Blog

01.09.2021

Warunki topograficzne

W artykule znajdziesz:

Warunki topograficzne

Warunki topograficzne

Niekiedy warunki topograficzne nie pozwalają na wyczerpanie basenu w brzegu. Wówczas przystań roboczą projektuje się jako wyciętą z morza przy zastosowaniu prowizorycznych falochronów. Należy przy tym wyzyskać, w miarę możności, początkowe odcinki budowanych stałych falochronów (nasady), co powinno znaleźć swój wyraz w projekcie.
Kilka wariantów rozwiązania przystani-schroniska na otwartym wybrzeżu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ostatnio zaczynają wchodzić w użycie jako elementy chroniące miejsce pracy na czas jej trwania falochrony pływające. Skuteczności tych falochronów nie należy jednak przeceniać, gdyż w czasie silnych sztormów ulegają one zniszczeniu lub wymagają zabezpieczenia w przystani.

W każdym razie zastosowanie takich falochronów pozwala na lepsze wyzyskanie dni sezonu budowlanego i na pracę w gorszych warunkach niż podano wyżej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W zimowych miesiącach zwykle tyle dni jest burzliwych, że w krótkich przerwach nie opłaca się wychodzić ze sprzętem na morze i raczej należy skoncentrować się na przygotowaniu prefabrykatów na sezon następny lub na roboty w głębi portu. Nie znaczy to, że w zimie praca na morzu jest wykluczona. Zdarzają się bowiem miesiące spokojniejsze, do jakich na naszym wybrzeżu należy np. grudzień. W rejonach o mniejszej fali (np. na zatokach) można pracować przez cały rok, ale już chociażby ze względu na zimno wydajność pracy w tych miesiącach znacznie maleje (uprawnienia budowlane).

Jeżeli chodzi o prace zimowe na lądzie lub przy budowie nadwodnych części obiektów, to należy pamiętać o tym, że roboty betoniarskie i żelbetnicze wymagają odpowiedniej temperatury i mogą być wykonywane tylko przy zastosowaniu specjalnych urządzeń. Czasem już te pierwsze przybliżone dane będą wystarczająco wskazywać na to, że zaprojektowana budowla nie da się wykonać w przewidzianym terminie. Może to zmusić do zmiany projektu lub do zmiany metody wykonania (program egzamin ustny).

Roboty pogłębiarskie

Na przykład zamiast falochronu na blokach, których regularne układanie jest dość żmudne, okazać się może konieczne przejście na falochrony na skrzyniach pływających, których wykonanie jest znacznie szybsze, albo też zamiast przewidywanego uprzednio wbijania pali za pomocą kafara pływającego, trzeba będzie przejść na kafary poruszające się na specjalnie dla nich budowanych pomostach (opinie o programie).

Ze względu na to, że dni swobodnej pracy na morzu stanowią „wąskie gardło” każdej budowy na otwartym wybrzeżu, należy harmonogram tak zestawiać, aby żaden z tych dni nie był w danym sezonie zmarnowany, aby zawsze na czas przygotowana była potrzebna ilość prefabrykatów, których wyrób musi zatem znacznie wyprzedzać ich montaż i to nie tylko o okres twardnienia betonu, ale także o pewien zapas na wypadek wcześniejszego rozpoczęcia się sezonu lub korzystniejszej niż przewidywano pogody. Interesujące uwagi na temat możliwości i metody prognozowania pogody oraz jego wpływu na wykonawstwo morskie zawiera praca Gosławskiego. Dalszym istotnym momentem decydującym o organizacji budowy jest koordynacja robót budowlanych z robotami pogłębiarskimi (segregator aktów prawnych).

Roboty pogłębiarskie w wielu wypadkach poprzedzają roboty budowlane. Przy budowlach stawianych, np. wykonanie wykopu pod podsypkę, wyrównanie dna do ustalonego poziomu i tym podobne czynności muszą być spełnione przed ustawieniem budowli. Roboty pogłębiarskie na otwartym morzu wymagają dni spokojnych i muszą być wykonane na początku budowy. Rzecz jasna, że powinno to znaleźć swój wyraz w harmonogramie. Bardzo często od tego, czy roboty pogłębiarskie mogą być w danym miejscu wykonane wcześniej czy później niż roboty budowlane, zależeć będzie nie tylko metoda wykonania, ale i konstrukcja obiektu. Jeżeli na przykład w jakimś porcie wewnętrznym basen ma być wyczerpany w lądzie przed przystąpieniem do budowy nabrzeży, to możliwe tam będzie zastosowanie nabrzeży stawianych np. na skrzyniach, jeżeli zaś wyczerpanie basenu ma nastąpić później, konieczne będzie zaprojektowanie nabrzeży płytowych czy oczepowych (promocja 3 w 1).

Zresztą nawet, gdy konstrukcja nabrzeży przesądzona jest z góry (np. na palach), to i wtedy inaczej wykonywać się będzie te nabrzeża, gdy basen wyczerpany będzie wcześniej (wymagać to będzie prawdopodobnie budowy pomostu roboczego), a inaczej, gdy wykonanie go nastąpi dopiero po ukończeniu nabrzeży (wbijanie pali z powierzchni terenu).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami