Blog

Wieżowce moskiewskie zdjęcie nr 2
30.05.2018

Zbrojenie podłużne ław

W artykule znajdziesz:

Zbrojenie podłużne ław

 

Zbrojenie podłużne ław

Wieżowce moskiewskie zdjęcie nr 3
Zbrojenie podłużne ław

Zarówno w ławach betonowych, jak i żelbetowych, stosowane jest zbrojenie podłużne, które składa się z przynajmniej czterech prętów o średnicy 1,2-1,6cm. Początkowo ławy fundamentowe nie były wykonywane ze zbrojeniem. Jednak szybko zauważono, że dzięki zbrojeniu fundamenty zyskują odporność na zginanie powodowane m.in. przez osiadanie gruntu. Zbrojenie zapewnia także ochronę ścian domu, a niekiedy także i stropów, przed pękaniem i zarysowaniem (promocja 3  w 1). Takie działanie możliwe jest tylko wtedy, gdy zbrojenie podłużne jest dobrze zakotwiczone w narożach oraz w miejscach, w których ławy wewnętrzne łączą się z zewnętrznymi.

W przypadku, gdy ławy wykonane są z żelbetu, obciążające je ściany fundamentowe wykonywane są w deskowaniu jako monolityczne. Wykonane w ten sposób ściany są połączone z ławami zbrojeniowymi. Dzięki temu konstrukcja jest scalona, a fundamenty cechują się znacznie lepszą sztywnością niż w przypadku, gdy ściany fundamentowe są wymurowane z betonowych bloczków. Ławy żelbetowe są wykonywane w deskowaniu ustawionym na warstwie chudego betonu. W ten sposób zapewnia się prętom stalowym odpowiednią otulinę betonową, która zapewnia im ochronę przed skorodowaniem. Na chudym betonie oraz deskowaniu można wykonać nie tylko ławy żelbetowe, ale również betonowe. Wówczas ich powierzchnia dolna oraz powierzchnie boczne nie są porowate w wyniku kontaktu z podłożem, który ze świeżego betonu odciąga cementowy zaczyn. Pręty zbrojenia poprzecznego w tak wykonanych ławach mają doskonałą przyczepność do betonu i zapewniają ochronę przed skorodowaniem. Metoda ta nie jest niestety zbyt popularna w budownictwie jednorodzinnym. Co ważne, do wykonywania fundamentów najlepiej stosować wyłącznie sprawdzony cement wyprodukowany cementowni. Zastąpienie go mieszankami cementowo-popiołowymi nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ obniża wytrzymałość i trwałość fundamentów, od których zależy przecież bezpieczeństwo i stabilność całego budynku. Obecnie fundamenty najczęściej wykonywane są z betonu towarowego, do którego produkcji wykorzystywany jest wyłącznie wysokiej klasy cement.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wieżowce moskiewskie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wieżowce moskiewskie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wieżowce moskiewskie zdjęcie nr 8 Wieżowce moskiewskie zdjęcie nr 9 Wieżowce moskiewskie zdjęcie nr 10
Wieżowce moskiewskie zdjęcie nr 11
Wieżowce moskiewskie zdjęcie nr 12 Wieżowce moskiewskie zdjęcie nr 13 Wieżowce moskiewskie zdjęcie nr 14
Wieżowce moskiewskie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wieżowce moskiewskie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wieżowce moskiewskie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami