Blog
Zbiornik retencyjny
W artykule znajdziesz:
Zbiornik retencyjny, a zagrożenie powodziowe
Spełnia on kilka ważnych funkcji w zakresie regulowania przepływu cieków wodnych. Ma sztuczny charakter, choć często kojarzy się z naturalnym akwenem. Zbiornik retencyjny, bo o nim mowa, potrafi przeciwdziałać wielu zagrożeniom (https://uprawnienia-budowlane.pl). Jednym z największych zadań, jakie ma do spełnienia, jest przeciwdziałanie zagrożeniu, do którego w szczególności należy zaliczyć powódź.
Czym jest zbiornik retencyjny (program na komputer)? Zbiornik retencyjny to sztuczny akwen stworzony na rzece poprzez zahamowanie jej przepływu w wyniku działania zapory wodnej. Bywa on również określany jako sztuczne jezioro zaporowe. W wielu miejscach zbiorniki takie funkcjonują jako tzw. zalewy (program na telefon). Choć spełniają one wiele pożytecznych funkcji, nie da się ukryć ich niekorzystnego wpływu na naturalne środowisko. Fakt ten niejednokrotnie bywa przyczyną protestów o charakterze ekologicznym (opinie o programie). Ich rola jest jednak nieoceniona, a nierzadko potrafią nawet i ratować życie.
Funkcje zbiorników retencyjnych
Najważniejszym zadaniem, jakie ma do spełnienia zbiornik retencyjny jest przeciwdziałanie powodzi (promocja 3 w 1). Najprościej mówiąc, zbiornik retencyjny to taki sztuczny zbiornik na nadmiar wody, który pojawia się w rzece po ulewnych deszczach (segregator aktów prawnych). Dzięki pracy zapory ilość przepływającej wody w rzece można zmniejszyć, nadmiar cieczy skierować do zbiornika retencyjnego. Dzięki temu, rzeka nie wylewa ze swojego koryta i nie zalewa pobliskich terenów. Powódź stanowi zagrożenie nie tylko dla mienia. Historia pokazała, że potrafi także zabrać ludzkie życie. Zbiornik retencyjny pełni zatem bardzo ważną funkcję. Na tym jednak jego zasługa się nie kończy. Może on być wykorzystywany także w energetyce (program egzamin ustny).
Nadmiar gromadzonej wody może bowiem służyć jako odnawialne i naturalne paliwo energetyczne w hydroelektrowni. Zbiornik retencyjny reguluje przepływność rzeki, co pozwala utrzymać żeglugę na odpowiednim poziomie i zapewnić jej ciągłość. Stanowi on także rezerwę wody na potrzeby ludności i przemysłu. Bywa często wykorzystywany w akcjach gaśniczych straży pożarnej. Wreszcie, może sprzyjać rozwojowi turystyki. Odpowiednie jego estetyczne zaaranżowanie może z niego uczynić miejsce wypoczynku i rekreacji.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32