Blog

Wymogi techniczne przewodów wentylacyjnych zdjęcie nr 2
30.05.2018

Wybór rodzaju dachu

W artykule znajdziesz:

Wybór rodzaju dachu

Wymogi techniczne przewodów wentylacyjnych zdjęcie nr 3
Wybór rodzaju dachu

Wybór rodzaju dachu jest uzależniony przede wszystkim od uwarunkowań klimatycznych danego regionu kraju (uprawnienia budowlane). Ponadto pod uwagę trzeba wziąć bryłę budynku, ciężar dachu i kos budowy oraz to, czy poddasze będzie użytkowe. Jednym z najprostszych i najtańszych rozwiązań jest z pewnością dach jednospadowy. Składa się on z jednej połaci i ma niewielki kąt nachylenia. Dachy jednospadowe są wykorzystywane przede wszystkim w dobudówkach i długich, wąskich budynkach, w których odległość między ścianami wynosi nie więcej niż 6m. Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem dachu jest dach dwuspadowy. Składa się z dwóch połaci i daje możliwość stworzenia użytkowego lub nieużytkowego poddasza. Jest to dach o łatwej konstrukcji, pozwalający na szybkie odprowadzanie opadów atmosferycznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Podobnie skonstruowany jest dach naczółkowy, który ma ścięte narożniki połaci, tworząc naczółki. Dachy czterospadowe, nazywane również kopertowymi, mają cztery połacie – dwie większe mają kształt trapezów, a dwie mniejsze trójkątów. Z powodu większej ilości skosów niż w dachu dwuspadowym, konstrukcja ta zmniejsza powierzchnię użytkową poddasza.

 

W domach o większej powierzchni i dużej ilości pomieszczeń wykonywane są dachy wielospadowe. Składają się wielu trójkątnych i trapezowych połaci o tym samym kącie nachylenia. Tego typu dachy wymagają wsparcia na ścianach kolankowych, aby zapewnić wygodne korzystanie z przestrzeni na poddaszu. Dachy płaskie, nazywane stropodachami, pełnią dwie funkcje – stropu oraz dachu. Na płaskim dachu można zaaranżować ogród lub taras (program uprawnienia budowlane na komputer). Ponadto można na nim zamontować różnego rodzaju urządzenia klimatyzacyjne i anteny, co zmniejsza konieczność ingerencji w elewację budynku. Stropodachy pasują do budynków każdego rodzaju. Rzadziej stosowanym rozwiązaniem są dachy namiotowe, których kształt przypomina piramidę. Nadają się do budynków, które zbudowano na planie kwadratu lub foremnego wielokąta. Ich konstrukcja jest nieskomplikowana. Jednym z najtrudniejszych do wykonania dachów jest dach mansardowy. Może składać się z 2 lub 4 połaci, z których każda nachylona jest pod innym kątem.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Wymogi techniczne przewodów wentylacyjnych zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Wymogi techniczne przewodów wentylacyjnych zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Wymogi techniczne przewodów wentylacyjnych zdjęcie nr 8 Wymogi techniczne przewodów wentylacyjnych zdjęcie nr 9 Wymogi techniczne przewodów wentylacyjnych zdjęcie nr 10
Wymogi techniczne przewodów wentylacyjnych zdjęcie nr 11
Wymogi techniczne przewodów wentylacyjnych zdjęcie nr 12 Wymogi techniczne przewodów wentylacyjnych zdjęcie nr 13 Wymogi techniczne przewodów wentylacyjnych zdjęcie nr 14
Wymogi techniczne przewodów wentylacyjnych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wymogi techniczne przewodów wentylacyjnych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wymogi techniczne przewodów wentylacyjnych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami