Blog
Zbrojenie główne w beleczkach ceramicznych
W artykule znajdziesz:
Zbrojenie główne w beleczkach ceramicznych
Zbrojenie główne w beleczkach ceramicznych systemów krajowych układa się w dolnych bocznych rowkach pustaków, a zbrojenie montażowe również w rowkach, ale górą (program uprawnienia budowlane na komputer).
Stropy z elementów prefabrykowanych jak najbardziej nadają się do stosowania w budownictwie wiejskim, ze względu na możliwość ich montażu przy pomocy przyuczonych robotników. Obecnie w związku z zaniechaniem stropów typu DMS zastąpiono je stropami typu DZ trzech typów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do stropów z belkami długości 266-596 cm stosuje się pustaki typu DZ-3 wysokości 20 cm, z belkami o długości 6,26 i 6,56 m - pustaki DZ-4 o wysokości 24,5 cm, a dla długości 7,80 i 8,10 m - pustaki DZ-5 o wysokości 31,5 cm. Belki stropów DZ stosuje się w rozstawie osiowym co 60 cm i wykonuje się z betonu żwirowego marki 170, pustaki z żużlobetonu marki 70, zaś pachwiny i płytę betonową na miejscu budowy wytwarza się z betonu marki 140. Belki produkuje się jako elementy swobodnie podparte. W przypadku częściowego utwierdzenia ich końców uzupełniające zbrojenie nad podporą układa się w wylewanej płycie. Dla lepszego powiązania beleczek z płytą strzemiona wystają ponad górną powierzchnię beleczek (uprawnienia budowlane).
Ciężar stropu DZ-3 wynosi 280 kG/m2, DZ-4 - 290 kG/m2, zaś DZ-5 - 355 kG/m2.
Długość oparcia belek na podporach powinna być nie mniejsza niż 8 cm, a dla DZ-4 oraz DZ-5 nie mniejsza niż 10 cm. Stropów DZ-3 nie należy stosować w obiektach, w których mogą występować obciążenia dynamiczne. Żebra rozdzielcze stosuje się przy długościach belek ponad 500 cm.
Belki o długościach powyżej 450 cm powinny być podpierane pośrodku rozpiętości podłużnicami, które usuwa się dopiero po stwardnieniu nadbetonu.
Pustaki i kształtki stosowane w stropach DZ-1. Stosuje się do nich żużlobeton marki Rw = 70. Zamiast pustaków żużlobetonowych można stosować pustaki ceramiczne KWA, których ciężar wynosi ok. 18 kG. Stropy DZ-4 i DZ-5 stosuje się przeważnie w budynkach szkolnych.
Stropy DZ-3 należą do zestawu elementów dla zunifikowanego budownictwa ogólnego wiejskiego.
Stropy na belkach teowych
Stropy na belkach teowych T-27 z różnego rodzaju wypełnieniem stosuje się przy rozstawie osiowym beleczek co 60, 90 i 120 cm. Belki teowe [811 wykonuje się 9 typów o długościach 298-388 i 508-598 w stopniowaniu co 30 cm oraz o długości 448 cm - z betonu marki 200 (program egzamin ustny). Ciężar 1 m belki wynosi 48 kG; minimalna długość oparcia wynosi 12 cm. Belkę na końcach należy kotwić w wieńcu przy pomocy prętów stalowych zakładanych w istniejąca w niej otwory.
W stropach z belkami o długości ponad 449 cm należy stosować żebra rozdzielcze, przepuszczając zbrojenie przez otwór 0 6 mm (opinie o programie).
Wypełnienie między belkami mogą stanowić prefabrykowane płytki żelbetowe, pustaki gipsowe typu KMK-1, a nawet sklepienie odcinkowe z betonu na lekkich kruszywach. Płytki żelbetowe dolne wykonuje się grubości 4 cm, a dolne pełne lub połówkowe grubości 5 cm o długościach 90 i 120 cm. Wykonuje się je z betonu marki 200 i układa się na belkach na zaprawie cementowej 1 : 3.
Stropy z belkami strunobetonowymi produkuje się w Polsce sporadycznie. Stropy strunobetonowe typu TB-1 stosowane były przy rozstawie osiowym belek co 80 cm, co nie odpowiada obecnie obowiązującemu modułowi projektowemu (segregator aktów prawnych).
Stropy żelbetowe dylowe Ka-Be składają się z dyli żelbetowych o przekroju szerokostopowego dwuteownika z usztywniającymi przeponami pośrodku i przy końcach. W celu zabezpieczenia przed klawiszowa- niem wykonane są w dylach zagłębienia, wypełniane betonem po ułożeniu stropu. Ciężar stropu wysokości 20 cm wynosi 215 kG/m2.
Stropy żelbetowe DC składają się z łupin żelbetowych o szerokości 60 cm, wysokości 18 lub 21 cm i grubości 3 cm. Łupiny wykonuje się metodą wibrowania z betonu marki co najmniej 200; są one wrażliwe na ugięcie pod obciążeniem długotrwałym (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32