Blog

05.04.2019

Czy warto skorzystać z kursu przygotowującego do egzaminu na uprawnienia budowlane?

W artykule znajdziesz:

Czy warto skorzystać z kursu przygotowującego do egzaminu na uprawnienia budowlane?

Szkolenia przygotowujące do egzaminu na uprawnienia budowlane prowadzone są m.in. w izbach inżynierów budownictwa oraz w związanych z nimi towarzystwach, np. SEP. Wiele osób zastanawia się, czy uczestnictwo w kursie gwarantuje zdanie egzaminu (program na komputer). Wśród kandydatów na uprawnienia budowlane powszechne jest przekonanie, że obecność na kursie zapewnia bardziej przychylne traktowanie podczas egzaminu ustnego. Według nich egzaminatorzy sprawdzają listę osób korzystających z kursów i kierują się nią podczas egzaminów. Tymczasem opinia ta jest zupełnie niezgodna z prawdą, co potwierdza przekrój osób, które zdały bądź oblały egzamin. Otóż uczestnictwo w kursie w żaden sposób nie wpłynęło na przebieg egzaminu, a komisja nie dawała znać, że w ogóle do takiej izby ma dostęp (program na telefon).

Jakość szkoleń

Czy warto skorzystać z kursu przygotowującego do egzaminu na uprawnienia budowlane?

Jeśli chodzi o jakość szkoleń, to wiele zależy zarówno od izby, jak i od specjalizacji (program na egzamin ustny). Trudno jednoznacznie ocenić, jaki jest poziom szkoleń w poszczególnych izbach – trzeba to sprawdzić osobiście, bądź wypytać bardziej doświadczonej kolegów. Jedno co jest pewne, to że kurs nie jest w stanie kompleksowo przygotować kandydata do egzaminu pisemnego bądź ustnego (promocja 3 w 1). Co więcej, często podczas szkolenia kandydatom przekazywane są informacje kompletnie zbędne i niepotrzebne na egzaminie. Prowadzący nie zawsze są zawodowo powiązane z branżą budowlaną, dlatego nie wiedzą, jaka odpowiedzialność spoczywa na osobie posiadającej uprawnienia budowlane. Często są to wyłącznie teoretycy, którzy dorabiają sobie prowadząc kursy (segregator).
Zdarza się jednak, że kursy są prowadzone przez osoby, które pracują w branży na co dzień, czyli np. przez:
• urzędników z Wydziału Budownictwa Starostwa Powiatowego,
• urzędnicy z Wydziału Środowiska Starostwa Powiatowego,
• inspektorzy budowlani,
• inspektorzy BHP.
Są to praktykanci, którzy mają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również praktyczną (opinie). Od nich można dowiedzieć się nie tylko tego, na co zwrócić uwagę podczas przygotowań do egzaminu, ale również uzyskać wiele cennych wskazówek związanych z procesem budowlanym. Na takie prelekcje na pewno warto uczęszczać, dlatego warto sprawdzić przez kogo będzie prowadzony kurs przygotowujący do egzaminu na uprawnienia budowlane.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami