Blog

Układanie płytek zdjęcie nr 2
19.10.2020

Zbiorniki żelbetowe

W artykule znajdziesz:

Zbiorniki żelbetowe

Układanie płytek zdjęcie nr 3
Zbiorniki żelbetowe

Zbiorniki żelbetowe na wieżach z reguły wykonuje się (ze względu na szczelność) jako monolityczne, betonowane w deskowaniu opartym na konstrukcji nośnej. Przeprowadzone próby wykonania zbiorników w poziomie terenu i podnoszenia ich w górę wykazały opłacalność tej metody, zwłaszcza przy większych zbiornikach o konturze sięgającym daleko na zewnątrz konstrukcji nośnej (program uprawnienia budowlane na komputer). Dla zmniejszenia kosztu deskowania przy ścianach mniej nachylonych do poziomu stosuje się niekiedy tylko deskowanie dolne.

Z powodzeniem zastosowano również sposób betonowania ściany zbiornika sekcjami, przy czym dla zapewnienia równomiernego rozkładu naprężeń, betonowano równocześnie dwie sekcje leżące naprzeciwko siebie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W dalszej kolejności przesuwano deskowanie obu sekcji w ten sposób, aby przy dalszym betonowaniu znowu wypadły dwie sekcje przeciwległe. Sposób ten opłaca się zwłaszcza dla zbiorników stożkowych, betonowanych w poziomie terenu i następnie podnoszonych.
Stosowanie prefabrykatów na ogół ogranicza się do tych części konstrukcji zbiornika, które są ściskane, np. kopuła denna lub łupiny ściany w konstrukcji. Oczywiście bardzo często prefabrykaty używane są w przekryciu, w którym szczelność nie ma zasadniczego znaczenia (uprawnienia budowlane).

Wewnętrzną powierzchnię zbiornika wyprawia się starannie zaprawą cementową, czasami z dodatkiem środków uszczelniających. Rzadziej stosuje się torkretowanie oraz wykładanie kafelkami lub malowanie. Na zewnątrz, dla zabezpieczenia przed niską temperaturą, daje się ocieplenie z pustaków, gazobetonu itp. Dawniej stosowana obudowa zbiorników z pozostawieniem wolnej przestrzeni wokół zbiornika została przy zbiornikach żelbetowych zaniechana. Korzystniejsze pod względem zużycia betonu i stali oraz z uwagi na większą szczelność są zbiorniki sprężone (program egzamin ustny).

Pierwsze zbiorniki sprężone były walcowe, lecz wkrótce wprowadzono zbiorniki stożkowe, korzystniejsze pod względem statycznym, a także o lepszych własnościach hydraulicznych. Zbiorniki walcowe wymagają oprócz sprężenia poziomego również stosowanie sprężenia pionowego, gdy tymczasem zbiorniki stożkowe spręża się tylko poziomo. Przyczyną tego są duże naprężenia ściskające w kierunku południkowym w dolnej części ściany, powstałe wskutek zmniejszenia się przekroju u dołu.

Rozstaw kabli przy zbiornikach

Rozstaw kabli przy zbiornikach stożkowych jest prawie jednakowy, przy zbiornikach walcowych zmniejsza się bardzo u dołu (opinie o programie). Zbiorniki walcowe i lekko stożkowe mogą być sprężane odcinkami kabla lub struną owijaną z nawijarki, pozostałe typy zbiorników tylko kablami. Spręża się ściany zbiorników, pierścienie kopuły dennej i przekrycia.

Przy wysokich wieżach stosuje się zbiorniki bardziej płaskie, gdyż chodzi o skupienie w obrębie niewielkiej wysokości większej objętości wody, natomiast przy zbiornikach o możliwym niższym poziomie dna bardziej opłaca się zbiornik o ścianach stromych, które równocześnie są konstrukcją nośną. Z porównania wynika, że wysoki stromy zbiornik stożkowy może z powodzeniem zastąpić zbiornik walcowy wysoko umieszczony, a część dolną zbiornika przeznaczyć można na rezerwę pożarową (segregator aktów prawnych).
Niewiele sylwetką od zbiorników stożkowych odbiegają zbiorniki w kształcie hiperboloidy obrotowej, których deskowanie jest nieco trudniejsze, ale które mogą być sprężane kablami prostymi, ułożonymi po tworzących. Technikę i szczegóły sprężania omówiono przy naziemnych zbiornikach sprężonych.

Dno zbiorników sprężonych, jak i przekrycie, bywa płaskie, częściej jednak kopułowe, stożkowe lub złożone z kopuły i odcinka torusa. W środku przekrycia pozostawia się otwór wyłazowy, który jest równocześnie wietrznikiem. Dno kopułowe jest ściskane przez parcie cieczy, a dno płaskie może być w pewnym stopniu sprężone przez kable założone na pierścieniu dolnym. Przy płaskich dnach o większych średnicach stosuje się, w celu zmniejszenia momentów, podparcie dna słupami, żebrami lub ściankami (promocja 3 w 1).

Szczegóły konstrukcyjne zbiorników sprężonych niewiele się różnią od żelbetowych. Ocieplenie ścian, wykończenie wewnątrz i zewnątrz są podobne. Przy strunach lub kablach prowadzonych na ścianie zewnętrznej izolację zakłada się dopiero po zabezpieczeniu ich torkretem.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Układanie płytek zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Układanie płytek zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Układanie płytek zdjęcie nr 8 Układanie płytek zdjęcie nr 9 Układanie płytek zdjęcie nr 10
Układanie płytek zdjęcie nr 11
Układanie płytek zdjęcie nr 12 Układanie płytek zdjęcie nr 13 Układanie płytek zdjęcie nr 14
Układanie płytek zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Układanie płytek zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Układanie płytek zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami