Blog

Przenośnik taśmy zdjęcie nr 2
01.12.2022

Zespolenie ścian ze złączem

W artykule znajdziesz:

Przenośnik taśmy zdjęcie nr 3
Zespolenie ścian ze złączem

Zespolenie ścian ze złączem przez profilowanie ścian można kształtować zgodnie z wymaganiami podanymi w normie BN-78/8812-01 jak dla złączy pionowych, natomiast zespolenie ścian ze złączem poprzez zbrojenie zgodnie z wymaganiami normy PN-76/B-03264, jak dla konstrukcji zespolonych. Ściany wewnętrzne w części podziemnej budynku projektuje się zgodnie z zasadami. Natomiast wymagania stawiane ścianom zewnętrznym uzależnia się od roli, jaką spełnia część podziemna w pracy budynku (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ogólnym wymaganiem w stosunku do części podziemnej usztywniającej jest nadanie jej odpowiedniej sztywności. Uzyskuje się to przez zespolenie ścian zewnętrznych z tarczą stropową i płytą fundamentową. Brak tego zespolenia prowadzi w traktach nic usztywnionych ścianami wewnętrznymi do niekorzystnych i, co istotniejsze, mało rozpoznanych warunków współpracy ścian piwnic z poprzecznymi ścianami nośnymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W układach usztywnionych w pełni podłużnymi ścianami wewnętrznymi, w których część podziemna spełnia rolę jedynie dodatkowego elementu usztywniającego układ, zespolenie ścian piwnic z fundamentem i stropem nie jest, jak wykazuje praktyka, niezbędne. Decyduje natomiast ono w podstawowy sposób o efektywności usztywnienia układu ścianami piwnic, tzn. o stopniu redukcji sił w kondygnacjach nadziemnych budynku (uprawnienia budowlane).

W praktyce zasadnicze znaczenie należy przypisać usztywnieniu układu częścią podziemną konstrukcji monolitycznej zarówno z uwagi na jej dużą sztywność, jak i możliwość przejęcia znacznych dodatkowych sił. Zespolenie ścian piwnic z fundamentami i stropem, z uwagi na działające w styku siły ThP) realizuje się pionowym zbrojeniem zespalającym. Minimalny przekrój tego zbrojenia fa nie powinien być mniejszy niż 0,002 grubości ściany. Zbrojenie podłużne Fa na moment Mp należy umieszczać przede wszystkim przy górnej dolnej krawędzi ściany. Część tego zbrojenia, nie więcej jednak niż 30%, można umieszczać w fundamentach i stropach, jeżeli stropy nie są osłabione w bezpośrednim sąsiedztwie ścian otworami na klatki schodowe lub na szyby windowe (program egzamin ustny).

Wymagana odkształcalność

W przypadku prefabrykowanych ścian piwnic możliwości przejęcia przez część podziemną sił są, generalnie rzecz biorąc, mniejsze i wymagają specjalnego kształtowania płyt stropowych i ściennych. Przykłady zespolenia ściany ze stropem i fundamentem, umożliwiającego przejęcie istotnych. Zbrojenie podłużne na moment Mp należy umieszczać w wieńcu stropowym i fundamencie (opinie o programie).

Ogólnym wymaganiem stawianym konstrukcji osłonowych zewnętrznych ścian piwnic jest nadanie tym ścianom odpowiedniej odkształcalności umożliwiającej im dopasowanie się do deformacji postaciowych układu konstrukcyjnego y bez wystąpienia istotnych zarysowań. W przypadku układów usztywnionych wyłącznie odcinkami ścian wewnętrznych (wiotkich) spełnienie tego warunku wymaga zaprojektowania ścian zewnętrznych jako prefabrykowanych. Wymaganą odkształcalność uzyskuje się przez zwiększenie liczby elementów n na odcinku pomiędzy ścianami poprzecznymi i zmniejszenie ich maksymalnej szerokości.

W przypadku budynków w pełni usztywnionych ścianami wewnętrznymi odkształcalność ścian osłonowych piwnic, niezależnie od ich konstrukcji, można uznać z góry za wystarczające z uwagi na małe odkształcenia układu. Możliwości powstania w tych ścianach znacznych rys nie bierze się w tym przypadku pod uwagę nawet wtedy, gdy ściany są wykonane jako monolityczne betonowe (segregator aktów prawnych).

Przy sprawdzaniu stanu konstrukcji należy uwzględnić występujące w niej siły od zginania w kierunku podłużnym. W zakresie podstawowych obliczeń sprawdzających, wykonywanych przy posadowieniu budynku na podłożach dobrych, obecność sił od nierównomiernych osiadań należy uwzględniać:

  • przy sprawdzaniu nośności nadproży i złączy pionowych na siły poprzeczne, przy sprawdzaniu nośności ścian na obciążenia pionowe,
  • w układach usztywnionych ścianami zewnętrznymi przy sprawdzaniu nośności słupów i rygli tych ścian,
  • w układach wiotkich przy sprawdzaniu nośności stropów na przypodporowe momenty zginające (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Przenośnik taśmy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Przenośnik taśmy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Przenośnik taśmy zdjęcie nr 8 Przenośnik taśmy zdjęcie nr 9 Przenośnik taśmy zdjęcie nr 10
Przenośnik taśmy zdjęcie nr 11
Przenośnik taśmy zdjęcie nr 12 Przenośnik taśmy zdjęcie nr 13 Przenośnik taśmy zdjęcie nr 14
Przenośnik taśmy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przenośnik taśmy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przenośnik taśmy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami