Blog

10.03.2020

Zero podziałki na taśmie

W artykule znajdziesz:

Zero podziałki na taśmie

Zero podziałki na taśmie

Obok wbitej szpilki przykłada zero podziałki na taśmie i daje wskazówki drugiemu robotnikowi, aby ułożył taśmę w linii AB. Drugi robotnik po ułożeniu i naciągnięciu taśmy wbija w grunt trzecią szpilkę, Pomiar odcinka metodą schodkową zdejmuje ostrożnie taśmę i posuwa się do przodu (program uprawnienia budowlane na komputer). Robotnik idący z tyłu też posuwa się do przodu, przy czym wyjmuje wbite szpilki.

W takiej kolejności wykonuje pomiar do momentu, kiedy robotnik w przodzie wbija w grunt ostatnią, tj. jedenastą szpilkę. W momencie kiedy robotnik z tyłu będzie miał dziesięć szpilek, oznacza to, że zmierzono odcinek o długości rówmej 10-krotnej długości taśmy. Wówczas następuje przekazanie szpilek robotnikowi w przodzie, co należy odnotować i prowadzić pomiar dalej. Odcinek linii między szpilką oznaczającą koniec ostatniej pełnej taśmy a końcowym punktem B nazywamy resztą. Resztę mierzymy taśmą, oceniając centymetry „na oko”, lub bardziej dokładnie - ruletką. W celu skontrolowania odcinek mierzymy rozpoczynając od punktu B do A. Długość odcinka AB przyjmujemy jako średnią arytmetyczną z dwóch pomiarów.

Po zakończeniu pomiaru należy taśmę oczyścić i nawinąć na kółko (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Opisany sposób można stosować w terenie płaskim. W razie znacznych spadków terenu wykonuje się pomiar metodą schodkową. Polega ona na tym, że najpierw układamy taśmę w linii 43. Następnie do końca taśmy mocujemy pion, tj. odpowiednio wyprofilowany ciężarek zawieszony na sznurku i przytrzymując koniec taśmy w punkcie A unosimy ją w drugim końcu silnie naprężając. Zmieniając pochylenie silnie naciągniętej taśmy wbi- jamy szpilkę w punkcie odpowiadającym najdalszemu położeniu pionu w kierunku mierzonego odcinka. Ułożenie następnych taśm wykonujemy tak samo. Bardzo strome zbocza mierzy się łatą, którą układa się w poziomie sprawdzając poziomnicą. Z końca łaty też opuszcza się pion do wyznaczenia punktu (uprawnienia budowlane).

Kierunki prostopadłe

Często trzeba wyznaczyć w terenie kierunki prostopadłe. Najprostszym sposobem, ale i zarazem najmniej dokładnym, jest wyznaczenie kierunku prostopadłego taśmą parcianą lub linką konopną odpowiedniej długości. Na przykład dana jest prosta AB i dowolny punkt C leżący na niej (program egzamin ustny). Mamy wyznaczyć prostą prostopadłą do AB w punkcie C. Od punktu C wzdłuż prostej AB odmierzamy w obie strony dwa odcinki sobie równe i nie dłuższe w sumie od połowy długości taśmy, np. po 4 m (punkty K i L).

koniec, drugi za drugi koniec, a trzeci w środku długości. Robotnicy trzymający taśmę za końce przykładają ją do punktów K i L, zaś robotnik trzymający ją w środku odchodzi od prostej AB i mocno naciąga taśmę. Tworzy się w ten sposób w terenie trójkąt równoramienny o wierzchołku D. W trójkącie tym prosta DC jest wysokością trójkąta, czyli odcinek CD jest prostopadły do prostej AB (opinie o programie).

Drugi sposób polega na wyznaczaniu kąta prostego trójkątem o bokach 3, 4 i 5 m. Trójkąt taki można wykonać ze sznura lub łat. Trójkąt jedną przyprostokątną przykłada się do danej linii, na końcu zaś drugiej wbija się tyczkę. Sposób ten ze
względu na mniejszy rozstaw tyczek wyznaczających prostopadłą jest mniej dokładny.

Szybciej i dokładniej tyczy się kierunki nawzajem do siebie prostopadłe za pomocą specjalnych przyrządów zwanych węgielnicami. Obecnie używane są węgiel- nice optyczne. Istnieje ich kilka rodzajów: zwierciadlane, pryzmatyczne, pięciokątne oraz krzyże pryzmatyczne i pentagonalne. Najwygodniejsza w pracy jest węgielnica pięciokątna zwana pentagonem (segregator aktów prawnych). Jest to pięciokątna płytka szklana oprawiona w ramki metalowe ze specjalnym uchwytem.

Trzy ściany FGKH pentagonu powleczone są amalgamatem rtęci, dzięki czemu tworzą lustro. Kąt HDF równy jest 90°, pozostałe - 112°30′. Posługując się węgiel- nicą, przywiązujemy do jej uchwytu pion i ustawiamy go nad punktem leżącym na danej prostej, z którego mamy wyznaczyć prostopadłą.

Węgielnicę ustawiamy bokiem DF równolegle do linii dolnej, tak by w boku DH odbiła się tyczka ustawiona na linii (promocja 3 w 1). Widząc ją w lusterku KH na jej obraz naprowadzamy tyczkę wyznaczającą prostopadłą.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami