Blog

14.05.2021

Zastosowanie pneumatycznych młotków

W artykule znajdziesz:

Zastosowanie pneumatycznych młotków

Zastosowanie pneumatycznych młotków

Sprężone powietrze uruchamia tłok, którego ruch jest z kolei przeniesiony na właściwe narzędzie (końcówkę). Ilość uderzeń waha się w granicach 1200 do 1400 na minutę (program uprawnienia budowlane na komputer). W zasadzie młotki różnych typów nie różnią się zbytnio; różnicę stanowi jedynie ciężar samego młotka, siła i ilość uderzeń na minutę. Wielkość młotka dobieramy w zależności od rodzaju pracy (wiercenie otworów, rozłupywanie, odbijanie itp.) oraz wymaganego stopnia obróbki (półczysta i czysta).

Zastosowanie pneumatycznych młotków zwiększa wydajność pracy co najmniej 3 do 4-krotnie w porównaniu z obróbką ręczną. Wadą młotków jest ich wibrowanie, które wpływa ujemnie na wydajność pracy robotnika. Wadę tę można jednak częściowo usunąć przez umieszczenie młotka na specjalnym wysięgu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Rozróżniamy dwa typy urządzeń:

1) urządzenie umieszczone jest na wózku i przesuwane wzdłuż obrabianego bloku,

2) urządzenie jest nieruchome z wyjątkiem młotka na wysięgu, natomiast blok poddany obróbce jest umieszczony na ruchomym wózku.

Obróbka obrabiarkami mechanicznymi. Piłowanie kamienia i jego mechaniczne profilowanie ma wiele zalet, ponadto uzyskuje się znacznie większa wydajność pracy w porównaniu z obróbką ręczną, a nawet obróbką przy zastosowaniu młotków pneumatycznych (uprawnienia budowlane). Do zalet obróbki mechanicznej należy przede wszystkim:
- prawie całkowite uniknięcie pękania i wykruszania się części obrabianych bloków,
- bardzo duża dokładność obróbki,
- możliwość zmniejszenia grubości i wykonywanych płyt 3 do 4-krotnie,
- znaczne zmniejszenie ilości odpadków.

Obrabiarki do piłowania kamienia. Jednym z najprostszych urządzeń do przecinania bloków kamiennych są piły linowe. Zasada działania tych pił jest całkowicie podobna do zasady działania pił linowych, służących do uzyskiwania bloków kamiennych w kamieniołomach. 

Bloki kamienne

Służą one do przecinania bloków kamienia ze skał miękkich lub średnio twardych. Rozróżnić tu możemy piły z jedną lub dwiema tarczami. Tarcze tnące wykonywane są z blachy stalowej o grubości 5-10 mm z ziarnami korundu, rzadziej z diamentami, umocowanymi na obwodzie tarczy w odstępach 10-15 mm. Średnica tarcz wynosi od 0,9 do 1,8 m. W piłach nowszej konstrukcji tarcze mają średnicę 3,6 m i zaopatrzone są w stalowe zęby. Piły ramowe - traki (program egzamin ustny). Stosuje się je do przepiłowywania bloków kamiennych na płyty. Przy użyciu wyżej wymienionych pił możemy rozciąć kamień nawet na kilkadziesiąt płyt jednocześnie. Zasadniczą częścią roboczą jest tutaj rama stalowa z naciągniętymi na niej właściwymi piłami. Do piłowania kamieni miękkich używane są stalowe piły zębate, do piłowania zaś kamieni średnio twardych lub twardych używa się taśm stalowych, pod które podsypuje się piasek lub śrut stalowy. Tak piasek, jak i śrut doprowadza się razem z wodą.

Postęp cięcia w piłach ramowych przy piłowaniu płyt wynosi 5-10 cm na godzinę w przypadku miękkich piaskowców, 1 cm na godzinę w przypadku granitów (opinie o programie).
Bloki kamienne przeznaczone do piłowania podwozi się na wózku, który zostaje na czas piłowania unieruchomiony. Przy przecinaniu bloków kamiennych (zarówno piłami tarczowymi jak i ramowymi) należy pamiętać, aby po zakończeniu piłowania (szczególnie jeśli używa się do cięcia piasku lub śrutu stalowego) bardzo dokładnie wymyć płyty strumieniem wody i szczotkami w celu usunięcia resztek części stalowych wgłębionych w skałę. Nieusunięcie tych cząstek powodować może tworzenie się rdzawych plam.

Szlifierki. Zasadniczą częścią roboczą szlifierek są tarcze szfifierskie. Tarcze mogą być wymieniane (segregator aktów prawnych). Zaletą szlifowania mechanicznego jest przede wszystkim zmniejszenie czasu szlifowania i stosunkowo duża łatwość szlifowania. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych typów szlifierek jest szlifierka wspornikowa z ruchomym ramieniem.
Do szlifowania posadzek i stopni stosuje się’ jedno- lub dwu- wrzecionowe szlifierki ruchome.

Do szlifowania elementów kształtowych stosuje się szlifierki z giętym wałem zaletą ich jest możność szlifowania powierzchni poziomych i pionowych.
Do szlifowania grubego służy tarcza szlifierska. Sama tarcza o średnicy 1 do 2,5 m i grubości 5 do 6 cm wykonana jest z żeliwa. Szybkość obrotów wynosi 50—60 obrotów na minutę. Szlifowanie wykonuje się przy użyciu proszków szlifierskich (promocja 3 w 1). W czasie pracy tarczę zwilżamy wodą. Woda ułatwia rozłożenie materiału szlifierskiego równomiernie po całej tarczy.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami