Blog

04.01.2022

Zawilgocenie podtorza drogowego

W artykule znajdziesz:

Zawilgocenie podtorza drogowego
Zawilgocenie podtorza drogowego

Wykonywanie nasypów, w szczególności wysokich i z różnorodnych gruntów, nic mówiąc o specjalnych budowlach hydrotechnicznych (zapory wodne), jest zadaniem niełatwym, wymagającym znajomości gruntów, zasad stateczności nasypów oraz technologii robót ziemnych, podczas gdy w praktyce rozpowszechniony jest pogląd o stosunkowej łatwości tego zadania (program uprawnienia budowlane na komputer). Toteż nierzadkie są przypadki lekkomyślności przy wznoszeniu nasypów, powodujące ich rozpływy, nadmierne osiadania itd.

W celu właściwego wyboru technologii wykonania określonego nasypu należy w każdym przypadku z osobna rozpatrzyć warunki, w jakich będzie on znajdować się w czasie eksploatacji. A warunki te są liczne i różnolite: wytrzymałościowe, wilgotnościowe, termiczne itd.

Aby zdać sobie z nich sprawę, rozpatrzony będzie przykładowo tylko jeden aspekt pracy zwykłego nasypu drogowego, a mianowicie źródła zawilgocenia podtorza drogowego. Źródłem zawilgocenia podtorza drogowego są opady atmosferyczne, dopływ wody opadowej z boków nasypu, zawilgocenie od wody kapilarnej, kondensacja pary wodnej w porach nasypu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zawilgocenie podtorza drogowego jest wielkością zmienną zależną od pory roku. Bilans wilgoci zawartej w podtorzu drogowym czy kolejowym ulega największym fluktuacjom w trzech porach roku, a mianowicie jesienią, gdy następuje nagromadzenie wilgoci, zimą, gdy następuje zamarzanie gruntu w górnych warstwach, tajanie i ponowne gromadzenie się wilgoci oraz latem, gdy następuje silne przesuszanie masy ziemnej (uprawnienia budowlane). Zmiany w zawilgoceniu podtorza drogowego powodują powstawanie naprężeń w gruncie, które łącznie z naprężeniami wywołanymi przez inne czynniki nie mogą przekraczać naprężeń, które mogłyby spowodować większe lub mniejsze deformacje danej budowli ziemnej.

Deformacje podtorza drogowego

Deformacje podtorza drogowego oraz innych budowli ziemnych mogą być bardzo liczne, jak liczne mogą być ich przyczyny. Mogą pochodzić od niewłaściwego projektu, ale najczęściej od niewłaściwego wykonania. Dalej podane są przykłady kilku częściej spotykanych deformacji, których można uniknąć stosując właściwe metody wykonywania budowli ziemnych (program egzamin ustny).

Tak np. zsuwanie się nasypu wskutek nieprzestrzegania zasad ich budowy na zboczach terenu o znaczniejszej pochyłości (np. niewykonanie stopni na pochyłości większej niż 1/5 itd.). Przypadki niebezpiecznego osiadania gruntu rodzimego, np. gliny nasyconej wodą lub torfu pod wpływem obciążenia położonym ponad nim nasypem, szczególnie duże szkody powstają w tych przypadkach, gdy w zdeformowanym nasypie znajdują się obiekty drogowe, np. przepusty. Przykład deformacji spowodowanej nadmiernym zagęszczeniem się gruntu w nasypie w wyniku obciążeń dynamicznych i innych wpływów (opinie o programie).

Niebezpieczna deformacja nasypu wskutek utraty właściwej formy geometrycznej spowodowanej np. zastosowaniem niewłaściwych rodzajów gruntów na nasyp (nadmierna wilgotność itp.) (segregator aktów prawnych) Grunty kamieniste stanowią bardzo dobry materiał do budowy nasypów, lecz tylko wtedy, gdy pochodzą ze skał twardych; w przypadku gdy pochodzą ze skał miękkich (kreda, margiel) miękną pod wpływem wilgoci i mogą być tylko wtedy stosowane do nasypu, gdy są chronione zarówno z góry jak i od strony skarp dość grubą warstwą gruntu nieprzepuszczalnego (1,0 m) zapewniającego suchość gruntu oraz gdy nie podlegają zatapianiu oraz większym wpływom wody kapilarnej (promocja 3 w 1). Zaletą gruntów kamienistych jest łatwa przepuszczalność wód atmosferycznych przy małej nasiąkliwości, przy czym przenikanie wody do wnętrza nie jest niebezpieczne dla stateczności nasypów, ze względu na łatwość jej pozbywania się.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami