Blog

12.11.2021

Zbiornik wody czystej

W artykule znajdziesz:

Zbiornik wody czystej

Zbiornik wody czystej

Zbiornik wody czystej na stacji filtrów w jednym z miast w Polsce, w którym do uszczelnienia szczelin roboczych stosowano taśmy z polichlorku winylu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Konstrukcją każdej komory zbiornika zaprojektowano jako całość nie podzieloną żadną szczeliną dylatacyjną. Natomiast projekt przewidywał wykonanie szczeliny roboczej w ścianach podłużnych i w dnie zbiornika. Rola tych szczelin polegać miała na częściowym wyeliminowaniu skurczu betonu.

Miały one być wykonane w ten sposób, że między odcinkami konstrukcji o długości ok. 30,50 m miały powstać pasy o szerokości ok. 0,50 m nie zabetonowane na okres kilku miesięcy. Po tym okresie, gdy beton segmentów już uległ częściowemu skurczowi, należało betonować pasy uprzednio nie zabetonowane (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Uszczelnię szczelin roboczych stosownie do propozycji autora wykonano w postaci pasków z płyt 3-4 mm zmiękczonego PCW (igelitu), wbetonowanych w środku grubości płyty ścian i dna w obrębie szczeliny roboczej. Wykonano to w ten sposób, że połowa szerokości paska była zabetonowana w segmencie betonowanym w pierwszej kolejności, a druga w betonie następnego segmentu betonowanego w okresie późniejszym. Szerokość pasków płyty igelitowej wynosiła 15-20 cm, z tym że szerokość zabetonowanego paska w każdym segmencie osiągała 7-10 cm.

Widok budowy zbiornika umocowana do zbrojenia taśma z PCW w celu uszczelnienia szczeliny roboczej między dnem i ścianami zbiornika
Dodatkowe uszczelnienie szczeliny roboczej paskiem igelitu zastosowano również między dnem i ścianami zbiornika (uprawnienia budowlane). Wykonano to w ten sposób, że pasek ten zaciskano w deskowanie czoła szczeliny na całej powierzchni połowy paska. Drugą połowę zaś, przeznaczoną do zabetonowania w pierwszej kolejności, w celu jej umiejscowienia przywiązano za pomocą cienkiego drutu do pręta pionowego (o średnicy np. 12 mm) z kolei przymocowanego do zbrojenia ściany. Po stwardnieniu segmentu zabetonowanego w pierwszej kolejności zdejmowano ostrożnie deskowanie odsłaniając w ten sposób nie zabetonowaną połowę paska. Tę ostatnią usztywniono prętem stalowym jak wyżej i następnie zabetonowano drugi segment (program egzamin ustny).

Paski igelitu

Paski igelitu łączono na długość na zakład za pomocą spawania na gorąco specjalnym przyrządem elektrycznym. Paski igelitowe w czasie zbrojenia i betonowania.
Na początku 1959 r. zbiornik przed zasypaniem ziemią napełniono wodą i badano wodoszczelność, przy czym zaobserwowano w niektórych miejscach ścian przecieki wody. Nieszczelności w betonie powstały na skutek nienależytego w tych miejscach zagęszczenia betonu lub wskutek innych usterek wykonawstwa. Stwierdzono również przecieki przez szczeliny robocze nie uszczelnione paskami igelitowymi. Natomiast nie zauważono przecieków przez te szczeliny, które uszczelniono paskami igelitowymi.

Doświadczenia te świadczą w sposób nie budzący wątpliwości o skuteczności uszczelnienia szczelin roboczych paskami z tworzyw sztucznych (opinie o programie).
Również bardzo dobre wyniki uzyskano przy budowie rurociągu żelbetowego na stacji filtrów w jednym z miast w Polsce. Próba ciśnienia do 6 at wykazała całkowitą szczelność rurociągu.
Wartość i trwałość izolacji budynku zależy przede wszystkim od jakości izolacji szczelin dylatacyjnych. Nawet najlepiej wykonana izolacja z najlepszych materiałów nie ma wartości, jeśli izolacja szczeliny dylatacyjnej jest wadliwie zaprojektowana lub wadliwie wykonana. Dlatego już przy projektowaniu konstrukcji należy ustalić sposób wykonania izolacji szczeliny dylatacyjnej i uwzględnić go przy rozwiązywaniu szczegółów konstrukcyjnych (segregator aktów prawnych).

Taśmy z tworzyw sztucznych służące do uszczelniania szczelin dylatacyjnych konstrukcji, których wodoszczelność jest zapewniona dzięki wodoszczelności betonu, znajdują coraz szersze zastosowanie w budowlach inżynierskich tego typu, jak ściany i dna zbiorników, baseny, rurociągi pracujące pod ciśnieniem wewnętrznym wody, tunele itp. Rozwiązania tego rodzaju uszczelnień zostały opatentowane i są stosowane przez najpoważniejsze firmy zajmujące się wykonywaniem robót izolacyjnych, jak K. Winkler w Szwajcarii, „Ex- pandite” w Anglii, Franz Mietzsch w Niemczech i inne (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami