Blog
Zespoły drewnianego budownictwa
W artykule znajdziesz:
Zespoły drewnianego budownictwa
Dopiero w ostatnich latach zwrócono uwagę na międzywojenne zespoły drewnianego budownictwa pensjonatowego, m.in. w Czarneckiej Górze oraz na prowincjonalne osiedla przyfabryczne, z których najciekawszym wydaje się drewniany zespół robotniczych domków przy kamieniołomach w Wiśniówce koło Kielc z 1936 r (program uprawnienia budowlane na komputer).
Z okresu powojennego uwzględniono w spisie socrealistyczny gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR i Sienkiewiczowską Dzielnicę Mieszkaniową w Kielcach projektu Jerzego Żukowskiego.
Liczną grupę zabytków stanowią dzieła sztuki ogrodowej, z reguły zaniedbane. często zdewastowane lub nawet wycięte. Ślady najstarszych założeń ogrodowych związane są z klasztorami, głównie cysterskimi (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W Jędrzejowie, gdzie prze kazy upewniają o istnieniu ogrodu średniowiecznego, zachowały się jedynie XVI- wieczne pozostałości.
Wyraźne ślady renesansowego ogrodu wodnego czytelne są przy zamku biskupim w Bodzentynie, a także w rozległym założeniu manierystycznym „zamku na Mirowie" w Książu Wielkim, gdzie ogród połączony był z dużym zespołem stawów u podnóża góry zamkowej. Przeważającą większość stanowią parki przy dworach i pałacach, na ogół z XVIII w., o różnym stopniu zachowania dawnej kompozycji krajobrazowej (uprawnienia budowlane). Do najcenniejszych należy klasycystyczny park przy pałacu Morsztynów w Czarkowych, włączony w rozległy obszar skomponowanego krajobrazu.
Włoski ogród przy dworze w Mirogonowicach został uzupełniony później o część krajobrazową. Do licznych krajobrazowych kompozycji XlX-wiecznych wykorzystujących starsze założenia należy park dworski w Gnojnic uformowany na XVI-XVII-wiecznym ogrodzie połowy ubiegłego stulecia pochodzą trzy następne założenia. Park przy dworze w Krzeięeieach wpisany został w rozległą wodną kompozycję połączoną z malowniczym krajobrazem doliny rzeczki Mierzawy (program egzamin ustny). Kompozycyjne walory parków w Chrobrzu i Górach Pińczowskich uzupełnia wyjątkowo zróżnicowany i bogaty gatunkowo drzewostan.
Niezwykle wysmakowaną formę otrzymał w końcu XIX w. niewielki wielownętrzowy park w Krzelowie, powiązany długą osią kompozycyjną z. górą Białowieża. Do wyjątków należy duży zespół pawilonów i małej architektury zachowany w parku pałacowym w Końskich.
Osobną grupę stanowią parki folwarczne oraz. dość liczne rozległe kompozycje krajobrazowe. Obejmują one sąsiadujące wsie (Lasków i Tarszawa), kompozycyjne dominanty osiedli (Małogoszcz), a także wiążą widokowo osady z rozłogami otaczających je pól (opinie o programie).
Budownictwo masowe
Niewielką, ale nadal ciekawą grupę stanowią parki publiczne. Należą do nich parki zdrojowe w Busku-Zdroju i Solec-Zdroju, parki miejskie w Kielcach i Miechowie oraz. park hutniczy w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Dotychczasowe metody realizacji budynków wiejskich ukształtowały się pod wpływem szeregu czynników, spośród których najbardziej istotnymi były:
a) program zajęć ludności wiejskiej,
b) poziom zamożności względnie aktualna koniunktura społeczno-gospodarcza,
c) występowanie i rodzaj materiałów miejscowych,
d) poziom rzemiosła budowlanego, stosowane narzędzia i technik wykonawcze,
e) ogólny poziom oświaty i kultury ludności wiejskiej (segregator aktów prawnych).
W budownictwie wiejskim w Polsce występowały w ciągu wieków różnorodne typy budynków zarówno pod względem tematyki programowej jak również rodzaju zastosowanych materiałów budowlanych i metod wykonania. Jeśli chodzi o budownictwo masowe, tzn. budynki mieszkalne i inwentarsko-gospodarcze, szczególnie jaskrawe różnice w zakresie metod wykonania występowały w drugiej połowie XIX wieku; nastąpił wtedy podział ludności wiejskie] na bogaczy i biedotę, co znalazło między innymi odbicie również w budownictwie (promocja 3 w 1).
Chłopi bogaci, dysponujący odpowiednim kapitałem, mogli pozwolić sobie na budowę większych i bardziej okazałych budynków mieszkalnych, pomieszczeń dla płodów rolnych i inwentarza żywego. Natomiast chłopi biedni mogli z trudem wyżywić siebie i swoją rodzinę, a zatem z ledwością mogli zdobyć się tylko na najbardziej prymitywne budownictwo.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32