Blog

06.07.2021

Zawiesina gliny i odsiany piasek

W artykule znajdziesz:

Zawiesina gliny i odsiany piasek

Zawiesina gliny i odsiany piasek

Obliczeniową powierzchnię stanowiska roboczego przy maszynie produkcyjnej określa się jako sumę następujących powierzchni:
- powierzchni zajmowanej przez maszynę łącznie z silnikiem, co znajdziemy w karcie eksploatacji danej maszyny (program uprawnienia budowlane na komputer).
- powierzchni zajmowanej przez obsługę maszyny przy przyjęciu ok. 1,5-2,Om2 na osobę,
- powierzchni na przejście obok maszyny od strony frontu roboczego; powierzchnię tę otrzymuje się przez pomnożenie długości zajmowanej przez maszynę przez szerokość 0,75 do 0,80 m,
- powierzchni potrzebnej na założenie tzw. operatywnego zapasu surowców dla danej maszyny, np. masy tworzywa przy dachówczarce równej pojemn. 1-2 taczek (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Poza miejscami na stanowiska robocze należy przewidzieć drogi komunikacyjne dla dowozu surowców i odwózki świeżych wyrobów oraz miejsce na dojrzewanie świeżych wyrobów. Przy rozplanowaniu dróg komunikacyjnych należy zwracać uwagę na to, aby drogi dowozu surowców nie przecinały się z drogami odwózki gotowych wyrobów.
Przykład właściwego rozplanowania oddziału produkcji dachówki cementowo-glinianej o wydajności dziennej 3000 szt. (względnie wytwórni dachówki) przystosowanej do produkcji letniej i zimowej.

Na podstawie procesu technologicznego produkcji dachówki cementowo-glinianej i ilości potrzebnych surowców ustalono powierzchnię (w m2), zajętą pod budynki wytwórni produkującej na 1 dachówczarce; powierzchnie te przedstawiają się jak niżej (uprawnienia budowlane).
Przy obliczaniu powierzchni magazynu na cement wzięto pod uwagę, że jeden 15-tonowy wagon kolejowy zawiera 300 worków po 50 kg, co przy składowaniu worków w 10 warstwach i zachowaniu odległości od ścian 20-f-30 cm oraz przejść między stosami o szerokości 0,80-^1,00 m daje potrzebną powierzchnię podłogi ok. 15 do 20 m2 na 1 wagon.
Zawiesina gliny i odsiany piasek mieszane są w betoniarce o pojemności 75-^100 1, a gotowe tworzywo zabierane jest taczkami z pomostu 2 i rozwożone środkiem hali do skrzynek na tworzywo 5 ustawionych przy dachówczarkach (program egzamin ustny).

Teren pod budowę

Ilość dachów - czarek o wydajności dziennej 300 sztuk wynosi dla przewidzianej produkcji 10 sztuk. Świeżo wyprodukowane dachówki razem z koziołkami 8 układa się na ruchomych półkach 9, które odwozi się
za pomocą specjalnych wózków wzdłuż bocznych ścian hali do suszarni 11. Z suszarni dachówki po zdjęciu z podkładek wędrują do magazynu dojrzewania 12, a podkładki wymyte w kąpielisku 10 wracają do skrzynek na podkładki 6 przy dachówczarkach (opinie o programie).

Obok magazynu na cement ustawiona jest forma do produkcji gąsiorów 4. Woda potrzebna do produkcji i polewania wyrobów w razie braku wodociągu musi być czerpana ze studni 14 za pomocą pompy 2-tłokowej ssąco-tłoczącej o średnicy rur l1/,** i wydajności przy silniku o mocy 1,5 HP ok. 3600 1/godz. Podłoga hali produkcyjnej powinna być z zasady betonowa lub z tworzywa cementowo-glinianego.
Poza miejscem w hali produkcyjnej należy przewidzieć dla każdej maszyny lub formy produkującej wyroby odpowiednią powierzchnię placu poza budynkami. Tak np. dla wymienionej przykładowo dachówczarki potrzebny plac poza powierzchnią budynków przedstawia się orientacyjnie jak niżej (segregator aktów prawnych).

Teren przewidziany pod budowę wytwórni powinien być płaski, aby nie trzeba było wozić po nim ciężarów pod górę. Poza tym na pochyłym i nierównym placu trudno jest ustawiać gotowe wyroby, zwłaszcza rury. Ta część placu, na którym przewiduje się produkcję letnią na otwartym powietrzu, powinna mieć również podłogi betonowe, gdyż można wtedy niektóre wyroby wykonywać wprost na podłożu bez podkładek betonowych, co znacznie obniża koszty produkcji.

Nawierzchnie dróg na placu wytwórni powinny być w miarę możności utwardzone, należy również wykonać odprowadzenie wód deszczowych poza teren wytwórni. Teren wytwórni powinien być ogrodzony dla ochrony świeżych wyrobów przed uszkodzeniem (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami