Blog
Zastosowanie wysokich ciśnień
W artykule znajdziesz:
Zastosowanie wysokich ciśnień
Z powodu bardzo wielkich trudności lub często niemożliwości zastosowania wysokich ciśnień, zwłaszcza przy produkcji dużych prefabrykatów, metoda Freyssineta znalazła tylko ograniczone zastosowanie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jednym z przykładów zastosowania tej metody jest produkcja rur z betonu sprężonego w specjalnej maszynie Freyssineta przy zastosowaniu wibroprasowania. Skrócona obróbka termiczna metodą Rihy. Konieczność stosowania dużych ciśnień oraz dozowania dużych ilości cementu stanęły na przeszkodzie w rozpowszechnieniu skróconej obróbki termicznej metodą Freyssineta. Ponadto w mieszance betonowej urabialnej o zawartości 250 do 350 kG cementu w 1 m3 nie da się wycisnąć części wody tak, aby współczynnik wodocementowy obniżył się do wartości poniżej 0,30 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Badania i prace nad skróceniem cyklu obróbki termicznej przeprowadzone w Czechosłowacji przez J. Rihą, w Związku Radzieckim i w Polsce wykazały, że stabilizacja cząstek masy betonowej w czasie obróbki termicznej - co jest warunkiem koniecznym dla niedopuszczenia do powstawania w betonie uszkodzeń - może być zachowana w betonie o dowolnym współczynniku wodocementowym, jeśli obróbka termiczna betonu przeprowadzona zostanie w zamkniętej, szczelnej formie, która przejmie naprężenia termiczne.
Koniecznym jednak warunkiem uzyskania dobrych rezultatów jest ponadto wykonanie zwartego, szczelnego betonu (uprawnienia budowlane).
W metodzie tej może być zastosowany minimalny ucisk wywierany przez formę na beton, a nawet obróbka termiczna może być przeprowadzona zupełnie bez ucisku, jeśli beton został dobrze mechanicznie zagęszczony. Dla umożliwienia dobrego zagęszczenia współczynnik wodocementowy powinien się mieścić w granicach 0,40 do 0,55.
sposób obróbki termicznej w zamkniętych, szczelnych formach umożliwia szybkie nagrzewanie betonu i zastosowanie najwyższych temperatur - 98 do 99 °C. Stosując tego rodzaju obróbkę uzyskuje się, według doświadczeń czechosłowackich, po 60 minutach nagrzewania, od 33 do 41% wytrzymałości miarodajnej - przy zastosowaniu cementu aktywnie reagującego na wysokie temperatury oraz wytrzymałości od 23 do 33% wytrzymałości miarodajnej - przy zastosowaniu cementów mało aktywnie reagujących na obróbkę termiczną.
Tym samym skrócona do półtorej godziny obróbka termiczna betonu przy użyciu aktywnych cementów oraz do 2 godzin przy użyciu mało aktywnych cementów daje wytrzymałość betonu około 100 kG/cm2, co umożliwia rozformowanie i transport elementów. Przy zastosowaniu metody skróconej obróbki termicznej w zamkniętych formach nie jest konieczne wstępne kilkugodzinne dojrzewanie (program egzamin ustny).
Elementy betonowe
Elementy betonowe w zamkniętych formach mogą być poddane obróbce termicznej nawet w stanie niezwiązanym.
Do skróconej obróbki termicznej nadają się przede wszystkim betony na cementach szybkotwardniejących, a następnie betony na cementach portlandzkich bez domieszek żużlowych.
Według założeń J. Rihy za częściowo zamknięte formy przyjmuje się wartości fi w granicach 0,60 do 0,95 (opinie o programie).
Obróbka termiczna w częściowo zamkniętych formach wymaga, dla osiągnięcia wytrzymałości betonu pozwalającej na rozformowanie elementu a określonej zwykle na 100 kG/cm2, czasu znacznie dłuższego niż obróbki w szczelnych formach.
Czas Tn konieczny do osiągnięcia w betonie temperatury 100 °C, który w badaniach czechosłowackich przeprowadzonych na kostkach 10 X 10 X 10 cm przy zastosowaniu specjalnych cementów wynosi około 30 minut (JT = 1,0 zwiększa się w elementach wielkopłytowych żebrowych przy module powierzchniowym n = 42,0 m-1 do wartości A = 50 minut (segregator aktów prawnych).
Czas Tm utrzymania temperatury maksymalnej (100 °C) w betonie, konieczny dla uzyskania wytrzymałości 100 kG/cm2 żebrowych elementów wielkopłytowych, określony został w wyżej wspomnianych badaniach na 30 minut - przy użyciu cementów szybko reagujących oraz 60 minut przy użyciu cementów o gorszej przydatności do procesu skróconej obróbki termicznej.
Powyższe rezultaty osiągnięte zostały przy zastosowaniu zamkniętych szczelnych form z nakrywami górnymi wywierającymi pewien ucisk na masę betonową, a przynajmniej ściśle przylegającymi do betonu. Na podstawie dalszych doświadczeń produkcyjnych okazało się, że w sposobie produkcji w zamkniętych formach nie musi być zachowany warunek całkowitej szczelności i że nakładane od góry pokrywy zamykające mogą w stykach z formą mieć szczeliny (promocja 3 w 1).
Przy zachowaniu tego warunku nie występują w gwałtownie nagrzewanym elemencie żadne uszkodzenia.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32