Blog

15.07.2020

Zbrojenie główne w beleczkach ceramicznych

W artykule znajdziesz:

Zbrojenie główne w beleczkach ceramicznych

Zbrojenie główne w beleczkach ceramicznych

Zbrojenie główne w beleczkach ceramicznych systemów krajowych układa się w dolnych bocznych rowkach pustaków, a zbrojenie montażowe również w rowkach, ale górą (program uprawnienia budowlane na komputer).
Stropy z elementów prefabrykowanych jak najbardziej nadają się do stosowania w budownictwie wiejskim, ze względu na możliwość ich montażu przy pomocy przyuczonych robotników. Obecnie w związku z zaniechaniem stropów typu DMS zastąpiono je stropami typu DZ trzech typów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Do stropów z belkami długości 266-596 cm stosuje się pustaki typu DZ-3 wysokości 20 cm, z belkami o długości 6,26 i 6,56 m - pustaki DZ-4 o wysokości 24,5 cm, a dla długości 7,80 i 8,10 m - pustaki DZ-5 o wysokości 31,5 cm. Belki stropów DZ stosuje się w rozstawie osiowym co 60 cm i wykonuje się z betonu żwirowego marki 170, pustaki z żużlobetonu marki 70, zaś pachwiny i płytę betonową na miejscu budowy wytwarza się z betonu marki 140. Belki produkuje się jako elementy swobodnie podparte. W przypadku częściowego utwierdzenia ich końców uzupełniające zbrojenie nad podporą układa się w wylewanej płycie. Dla lepszego powiązania beleczek z płytą strzemiona wystają ponad górną powierzchnię beleczek (uprawnienia budowlane).

Ciężar stropu DZ-3 wynosi 280 kG/m2, DZ-4 - 290 kG/m2, zaś DZ-5 - 355 kG/m2.
Długość oparcia belek na podporach powinna być nie mniejsza niż 8 cm, a dla DZ-4 oraz DZ-5 nie mniejsza niż 10 cm. Stropów DZ-3 nie należy stosować w obiektach, w których mogą występować obciążenia dynamiczne. Żebra rozdzielcze stosuje się przy długościach belek ponad 500 cm.
Belki o długościach powyżej 450 cm powinny być podpierane pośrodku rozpiętości podłużnicami, które usuwa się dopiero po stwardnieniu nadbetonu.

Pustaki i kształtki stosowane w stropach DZ-1. Stosuje się do nich żużlobeton marki Rw = 70. Zamiast pustaków żużlobetonowych można stosować pustaki ceramiczne KWA, których ciężar wynosi ok. 18 kG. Stropy DZ-4 i DZ-5 stosuje się przeważnie w budynkach szkolnych.
Stropy DZ-3 należą do zestawu elementów dla zunifikowanego budownictwa ogólnego wiejskiego.

Stropy na belkach teowych

Stropy na belkach teowych T-27 z różnego rodzaju wypełnieniem stosuje się przy rozstawie osiowym beleczek co 60, 90 i 120 cm. Belki teowe [811 wykonuje się 9 typów o długościach 298-388 i 508-598 w stopniowaniu co 30 cm oraz o długości 448 cm - z betonu marki 200 (program egzamin ustny). Ciężar 1 m belki wynosi 48 kG; minimalna długość oparcia wynosi 12 cm. Belkę na końcach należy kotwić w wieńcu przy pomocy prętów stalowych zakładanych w istniejąca w niej otwory.

W stropach z belkami o długości ponad 449 cm należy stosować żebra rozdzielcze, przepuszczając zbrojenie przez otwór 0 6 mm (opinie o programie).
Wypełnienie między belkami mogą stanowić prefabrykowane płytki żelbetowe, pustaki gipsowe typu KMK-1, a nawet sklepienie odcinkowe z betonu na lekkich kruszywach. Płytki żelbetowe dolne wykonuje się grubości 4 cm, a dolne pełne lub połówkowe grubości 5 cm o długościach 90 i 120 cm. Wykonuje się je z betonu marki 200 i układa się na belkach na zaprawie cementowej 1 : 3.
Stropy z belkami strunobetonowymi produkuje się w Polsce sporadycznie. Stropy strunobetonowe typu TB-1 stosowane były przy rozstawie osiowym belek co 80 cm, co nie odpowiada obecnie obowiązującemu modułowi projektowemu (segregator aktów prawnych).

Stropy żelbetowe dylowe Ka-Be składają się z dyli żelbetowych o przekroju szerokostopowego dwuteownika z usztywniającymi przeponami pośrodku i przy końcach. W celu zabezpieczenia przed klawiszowa- niem wykonane są w dylach zagłębienia, wypełniane betonem po ułożeniu stropu. Ciężar stropu wysokości 20 cm wynosi 215 kG/m2.

Stropy żelbetowe DC składają się z łupin żelbetowych o szerokości 60 cm, wysokości 18 lub 21 cm i grubości 3 cm. Łupiny wykonuje się metodą wibrowania z betonu marki co najmniej 200; są one wrażliwe na ugięcie pod obciążeniem długotrwałym (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami