Blog
Zbyt duża wilgotność
W artykule znajdziesz:
Zbyt duża wilgotność
Badania przeprowadzone na ten temat przez zakład mechanicznej technologii drewna SGGW wykazały, że opałowe drewno sosnowe i bukowe osiąga powyższy poziom wilgotności po upływie 6 miesięcy (w okresie wiosenno-letnim).
Zbyt duża wilgotność powoduje nie tylko obniżenie wartości opałowej i zwiększenie zużycia drewna, lecz także obniżenie temperatury spalania, w której za poziom porównawczy przyjęto drewno 20% wilgotności względnej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy spalaniu drewna o dużej wilgotności gazy spalinowe zawierają dużą ilość pary wodnej. Z chwilą osiągnięcia stanu nasycenia (punkt rosy) nadmiar pary wodnej skrapla się w kominie, co ujemnie wpływa na komin i na przebieg procesu spalania. Punkt rosy dla dymów ze spalania koksu (mała wilgotność) leży między 0 a 10 C, przy spalaniu drewna dochodzi do 60’1 C. W związku z tym przy spalaniu drewna temperatura gazów kominowych nie powinna spadać poniżej 125 C (program uprawnienia budowlane na ANDROID). O sposobie, w jaki przebiega proces spalania drewna, decyduje jego skład chemiczny charakteryzujący się małą w porównaniu z węglem koksem zawartością węgla (50%) przy dużej zawartości tlenu (43%) i wody.
W trakcie spalania drewno wytwarza 85% substancji gazowych (węgiel 46%), wskutek czego 70% energii cieplnej pochodzi ze spalenia odgazowanych części lotnych. Paliwa o tak odmiennych cechach, jak węgiel i drewno, nie mogą być spalane w jednakowych paleniskach; wynika stąd konieczność odmiennego traktowania węgla i drewna.
Ze względu na dużą zawartość części lotnych proces spalania suchego drewna przebiega w 2 fazach (uprawnienia budowlane).
Pierwszą fazę stanowi odgazowanie drewna, które rozpoczyna się przy temperaturze 150 C. Po przekroczeniu temperatury 270 C odszczepianie substancji lotnych przebiega samorzutnie, jako reakcja egzotermiczna; towarzyszy jej wydzielanie 200-300 kcal na 1 kG drewna. Odszczepianie części lotnych kończy się po osiągnięciu temperatury 800 C.
Skład gazów
Jakościowy i ilościowy skład gazów zmienia się zależnie od temperatury, w jakiej odbywa się odgazowanie (program egzamin ustny). W przypadku dostatecznego dopływu powietrza wydzielane gazy spalają się; równolegle z tym przebiega proces zwęglania odgazowanego drewna. Druga faza wymagająca dopływu mniejszej ilości powietrza obejmuje spalanie węgla.
W wypadku mokrego drewna proces spalania obejmuje trzy fazy: podsuszanie i odgazowanie drewna oraz spalanie węgla drzewnego (opinie o programie).
Przy spalaniu węgla na tlenek węgla CO wywiązuje się 2440 kcal/kG, przy dalszym spalaniu CO na dwutlenek węgla C02 - 5640 kcal/kG, przy spalaniu węgla na C02-8080 kcal/kG. Przy dostatecznym dostępie powietrza i przy prawidłowo przebiegającym procesie spalania węgiel spala się na C02. Przy zbyt małym dopływie powietrza spalanie odbywa się w sposób niezupełny, w wyniku czego powstaje częściowo CO i związane z tym duże straty energii cieplnej.
Racjonalne palenie, oparte na okresowej kontroli gazów kominowych na zawartość CO i COa, musi dążyć do całkowitego spalania występującego w paliwie węgla na CO.,.
Występujący w drewnie tlen (43%) zostaje zużyty na związanie występującego w drewnie wodoru (6%). Na związanie 1 kG wodoru potrzebne jest 8 kG tlenu, w wyniku czego powstaje 9 kG wody. W tych warunkach pozostaje nieznaczna nadwyżka wodoru, która ulega spaleniu pod wpływem tlenu powietrza (segregator aktów prawnych).
W procesie spalania zasadniczą rolę odgrywa tlen. W skład powietrza wchodzi 21% tlenu i 79% azotu. Wobec tego ilość powietrza potrzebna do całkowitego spalenia paliwa.
Wobec tego ilość powietrza musi być okrągło 5 razy większa od potrzebnej ilości tlenu.
W rzeczywistości racjonalny proces palenia odbywa się przy udziale jeszcze większej ilości powietrza, czyli w nadmiarze powietrza. Nadmiar ten nie powinien być zbyt duży, gdyż nadmierny przewiew powoduje szkodliwe studzenie paleniska i zbyt intensywne usuwanie niekompletnie spalonych gazów, co znajduje wyraz w nienormalnie ciemnej barwie uchodzącego z komina dymu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32