Blog
Zastosowanie pustaków betonowych
W artykule znajdziesz:
Zastosowanie pustaków betonowych
Korzyści z zastosowania pustaków betonowych do konstrukcji ściennych wypływają ze zmniejszenia robocizny przy ich wykonywaniu, lekkości konstrukcji oraz możliwości zastosowania przy ich produkcji kruszyw miejscowych, częstokroć odpadowych, jak np. żużla (program uprawnienia budowlane na komputer).
Korzystną cechą pustaków betonowych jest również możliwość produkcji prostszych typów bezpośrednio na placu budowy przy zastosowaniu prostych maszyn, tzw. pustaczarek, obsługiwanych czasem przez samych rolników (metoda self-made) przy wznoszeniu niewielkich budynków.
Przeważnie jednak masowa produkcja pustaków betonowych zorganizowana jest w zakładach prefabrykacji na zmechanizowanych automatycznych agregatach, w których zagęszczenie masy betonowej uzyskuje się przez wibroprasowanie. Zmechanizowanie produkcji pustaków betonowych pozwala na uzyskanie pustaków o cieńszych ściankach, bardziej skomplikowanym kształcie oraz dokładniejszych wymiarach i lepiej wykonanych powierzchniach licowych, co wpływa na uzyskanie oszczędności materiałowych i robocizny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Głównymi cechami charakteryzującymi różne odmiany pustaków jest rodzaj tworzywa betonowego, z którego są wyrobione i ich kształt.
Czynniki te decydują o cechach wytrzymałościowych i fizycznych ścian z pustaków. Z tworzyw betonowych, poza betonem zwykłym, najczęściej stosowany jest do wyrobu pustaków żużlobeton, beton z tłucznia ceglanego, strużkobeton oraz trocinobeton. Niezależnie od materiału, z którego wykonane są pustaki ścienne, można je podzielić na trzy grupy:
a) pustaki z dużymi otworami przeznaczonymi do zapełnienia materiałami izolacyjnymi, np. lekkim betonem lub zasypką o własnościach izolacji termicznej (tzw. pustaki zasypkowe),
b) pustaki z dużymi otworami z materiałów o dobrej izolacyjności termicznej do wypełnienia betonem konstrukcyjnym,
c) pustaki o większej liczbie warstw pustkowych nie przewidzianych do zasypywania (uprawnienia budowlane).
Pustaki z pierwszej grupy mają dwie betonowe warstwy licowe połączone ściankami poprzecznymi, co nadaje im sztywność konstrukcyjną, izolacyjność zaś termiczna ścian uzyskana jest przez materiał zasypkowy.
Pustaki drugiej grupy
Pustaki drugiej grupy stanowią pewien rodzaj deskowania dla betonu konstrukcyjnego wylewanego na budowie. W odmianach pustaków trzeciej grupy o izolacyjność, termicznej ściany stanowi struktura samego pustaka, a mianowicie ukłaż szczelin powietrznych (program egzamin ustny).
Pustaki betonowe mają najczęściej kształt prostopadłościenny o prostokątnym obrysie przekroju poziomego. Istnieją jednak rozwiązania pustaków o przekrojach różnych od prostokąta, np. zbliżonych do trójkątów, trapezów, równoległo- boków, a także o przekroju łamanym na kształt Litery T, Z itd.
Rozwiązania te tworzą całe systemy kształtek umożliwiających wykonanie naroży i skrzyżowań ścian, węgarków i nadproży okiennych, a również wykonywanie wewnątrz pustaków „wtopionego” szkieletu żelbetowego (opinie o programie).
Ściany z pustaków zasypkowych. Mury z pustaków z dużymi otworami, przeznaczonymi do zasypania materiałami ciepłochronnymi, są zwykle produkowane przy użyciu form bardzo sztywnych i ze specjalnie dobranego kruszywa w celu uzyskania minimalnych odchyłek wymiarowych (do 1 mm), co umożliwia z kolei układanie ich w murze bez wypełniania zaprawą spoin poziomych, a niekiedy i pionowych (metoda „na sucho”) (segregator aktów prawnych). Dokładność wykonania zarówno elementów ściennych, jak i muru z tych elementów zapobiega jego przewiewności, co przy jednoczesnym wyeliminowaniu lub znacznym ograniczeniu ilości zaprawy w spoinach wpływa korzystnie na ciepło- chronność muru. W wyniku podwyższenia wartości izolacyjnej ścian wykonywanych na sucho można zmniejszyć ich grubość, osiągając przez to poważne oszczędności.
Następną zaletą murów z pustaków zasypkowych układanych na sucho jest mniejsza pracochłonność niż w przypadku wykonywania murów na zaprawie, a w wyniku tego - szybkość i niższy koszt wykonania. W zakresie tych konstrukcji szeroko stosowany jest we Francji system Presec (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32