Blog
Betonowanie
W artykule znajdziesz:
Betonowanie
Betonowanie należy rozpoczynać od środka przęsła, aby pierwsze partie masy betonowej przed stężeniem dały jak największe ugięcia. Układanie dalszych partyj po stężeniu partii środkowej nie wywołuje w niej większych zginań, gdyż kształt odkształconej zmienia się nieznacznie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Niewielki wzrost krzywizny belek stalowych wywołuje momenty dodatnie w stężałym odcinku środkowym, na które ten odcinek jest niewrażliwy jako uzbrojony dołem. Niewielkie zmniejszenie krzywizny belek stalowych wywołuje momenty ujemne, do których przeniesienia wystarcza zazwyczaj uzbrojenie górnych elementów pomostu.
Rusztowanie tego rodzaju, dla umożliwienia ustawiania wszystkich prefabrykatów wzajemnie równoległych w jednym przęśle, powinno być dostosowane do przesuwu w poprzek mostu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Współczesne rozwiązania dźwigów o poziomych kratownicach do montażu przęseł prefabrykowanych składają się z belek kratowych dwuprzęsłowych i z trzech bram utrzymujących kratownice nad podporami, zaopatrzonych w koła do toczenia w poprzek i wzdłuż mostu po torach ułożonych na filarach i na poprzednio zmontowanym przęśle. Ramownice te są zaopatrzone w dźwigniki hydrauliczne umożliwiające ich unoszenie i opuszczanie dla przeniesienia oparcia z przedniej ramownicy na tylną przed rozpoczęciem nasuwania belek na przęsło położone między środkową ramownicą i przednią. Po przesunięciu kratownicy ramownica przednia zostaje oparta na filarze, a ciężar dźwigu zostaje przeniesiony z tylnej i środkowej ramownicy na środkową i przednią ramownicę, co umożliwia zmontowanie następnego przęsła (uprawnienia budowlane).
Poziome dźwigi kratownicowe są sprzętem inwentarzowym tej samej kategorii co dźwigi bramowe przesuwne na torach poziomych lub żurawie wieżowe i masztowe. Należy je raczej zaliczyć do maszyn montażowych, a nie do rusztowań.
Kratownice drewniane zbijane na gwoździe
Do niedawna w niektórych krajach stosowano do montażu mostów belki drewniane zbijane z dyli i z desek na gwoździe (program egzamin ustny). Konstrukcje tego rodzaju znajdowały zastosowanie wobec niedostatecznego wyposażenia przedsiębiorstw w belki stalowe o dużych wymiarach. Obecnie ten rodzaj belek drewnianych nie może być już zalecany ze względu na brak drewna, mniejszą krotność użycia od krotności belek stalowych, mniejsze rozpiętości graniczne, dużą i trudną do określenia odkształcalność wobec zależności jej od zmian wilgotności powietrza.
Opis tego rodzaju belek jest tu podany jedynie dla uzupełnienia obrazu rusztowań stosowanych w budowie mostów betonowych.
Belkom drewnianym zbijanym na gwoździe dawano pasy równoległe połączone środnikiem złożonym z dwóch warstw desek pochylonych pod kątem pół prostym w przeciwległych kierunkach. Belki miały przeto schemat statyczny kratownicy trójkątnej (opinie o programie).
Budowano je symetrycznie względem płaszczyzny pionowej i poziomej. Każdy ich pas składał się z dwóch lub czterech desek lub dyli o wysokości równej szerokości jednej deski i grubości zależnej od przenoszonej siły. Stosunek wysokości pasa do wysokości belki był zwykle zawarty w przedziale od 1/10 do 1/20. Reakcje podporowe przechodziły na środnik belki przez słupki z desek obejmujących obustronnie środnik i pasy. Słupki te ustawiano w odległości równej około 1/3 wysokości belki licząc od jej pionowej krawędzi. Całość konstrukcji łączono na gwoździe. Pasy zbijano z krzyżulcami za pomocą gwoździ przechodzących na całą grubość pasa. Krzyżulce w obu warstwach łączono na gwoździe dla zabezpieczenia od wyboczenia (segregator aktów prawnych).
Obliczenia wytrzymałościowe obejmowały następujące pozycje:
- sprawdzenie przekrojów pasów na siły ściskające i rozciągające wywołane momentami zginającymi,
- sprawdzenie połączenia dyli pasów z krzyżulcami środnika na ścinanie,
- sprawdzenie połączenia krzyżulców przeciwległe położonych na siły ścinające,
- sprawdzenie słupów podporowych na siły pionowe wywołane reakcjami podpór,
- sprawdzenie na ścinanie połączenia dyli słupów podporowych ze środnikiem,
- sprawdzenie powierzchni dolnej słupa podporowego i pasa dolnego na docisk legara podporowego (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32