Blog

Zbiornik walcowy
W artykule znajdziesz:

Zbiornik walcowy o tej samej pojemności posiadający 2 zbiorniki byłby niewątpliwie o wiele kosztowniejszy. Konstrukcję nośną stanowią 4 skośne słupy o przekroju złożonym z 2 kątowników, usztywnionych między sobą łącznikami poziomymi i krzyżulcami (program uprawnienia budowlane na komputer). Słupy ustawiono na osobnych fundamentach betonowych i przymocowano kotwiami stalowymi. W osi wieży ustawiono pionowy szyb mieszczący rurociągi i podtrzymujący stalową klatkę schodową. Szyb jest usztywniony poziomymi prętami do konstrukcji wieży.
Na górze ustawiono sześciokątny pomost na belkowaniu stalowym, na którym stoi zbiornik stalowy (50 m) z dnem płaskim leżącym na belkach drewnianych. Przyjemną sylwetkę mają stosowane dawniej wieże wodne konstrukcji Szuchowa. Konstrukcję nośną stanowi tutaj przestrzenny więzar hiperboliczny, zmontowany z prostych słupków (rury lub kątowniki) ułożonych skośnie wg tworzących hiperboloidy obrotowej i usztywnionych pasami poziomymi z kątowników. Słupki dołem są przyspawane do pierścienia dolnego przymocowanego kotwiami do pierścieniowego fundamentu. U góry przyspawany jest do słupków pierścień oporowy, na którym wspiera się zbiornik. Zbiornik stalowy jest obudowany i u podstawy posiada chodnik kontrolny (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W osi wieży ustawiony jest szyb zawierający zaizolowane rurociągi, wokół którego biegną spiralne biegi schodowe, z których pod zbiornikiem jest przejście do chodnika, a następnie poprzez drabinki do wnętrza zbiornika.
Wewnątrz rury umieszczono rurociągi i drabinę sięgającą do wierzchu zbiornika. Przy obliczeniu konstrukcji nośnej rury uwzględniono współczynnik dynamiczny dla parcia wiatru, który w tym przypadku wypadł równy 2. Fundament wieży stanowi walcowy zbiornik żelbetowy zagłębiony poniżej poziomu terenu, ze ścianką o grubości 20 cm i dnie grubości 50 cm (uprawnienia budowlane).
Ze względów estetycznych i dla ułatwienia konserwacji przewidziano pokrycie (natrysk) powierzchni zewnętrznej rury nośnej i osłony zbiornika warstwą aluminium o grubości 0,3 mm. Podobnie może być metalizowana wewnętrzna powierzchnia zbiornika. Trwałość takiej powłoki określa się na 15-20 lat (program egzamin ustny).
Montaż wieży
Montaż wieży zaprojektowano przy zastosowaniu żurawia masztowego typu Derrick. Zbiornik o ciężarze 22 T zostanie w całości zmontowany na dole, poddany próbie szczelności i podniesiony do góry. Metalizację przeprowadzi się na dole, a tylko styki zostaną poprawione z lekkich rusztowań wiszących. Analiza ekonomiczna opisanego rozwiązania wieży ustaliła, że tego rodzaju zbiorniki o pojemności 100-200 m są tańsze w postaci konstrukcji stalowej od żelbetowej (opinie o programie).
Omówimy zagadnienie szczelności zbiorników żelbetowych i sprężonych, a w szczególności zasadnicze warunki niezbędne do uzyskania betonu o maksymalnej szczelności (segregator aktów prawnych).
Warunki te są następujące:
- Krzywa przesiewu kruszywa powinna odpowiadać wykresom. Krzywa uziarnienia piasku powinna się mieścić między linią A i B, pospółki zaś - między liniami C i D.
- Wysokowartościowy cement ze względu na drobniejsze uziarnienie zapewnia większą wodoszczelność niż zwyczajny.
- Beton stosowany do konstrukcji zbiorników na ciecze powinien zawierać 300 f- -h350 kg cementu na 1 m3 gotowego betonu.
- Szczelność wzrasta przy dodatku 100-200 kg drobnego pyłu kwarcowego, który częściowo może zastąpić cement.
- Beton plastyczny nie nadaje się do konstrukcji zbiorników.
- Szczelność konstrukcji jest niezależna od konsystencji wykonanego betonu (beton półciekły czy ciekły), jeżeli beton zawiera przynajmniej 300 kg cementu i prawidłowe uziarnienie kruszywa.
- Przy odpowiednim (jak w p. a) uziarnieniu piasku i żwiru uzyskuje się dostateczną szczelność bez specjalnych środków uszczelniających.
- Przy dobrym uziarnieniu powstaje na zewnętrznym licu elementów żelbetowych warstewka o dużej szczelności, zawierająca większą ilość cementu. W przypadku usunięcia tej warstwy przez ewentualną obróbkę, szczelność betonu maleje (promocja 3 w 1).
- Wibrowanie przyczynia się w znacznym stopniu do zagęszczenia betonu i zwiększa wobec tego jego szczelność.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32