Blog

07.06.2021

Zawartości substancji lotnych

W artykule znajdziesz:

Zawartości substancji lotnych

Zawartości substancji lotnych

Dzięki dużej zawartości substancji lotnych drewno potrzebuje na całkowite spalenie mniejszej ilości powietrza niż inne paliwa; ilość ta jest np. dwa razy mniejsza od ilości powietrza potrzebnej do spalenia koksu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeżeli jednak potrzebną do spalenia ilość powietrza odniesiemy do ilości wytworzonej energii cieplnej, to otrzymamy dla wszystkich paliw liczby mniej więcej jednakowe, wynoszące w przybliżeniu 1-12 N m powietrza na 10 000 kcal. Ilość dymu powstająca przy spaleniu 1 kG drewna jest w przybliżeniu o połowę mniejsza od ilości dymu powstającego przy spaleniu 1 kG koksu.

W przerachowaniu na pozyskaną energię cieplną wielkości te również się wyrównują (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W procesie spalania dużą rolę odgrywa dynamika palenia, tzn. szybkość z jaką przebiega proces spalania i wydzielania energii cieplnej. Czas potrzebny na spalenie zależy od gatunku drewna oraz od innych czynników związanych zarówno z drewnem, jak z warunkami spalania. Drewno żywiczne pali się prędzej od drewna liściastego, daje długi płomień i w krótkim czasie wytwarza dużą ilość energii. Stosuje się je tam, gdzie chodzi o szybki i krótkotrwały efekt; z tego względu w piekarniach stosowane jest przede wszystkim drewno sosnowe (uprawnienia budowlane).

Prócz tego dużą rolę odgrywa wilgotność i stopień rozdrobnienia drewna. Proces wydzielania gazów rozpoczyna się przy temperaturze 150° C. Ciepło właściwe drewna wynosi - zależnie od jego wilgotności - 0,4-0,7 kcal/kG °C. Nagrzanie mokrego drewna do tej temperatury wymaga doprowadzenia większej ilości ciepła niż w wypadku drewna suchego. Drewno wilgotne pali się powoli, proces odgazowania przebiega z dużym oporem, zewnętrzna warstwa drewna pokrywa się zwęgloną powłoką. Przewodnictwo cieplne węgla drzewnego jest około 6 razy mniejsze niż przewodnictwo cieplne drewna. Dlatego zwęglone, zewnętrzne części drewna stanowią warstwę izolacyjną, która utrudnia i opóźnia rozgrzanie wewnętrznych warstw drewna. Duża wilgotność utrudnia w wysokim stopniu przebieg spalania (program egzamin ustny).

Dobre rozdrobnienie

Dobre rozdrobnienie ułatwia i przyspiesza przebieg spalania. Grube szczapy palą się powoli, gdyż przewodnictwo cieplne drewna w kierunku poprzecznym jest małe (w przybliżeniu 2 razy mniejsze niż w kierunku podłużnym), wobec czego wstępne ogrzanie drewna na całej powierzchni przekroju poprzecznego wymaga długiego czasu.

Drewno o małym ciężarze właściwym jest bardziej porowate od drewna ciężkiego (opinie o programie). Duża porowatość ułatwia wydzielanie się gazów, dzięki czemu drewno miękkie i porowate spala się szybciej niż drewno twarde. Proces wydzielania gazów i proces spalania przebiega w drewnie rozpierzchło- naczyniowym szybciej niż w drewnie pierścieniowonaczyniowym. Brak naczyń w drewnie iglastym utrudnia wydostawanie się gazów, które częściowo rozrywają ściany cewek. Przejawem tego jest charakterystyczne trzaskanie płonącego drewna iglastego.

Ze względu na swoiste cechy, a zwłaszcza ze względu na konieczność podsuszania i na dużą ilość wydzielanych gazów, racjonalne spalanie wymaga dostosowanych do drewna palenisk. Zasadniczą rolę odgrywa regulowanie dopływu powietrza (ilość i rozmieszczenie oraz kierunek obiegu dopływającego powietrza) i pojemność paleniska pozwalająca na pomieszczenie i spalenie gazów.
Spalanie drewna w ciepłowniach pozwala zamienić zaledwie 10% wytwarzanej energii cieplnej na energię mechaniczną odbieraną z maszyny parowej (segregator aktów prawnych).

Badania nad odgazowywaniem drewna i węgla drzewnego pozwoliły na użycie drewna jako materiału zastępującego ropę i jej przetwory do napędu silników gazowych i na bardziej ekonomiczne wykorzystanie energii cieplnej. W ten sposób obok różnych rodzajów paliwa płynnego stanęło nadające się do napędu silników paliwo stałe. Nie może ono konkurować z paliwem płynnym co do jakości i co do łatwości zastosowania i związanej z tym łatwości obsługi, ma ono natomiast nieprzeciętne walory ekonomiczne. Dlatego też paliwo drzewne stosuje się na dużą skalę nawet w krajach tak zasobnych w złoża ropy, jak Rosja (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami