Blog
Zaspokojenie potrzeb ludności
W artykule znajdziesz:
Zaspokojenie potrzeb ludności
Dochód narodowy wyrażamy w jednostkach pieniężnych. Obliczamy go w okresach rocznych wartości ogółem lub na jednego mieszkańca (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wielkość dochodu narodowego decyduje o stopniu zaspokojenia potrzeb ludności. W krajach o dużym dochodzie narodowym społeczeństwo posiada wysoką stopę życiową, w krajach dochodzie niskim ludność jest uboga. Im kraj jest lepiej zagospodarowany, im więcej posiada fabryk i innych zakładów pracy, im bardziej są one nowoczesne, tym większy dochód może wytwarzać. Również i pracowitość społeczeństwa, jego umiejętności uczciwość w pracy, mają duży wpływ na wielkość dochodu. Decydującym czynnikiem jest tu społeczna wydajność pracy, do której w dużym stopniu przyczynia się również właściwa organizacja pracy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dzięki dużym wysiłkom naszego społeczeństwa dochód narodowy w Polsce wzrasta w dość szybkim tempie.
W porównaniu jednak z krajami o najwyższym stopniu rozwoju gospodarczego jest on u nas stosunkowo niski, gdyż wynosi obecnie na każdego mieszkańca około 1200 zł miesięcznie. Jedną z głównych przyczyn niskiego dochodu narodowego na głowę ludności w Polsce jest bardzo wysoki przyrost naturalny.
Dochód narodowy jest obliczony na każdego obywatela, jednak udział w jego wytwarzaniu bierze tylko ta część ludności czynnej zawodowo, która wytwarza dobra materialne. Nie biorą udziału w produkcji dochodu narodowego osoby nie pracujące, a więc nie tylko dzieci i ucząca się młodzież, lecz również ludzie chorzy oraz emerytowani starcy. Spośród ludności czynnej zawodowo dochód narodowy wytwarzają tylko osoby zatrudnione bezpośrednio w produkcji i usługach produkcyjnych. Ludność wykonująca usługi nieprodukcyjne nie bierze udziału w wytwarzaniu dochodu. Chociaż lekarze, nauczyciele czy aktorzy dochodu nie wytwarzają, jednak praca ich jest społecznie użyteczna i bez niej nie można się obejść. Pewne jednak przerosty usług, jak np. zbyt duża liczba pracowników administracyjnych w biurach i urzędach, są społecznie szkodliwe (uprawnienia budowlane).
Obiekty budowlane
Powiedzieliśmy już, że wielkość dochodu narodowego określa materialny poziom życia społeczeństwa, jednak gdy bliżej przyjrzymy się problemom gospodarczym, musimy stwierdzić, że sprawa nie jest tak zupełnie prosta. Aby dokładnie zrozumieć zależność stopy życiowej od wielkości dochodu narodowego, musimy zrozumieć w jaki sposób ulega on podziałowi.
Produkowane przez społeczeństwo dobra można podzielić na dwie grupy: na tę część, która ulega stosunkowo szybkiej konsumpcji (spożyciu) przez społeczeństwo oraz na produkty, które nie zużywają się szybko i służą społeczeństwu przez długie lata (program egzamin ustny).
Tak więc np. żywność zostaje całkowicie zużyta (skonsumowana), natomiast budynek fabryczny służy społeczeństwu przez dłuższy okres czasu, zużywa się bowiem bardzo powoli. Z tego właśnie powodu żywność zaliczamy do grupy dóbr nietrwałych (konsumpcyjnych), obiekty budowlane natomiast do grupy dóbr trwałych (opinie o programie).
Do dóbr konsumpcyjnych zaliczamy nie tylko żywność, lecz również wszystkie inne dobra, które bezpośrednio zaspokajają potrzeby ludzkie, jak np. zeszyty, ołówki, pióra. Ale nawet takie dobra jak odzież czy aparaty radiowe, które swym użytkownikom służą stosunkowo długo, również zaliczamy do dóbr konsumpcyjnych, gdyż z chwilą gdy zostały nabyte przez obywatela, przestają być problemem ogólnogospodarczym.
Społeczeństwo nie powinno całkowicie konsumować wytworzonego przez siebie dochodu, lecz pewną jego część musi zaoszczędzić i zachować. Zaoszczędzona część dochodu narodowego jest gromadzona, powiększając się z roku na rok. Mówimy, że ulega akumulacji, co oznacza gromadzenie, zbieranie (segregator aktów prawnych). Oczywiście nie wszystkie wyprodukowane dobra nadają się do akumulacji, tak więc nie można akumulować żywności, gdyż po dłuższym przechowywaniu ulega ona zepsuciu, nie można również gromadzić w nadmiernej ilości materiałów włókienniczych i odzieży, gdyż szybko starzeją się i tracą wartość. Aczkolwiek dobra gospodarka wymaga gromadzenia pewnych zapasów zarówno żywności, jak i wyrobów tekstylnych, to jednak nie powinny być one akumulowane w zbyt dużych ilościach (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32