Blog

29.07.2020

Zdalne sterowanie mechanizmami

W artykule znajdziesz:

Zdalne sterowanie mechanizmami

Zdalne sterowanie mechanizmami

Po podniesieniu podestu napędowego o 2,5 m ku górze następuje zaciśnięcie kleszczy na narożnych słupkach wieży (program uprawnienia budowlane na komputer).
Po skontrolowaniu prawidłowości zakleszczenia, co jest bardzo istotne, rozluźnieniu deskowań zewnętrznych oraz po usunięciu zbędnego obciążenia następuje podniesienie pomostu roboczego do nowego położenia. Razem z pomostem przenosi się deskowania przestawne i pomocnicze pomosty wiszące.

Po przeniesieniu i zamocowaniu wsporników 12 można przystąpić do rozpoczęcia robót przy następnym kolejnym pierścieniu komina. Cykl pracy głowicy został zamknięty i dalszy ciąg pracy zaczyna się znowu od pierwszej fazy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wszystkie wymienione czynności przy uruchamianiu głowicy powinny być wykonywane przez personel wykwalifikowany zgodnie z instrukcjami obsługi i eksploatacji oraz przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa pracy obowiązujących przy tego rodzaju robotach.
Zasada podnoszenia podestu napędowego oraz pomostu roboczego na tych samych nieruchomych śrubach dźwignikowych polega na tym, że zsynchronizowane silniki pracują przy podnoszeniu pomostu napędowego w jednym kierunku, a przy podnoszeniu pomostu roboczego - w kierunku przeciwnym, obracając nagwintowaną nakrętkę mechanizmu (uprawnienia budowlane).
Zdalne sterowanie mechanizmami jest całkowicie zautomatyzowane, co pozwala na równoczesną pracę wszystkich czterech silników, względnie na indywidualną regulację poziomu poszczególnymi silnikami.

Ciężar całego urządzenia wraz z pomostami, pokładem i formami wynosi ok. 19 T. Dopuszczalne obciążenie użytkowe na pomoście ok. 9 T. Maksymalne obciążenie przekazywane na wieżę - do 30 T. Podane obciążenia dla obliczeniowej średnicy komina wynoszącej 12,5 m zmniejszają się w miarę postępu robót wznoszenia trzona komina. W związku z koniecznością wymiany pierścieni pomostu roboczego (z uwagi na zbieżność trzona komina) dostosowuje się w prosty sposób do tej zmiany również elementy głowicy sztywnej. Czynność tę przeprowadza się na wysokości kilkudziesięciu metrów.
Czas potrzebny do podnoszenia pomostów o 2,4 m wynosi 8 minut, a zatem prędkość podnoszenia wynosi ok. 30 cm na minutę. Tak małą prędkość dobrano specjalnie w tym celu, by ułatwić obserwację ruchu głowicy i eliminację ewentualnych zaburzeń przy podnoszeniu (program egzamin ustny). Przerwanie ruchu głowicy może nastąpić w dowolnym czasie przez przerwanie dopływu energii elektrycznej.

Pierścień trzona

Przy przeciążeniu jednego z silników, które może być spowodowane przekrzywieniem głowicy, zaczyna działać samoczynny wyłącznik nie dopuszczający do nieprawidłowego ruchu.
Przez mechaniczne podnoszenie głowicy cykl budowy komina skraca się o ok. dwie godziny na jeden 2,5-metrowy pierścień trzona. Ponadto zmechanizowanie robót pozwala na wyeliminowanie czynności uciążliwych i wymagających obsługi 20 osób u dołu i 12 osób u góry, przy przestawianiu wielokrążków i ich podciąganiu (opinie o programie).

Dodatkowymi zaletami głowicy, oprócz poprzednio wymienionych oraz oprócz możliwości przystosowania jej do istniejących wież, deskowań i pierścieni pomostów, są również:
- sztywność, a tym samym mniejsza wrażliwość na nierównomierne obciążenie pomostu oraz korzystniejsze warunki centrowania deskowań i pionowania komina, możliwość dostosowania do różnych średnic i wysokości kominów zbieżnych i cylindrycznych (również silosów pojedynczych, wież itp.),
- znacznie większa ilość miejsca na pomoście roboczym (odpadają wielokrążki),
- łatwość uzupełnienia cieplakiem w warunkach zimowych (segregator aktów prawnych).

Głowica typu Siersza II. Dla bardzo wysokich kominów - m.in. dla ostatnio realizowanych w Polsce kominów nr 2 Elektrowni Siersza II (260 m) i Elektrowni Łagisza (200 m) - zaprojektowano i zrealizowano nowe urządzenia, stanowiące rozbudowę dotychczasowych koncepcji.
Nowa wieża o wysokości 270 m ma 216 pól po 1,25 m wysokości i stały przekrój kwadratowy dziewięcioszybowy o boku 3×1,20 = 3,60 m. Zewnętrzne słupy narożne są podwójne połączone przewiązkami. Na przewiązkach tych opierają się zaczepy głowicy zmechanizowanej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami