Blog

Zaleta ustrojów wiszących zdjęcie nr 2
03.01.2020

Żelbetowe dachy prefabrykowane

W artykule znajdziesz:

Żelbetowe dachy prefabrykowane

Zaleta ustrojów wiszących zdjęcie nr 3
Żelbetowe dachy prefabrykowane

Żelbetowe dachy prefabrykowane znajdują coraz szersze zastosowanie w budownictwie (program na komputer). Największą ich zaletą jest znaczna ognioodporność. Natomiast w porównaniu z drewnianymi i stalowymi konstrukcjami dachowymi mają one tę wadę, że są stosunkowo ciężkie. Ze względu na deficyt drewna i stali należy się liczyć, że prefabrykowanych dachów żelbetowych będzie się budować coraz więcej.

Układ konstrukcyjny dachów żelbetowych wiąże się przede wszystkim z rozmieszczeniem podpór, co z kolei uwarunkowane jest konstrukcją budynku (program na telefon). W zależności od konstrukcji i pochylenia połaci rozróżnia się:
a) dachy płaskie płytowe,
b) dachy strome o więźbie złożonej z wiązarów, płatwi, krokwi itp.,
c) dachy walcowe i kopulaste.
Ze względu na sposób montażu dachy można podzielić na:
a) dachy z elementów o ciężarze do 300 kG, przystosowane do montażu ręcznego lub za pomocą lekkich dźwignic,
b) dachy z elementów scalonych lub pojedynczych o ciężarze powyżej 300 kG, do ustawienia których potrzebne są urządzenia dźwigowe, jak np. żurawie budowlane (program egzamin ustny).

Elementy konstrukcji i pokrycia prefabrykowanych dachów żelbetowych muszą spełniać wymagania tolerancji wymiarów stawiane budowlanym prefabrykatom żelbetowym.
Składowanie i transport elementów powinny odpowiadać ogólnym zasadom prefabrykacji ze szczególnym uwzględnieniem właściwego układania, oparcia, przenoszenia i przewozu elementów.
Kolejność montażu zależy od konstrukcji dachu, przy czym muszą być zachowane przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy (opinie o programie).
Dachy płaskie z płyt prefabrykowanych projektuje się przede wszystkim w budynkach bez poddasza użytkowego. Płyty układa się na ażurowych murkach z cegły, bloczkach betonowych lub na żelbetowych płatwiach opartych na ścianach budynk lub na niskich słupkach. W budynkach mających poddasze stosuje się najczęściej wiązary. Mogą to być wiązary oparte tylko na ścianach zewnętrznych – przy mniejszych rozpiętościach.

Dachy z płyt gazobetonowych

Zastosowanie dachów z płyt gazobetonowych jest ograniczone. Płyty z gazobetonu charakteryzuje stosunkowo duża podatność na korozję zbrojenia i z tego względu płyt tych nie należy stosować w pomieszczeniach znacznej wilgotności względnej powietrza (powyżej 70%) i w pomieszczeniach, w których powietrze zawiera składniki agresywne (segregator aktów prawnych). Warunki współpracy zbrojenia z gazobetonem są gorsze niż przy betonie zwykłym, unika się więc stosowania płyt gazobetonowych w obiektach narażonych na obciążenia dynamiczne.
Płyty gazobetonowe są stosunkowo lekkie i mają korzystny współczynnik przewodności cieplnej A = 0,18 kcal/mh°C. Wykonuje się je z gazobetonu odmiany 07. Zbrojenie płyt w postaci siatki zgrzewanej ze stali pospolitej jakości StOS pokrywa się wstępnie powłoką antykorozyjną (promocja 3 w 1). Głębokość oparcia płyt na murze nie powinna być mniejsza niż 7 cm, a na belkach – minimum 5 cm lub 1/80 rozpiętości w świetle podpór.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zaleta ustrojów wiszących zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zaleta ustrojów wiszących zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zaleta ustrojów wiszących zdjęcie nr 8 Zaleta ustrojów wiszących zdjęcie nr 9 Zaleta ustrojów wiszących zdjęcie nr 10
Zaleta ustrojów wiszących zdjęcie nr 11
Zaleta ustrojów wiszących zdjęcie nr 12 Zaleta ustrojów wiszących zdjęcie nr 13 Zaleta ustrojów wiszących zdjęcie nr 14
Zaleta ustrojów wiszących zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zaleta ustrojów wiszących zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zaleta ustrojów wiszących zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami