Blog

08.07.2020

Zbiorniki ekspansyjne

W artykule znajdziesz:

Zbiorniki ekspansyjne

Zbiorniki ekspansyjne

Zbiorniki ekspansyjne są w praktyce realizowane w postaci galerii poprzecznych (lateralnych) odchodzących prostopadle od szybu głównego komory. Kształt przekroju poprzecznego zbiornika jest uzależniony od warunków lokalnych i wytrzymałości masywu skalnego. Długość tych galerii nie może być zbyt duża, tak aby łatwo napełniały się i opróżniały (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ponadto zbiorniki ekspansyjne muszą mieć odpowiednie urządzenia do ich napowietrzania i odpowietrzania, zainstalowane w najwyższym punkcie stropu komory.
Komora prosta jest najprostszym i najstarszym typem tego rodzaju budowli. Składa się z pionowego szybu zwykle o przekroju kołowym. Aby jej działanie było skuteczne, musi ona mieć bardzo wielkie wymiary, co pociąga za sobą znaczny nakład kosztów inwestycyjnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Z drugiej strony generalną wadą tej komory jest bardzo powolny przebieg tłumienia oscylacji. Oscylacje powodowane dużymi zmianami obciążenia trwają bardzo długo wskutek braku oporów ruchu w komorze, co w sumie wywołuje niestateczną pracę maszyn prądotwórczych. Wskutek tych dwu podstawowych wad komory proste nie są dziś w ogóle stosowane.
Komory z dławieniem. Komora z dławieniem jest udoskonaloną komorą prostą mającą charakterystyczną zwężkę u podstawy, za pośrednictwem której jest ona połączona ze sztolnią i rurociągami ciśnieniowymi. Działanie zwężki polega na wywołaniu przyśpieszenia lub opóźnienia ruchu wody w sztolni dopływowej poprzez włączenie odpowiednich oporów hydraulicznych, które powstają wskutek ruchu wody przez zwężkę i które osiągają swe maksimum w momencie największego przepływu przez zwężkę (uprawnienia budowlane).

Dla spełnienia tych warunków w siłowniach wodnych z dwiema i więcej jednostkami racjonalny dobór kształtu i wymiarów otworów zwężki jest trudny i wymaga zwykle badań eksperymentalnych. Jest to spowodowane okolicznością, że włączenie turbin jest zwykle w pewnym zakresie kontrolowane przez obsługę, podczas gdy wyłączenie może nastąpić samorzutnie i stąd przepływ wody przez zwężkę w jednym i drugim przypadku jest inny. Każde nagłe i pełne wyłączenie siłowni z systemu energetycznego pociąga za sobą w pierwszej fazie przejście pełnego przepływu instalowanego siłowni do komory wyrównawczej (program egzamin ustny).

Otwory zwężki

Przy uruchamianiu i obciążaniu jednostek sterowanych przez obsługę komora zasila siłownię tylko w przepływ’ odpowiadający zwykle wydatkowi jednej turbiny. A zatem sumaryczne straty przy wznoszeniu się wody są wielokrotnie wyższe od strat hydraulicznych wywołanych opróżnianiem się komory. Regulację strat i współczynnika strat można realizować w dwojaki sposób: albo przez zainstalowanie zwężek o kilku otworach i zamykanie niektórych spośród nich, albo przez odpowiednie ukształtowanie profilu zwężki.

Pierwszy sposób regulacji strat jest rzadko spotykany w praktyce z uwagi na niepewność działania. System taki wymaga między innymi klap zwrotnych, zainstalowanych nad niektórymi otworami zwężki. Klapy otwierają się przy ruchu wody do komory oraz przymykają się samorzutnie przy opróżnianiu komory (opinie o programie).
Drugi sposób, aczkolwiek trudniejszy do zaprojektowania, ma powszechne zastosowanie dzięki prostocie i pewności działania. Ponieważ w tym przypadku współczynnik strat powinien być znacznie większy przy wypływie wody z komory od współczynnika strat przy napełnianiu komory, przeto dla osiągnięcia tego celu otworowi zwężki od dołu nadaje się kształt opływowy, a od góry ostro- krawędziowy. Niezależnie od tego wartość współczynnika strat można regulować przez wydłużenie otworu zwężki w kierunku komory.
W celu wyeliminowania szkodliwego działania kawitacji należy dążyć do tego, aby strugi wody przylegały do ścian otworów zwężki. Jako przykłady podajemy dwa rozwiązania zwężki (segregator aktów prawnych).

Otwory zwężki mają średnicę D0 = 0,85 m i są rozstawione w dwu rzędach odległych o 1,55 m od siebie.
Komora z dławieniem może mieć u podstawy zbiorniki ekspansyjne oraz przelew, co redukuje znacznie jej objętość, a zatem i koszty inwestycyjne. Instalowanie zwężki uwarunkowane jest spełnieniem następujących dezyderatów:
a) sama zwężka powinna być dostatecznie krótka i umiejscowiona możliwie najniżej, tuż ponad sztolnią,
b) ponieważ nie zawsze maksymalny poziom wody w komorze jest wywołany przez pełną redukcję mocy siłowni, przeto na drodze laboratoryjnej należy go wyznaczyć również dla przypadków częściowej zmiany obciążenia (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami