pokazano również sposób włączenia instalacji cyrkulacyjnej - pompowej, którą w przypadku awarii pompy można przełączyć na grawitacyjny obieg wody cyrkulacyjnej. Schemat podobnego węzła z wydzielonym zasobnikiem w układzie Chludowa.

Węzeł tego typu może być stosowany do zasilania tych wszystkich instalacji, w których rozbiór c. w. u. charakteryzuje się dużymi nierównomiernościami, oraz gdy nie istnieje potrzeba dochładzania wody powrotnej z węzła centralnego ogrzewania. Regulacja temperatury w węźle tego typu odbywa się za pomocą termostatycznego zaworu (RTB) z czujnikiem umieszczonym za wymiennikiem przepływowym. Pompa cyrkulacyjno-ładująca wymusza przepływ wody w obiegu cyrkulacyjnym i ładującym. W węzłach o dużych mocach cieplnych, np. węzłach grupowych, mogą być instalowane oddzielne pompy cyrkulacyjne i oddzielne pompy ładujące zasobnik (opinie o programie).

Pompa cyrkulacyjno- -ładująca może być sterowana w sposób dwoma termostatami dwustawnymi lub przy większym obciążeniu elektrycznym za pośrednictwem dodatkowego przekaźnika. W tym przypadku wyłączenie pompy następuje przy jednoczesnym wzroście temperatury wody powracającej z instalacji cyrkulacyjnej oraz temperatury wody w dolnej części zasobnika powyżej wartości zadanej, np. 45°C (segregator aktów prawnych). W węzłach, w których jedna pompa wywołuje przepływ wody w obiegu ładującym zasobnik oraz w obiegu cyrkulacyjnym, należy wstawić kryzy regulacyjne w obieg ładujący. Konieczność wstawienia dodatkowych oporów w miejscach literą K jest wynikiem nierównych oporów przepływu w obu obiegach.

Kryzy te mają zapewnić obliczeniowe natężenia przepływu wody zarówno w obiegu ładującym, jak i w obiegu cyrkulacyjnym (promocja 3 w 1). Pompa cyrkulacyjno-ładująca pozbawiona elementów regulacji automatycznej może pracować w ciągły sposób, co oczywiście zwiększa koszty eksploatacyjne węzła.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Cykle remontowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Cykle remontowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Cykle remontowe zdjęcie nr 8 Cykle remontowe zdjęcie nr 9 Cykle remontowe zdjęcie nr 10
Cykle remontowe zdjęcie nr 11
Cykle remontowe zdjęcie nr 12 Cykle remontowe zdjęcie nr 13 Cykle remontowe zdjęcie nr 14
Cykle remontowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Cykle remontowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Cykle remontowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami