Blog

Możliwość skorzystania z podpowiedzi obrazkowych zdjęcie nr 2
30.05.2018

Zbrojenie konstrukcji budowlanych

W artykule znajdziesz:

Zbrojenie konstrukcji budowlanych


Prawidłowe zbrojenie poprawia stabilność oraz trwałość wznoszonej budowli. Warto zatem wiedzieć w jakich miejscach, z jakiego materiału i jak się je robi. Wbrew pozorom beton jest materiałem dość kruchym i to właśnie ta jego właściwość powoduje konieczność wzmacniania konstrukcji budynku w określonych miejscach. Owo wzmocnienie wykonuje się ze stalowych prętów, które zatapia się w betonie. W ten sposób powstają zdecydowanie solidniejsze i bardziej wytrzymałe na obciążenia fundamenty, stropy, belki, czy słupy. Praktycznie żadna budowa nie jest w stanie obejść się bez żelbetu. Przy jego wykorzystaniu wykonuje się całe konstrukcje lub jedynie określone ich elementy.

 

W murowanych budynkach zbrojenia wymagają nadproża okienne i drzwiowe, wieńce stropowe oraz ławy fundamentowe. Zbroi się schody, tarasy, balkony oraz podjazdy dla samochodów, ale stalowe pręty lub druty bywają również wykorzystywane podczas układania gładzi cementowych, czy wykańczania lub wyrównywania warstw podłogi. Dzięki zbrojeniu warstwa betonu nie pęka na skutek skurczu występującego w trakcie wiązania materiału. Elementy żelbetowe zawsze powinien zaprojektować uprawniony konstruktor. W żadnym razie inwestor, czy wykonawca nie powinien zmieniać założeń projektowych i wykonywać zbrojenia w sposób, jaki “podpowiada mu intuicja". W projekcie konstrukcyjnym, jak również w kosztorysie budowlanym powinny znajdować się szczegółowe wytyczne dotyczące elementów ze stali. W dokumentach tych znajdziemy informacje na temat klasy oraz gatunku stali, z jakiej ma zostać wykonane zbrojenie oraz długość i średnicę potrzebnych w danym miejscu prętów. Absolutnie nie należy zastępować prętów żebrowanych gładkimi, ani stosować stali, która jest zatłuszczona, pomalowana farbą, czy zardzewiała. Nie wolno też bez konsultacji z uprawioną osobą używać prętów krótszych niż przewiduje to projekt i łączyć ich na zakład. Projektant ustala również odległości pomiędzy poszczególnymi elementami zbrojenia. Tylko tak wykonane zbrojenie gwarantuje bezpieczeństwo i spokój.

Najnowsze wpisy

12.05.2025
Możliwość skorzystania z podpowiedzi obrazkowych zdjęcie nr 3
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

08.05.2025
Możliwość skorzystania z podpowiedzi obrazkowych zdjęcie nr 4
Co to jest membrana dachowa?

Membrana dachowa to specjalna warstwa ochronna stosowana pod pokryciem dachowym (np. dachówką, blachą) w celu zabezpieczenia konstrukcji dachu przed wodą,…

Możliwość skorzystania z podpowiedzi obrazkowych zdjęcie nr 7 Możliwość skorzystania z podpowiedzi obrazkowych zdjęcie nr 8 Możliwość skorzystania z podpowiedzi obrazkowych zdjęcie nr 9
Możliwość skorzystania z podpowiedzi obrazkowych zdjęcie nr 10
Możliwość skorzystania z podpowiedzi obrazkowych zdjęcie nr 11 Możliwość skorzystania z podpowiedzi obrazkowych zdjęcie nr 12 Możliwość skorzystania z podpowiedzi obrazkowych zdjęcie nr 13
Możliwość skorzystania z podpowiedzi obrazkowych zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Możliwość skorzystania z podpowiedzi obrazkowych zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Możliwość skorzystania z podpowiedzi obrazkowych zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami