Blog
Dział produkcji naturalnej
W artykule znajdziesz:
Najmniejszy udział w zatrudnieniu narodowym ma dział produkcji naturalnej (odpowiednio 4 i 2,8%). Ze względów środowiskowych rolnictwo gospodaruje zaledwie na 59% pow. kraju, przy czym 27% przypada na łąki i pastwiska, a tylko I 2% zajmuj.) grunty orne, sady i ogrody. Pomimo przewagi gospodarstw mało i średnioobszurowych (średnio 10- 12 ha), produkt ja rolnic za ma charakter wysokolowarowy i zaspokaja ok. 80% krajowego zapotrzebowania. Dominującym działem jest hodowla zwierząt, dająca ok. 3/4 wartości produkcji rolnej (program uprawnienia budowlane na komputer). Na przeważającej części Wyżyny Szwajcarskiej oraz w niższych partiach Jury i Alp hoduje się przede wszystkim bydło (w 1997 - 1,76 min. szl. gt. rasy mlecznej), a w strefach podmiejskich trzodę chlewu.) (1,55 min szt.) i drób (ok. 6 min szt.). W regionie alpejskim i wyżej położonych terenach jury ważną rolę odgrywa wypas owiec (442 tys. szt. w 1997). Rozpowszechnione jest łączenie w gospodarstwach produkcji zwierzęcej z roślinną. Wśród upraw dominujących wymienić należy zboża: pszenicę (584 tys. t w 1997), jęczmień (31 5 tys. t), owies i kukurydzę; ponadto ziemniaki (700 tys. t), buraki cukrowe (I min l) i warzywa (łącznie 310 tys. t). W dolinach Renu, Rodanu, nad Jeziorem Genewskim oraz w pd. części kanionu Ticino rozwinięte jest sadownictwo (jabłka, gruszki i śliwki) oraz uprawa winnej latorośli (I 55 tys. t) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Bardzo niewielkie jest znać zenie rybołówstwa (1,8 tys. t masy połowowej w 1996). W ograniczonym i ściśle kontrolowanym zakresie prowadzi się też gospodarkę leśną (systematyczne uzupełnianie wylesieni. W 1996 pozyskano 4, 5 min m1 drewna, które w ponad 78% poddano przetwórstwu przemysłowemu (uprawnienia budowlane).
Sól kamienna
Z braku większych zasobów mineralnych, znikome znaczenie gospodarcze ma górnic Iwo. Na większą skalę eksploatuje się jedynie surowce skalne dla przemysłu mineralnego i budownictwa (margle, wapienie, a w kantonie Neucha- tel naturalny asfalt) oraz sól kamienną (Jura). Bardzo bogate są natomiast zasoby wód mineralnych (także termalnych), użytkowanych w wielu ośrodkach uzdrowiskowych i przemyśle spożywczym. Gały sektor przemysłowy zatrudnia 29% czynnych zawodowo (1998) i wytwarza ponad 50% wartości globalnej PKB (31,1% w 1995). Cechuje go znaczny udział małych i średnich przedsiębiorstw oraz niemal zupełny brak firm państwowych (program egzamin ustny).
Dotyczy to także energetyki, która bazuje przede wszystkim na wykorzystaniu energii wodnej (52,7% produkcji w 1996) oraz jądrowej (43,3%; 5 reaktorów*) łącznej mocy .5,1 tys. MW) (opinie o programie). Największe z hydroelektrowni zlokalizowano na Renie, Rodanie i ich alpejskich dopływach (tamy: Grande-Dixence na rzece Dixence i Mauvoisin na Drance należą do najwyższych w Europie; mierzą odpowiednio 285 i 237 m wys.), a ok. 1/ 5 mocy zainstalowanej przypada na kanton Valais. Zaledwie 4% produkowanej energii pochodzi z elektrowni cieplnych opalanyc h ropą. Produkcja globalna energii w 1996 osiągnęła 54,8 mid kWh. Tak wysoki poziom generowanej mocy pozwala na rozwój butnie Iwa aluminium. Zakłady tej branży, bazujące na importowanym tlenku glinu, zlokalizowano w Szafuzie i Neuhausen nad Renem (26,6 tys. t aluminium w 1996) (segregator aktów prawnych).
Do najmocniejszych gałęzi przetwórstwa należą jednak przede wszystkim przemysły: elektromaszynowy, spożywczy, chemiczny i włókienniczo tryfikowanych), które dzięki licznym tunelom (Simplon odl. I‘i,8 km, Św. Gotharcła 15 km) zapewniaj,) sprawne i szybkie pokonanie Alp. Rozbudowany jest także system drogowych (71 tys. km tras, w tym I (> 58 km autostrad, które podobnie jak koleje pokonuj.) największe alpejskie bariery dzięki licznym tunelom (m.in. Sw. (iolhardaodl. It), i km). ()ba systemy po równo dzięki między siebie przewozy towarowe, wśród których niezwykle istot n.) rolę spełniaj.) połączenia kombinowane. Ich rozwojowi służyć’ ma realizacja projektu NLA I - budowy dwóch szybkie h połączeń kolejowych na trasie Mediolan (w tym nowego tunelu Sw. (iolharda odl. 57 km i tunelu Lótsch- berg km) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Zabytek to nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, które stanowią świadectwo minionej epoki lub wydarzenia, mają znaczenie dla…
Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…
53 465
98%
32