Blog
Zewnętrzne objawy palenia
W artykule znajdziesz:
Zewnętrzne objawy palenia
Spalanie materiałów, zależnie od ich rodzaju, przebiega pod względem fizycznym w różny sposób:
- Palne metale oraz materiały pozbawione gazów na drodze destylacji, jak np. węgiel drzewny i koks, albo żarzą się gwałtownie z wytwarzaniem iskier, albo tlą się spokojnie (program uprawnienia budowlane na komputer).
- Praktycznie nietopliwe związki węgla, jak np. drewno, skóra, materiały włókniste itd. spalają się w ten sposób, że większa część materiału żarzy się, zaś część materiału, która przeszła w stan gazowy - płonie.
- Związki węgla o niskiej temperaturze topliwości, jak asfalt, wosk, parafina itd. przechodzą najpierw w stan ciekły, następnie tworzą palne gazy, które spalają się płomieniem.
- Palne płyny przechodzą stopniowo w stan gazowy; powstałe w ten sposób pary palą się płomieniem.
- Palne gazy spalają się płomieniem.
W wyniku palenia się powstają produkty spalania, których ilość i rodzaj zależne są od rodzaju palącego się materiału oraz przebiegu samego procesu palenia się.
Spalanie bowiem może być więcej lub mniej zupełne, zależnie od dopływu tlenu.
W rezultacie przemiany materii zachodzącej w procesie spalania powstają pary i gazy, dym, sadze i inne stałe pozostałości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Najczęściej spotykanym gazowym produktem spalania jest dwutlenek węgla i silnie trujący tlenek węgla (CO), który występuje przy spalaniu niezupełnym. Oprócz tych gazów wydziela się przeważnie para wodna oraz, zależnie od rodzaju palącego się materiału, szereg innych gazów i par mniej lub więcej szkodliwych, drażniących lub trujących. Do ostatnich należą: połączenia cyjanowe (spalanie celuloidu), pary fosforu, b. niebezpieczne połączenia azotowe itd. Część tych gazów i par stanowi również materiał palny, zaś w pewnej koncentracji z powietrzem - wybuchowy (uprawnienia budowlane).
Energia spalania
Dym składa się w zasadzie z drobnych, twardych cząsteczek węgla, substancji smolistych, zwęglonego materiału itd., powstałych w procesie niezupełnego spalania. Zawarte w dymie domieszki par i gazów nadają jemu charakterystyczne zabarwienie i zapach, wg których nieraz można określić rodzaj palących się substancji (program egzamin ustny).
Tak np.:
- zawartość pary wodnej w dymie nadaje mu kolor białawy;
- przy spalaniu drewna powstaje dym szaro-czarny, gdy dym ten jest żrący - świadczy to, że drewno jest smoliste:
- przy spalaniu papieru, słomy i siana tworzy się dym białawo-żółty, który drażni oczy;
- przy paleniu się smoły, asfaltu, tłuszczów, produktów ropy itd. - dym czarny z zapachem charakterystycznym dla tych substancji;
- przy spalaniu fosforu bardzo trujący dym biały, o zapachu czosnku (nie wolno wdychać);
- przy paleniu się lub rozkładzie związków azotowych - dym szarawo-żółty, b. trujący;
- na ogół kolory dymu niebieski, biały i żółty oraz smak słodkawy i gorzkawy wskazują na obecność w dymie substancji trujących (opinie o programie).
Pozostałości stałe stanowią produkty zupełnego spalania, jak np. tlenki metali lub też spalania niezupełnego, jak sadza, która jest czystym węglem, produkty destylacji i inne nie dopalone resztki.
Energia chemiczna zawarta w palącym się materiale jest źródłem nie tylko przemiany materii, zachodzącej w procesie spalania, ale i przemiany jego energii.
W wyniku tej przemiany wywiązuje się przede wszystkim energia cieplna oraz w mniejszym stopniu energia świetlna i mechaniczna (segregator aktów prawnych).
Energia cieplna w pierwszym rzędzie uzewnętrznia się w temperaturze spalania, promieniowaniu cieplnym i w rozwijaniu się w mniej lub więcej długie i gorące płomienie.
Ogólna ilość ciepła, która może być wyzwolona przy zupełnym spalaniu ciała, określa się wartością cieplną (opałową) danego materiału, wyrażoną w dużych kaloriach na 1 kg. ciała stałego lub płynnego, względnie na 1 kg. lub 1 m3 ciała gazowego.
Duża kaloria jest to ilość ciepła, potrzebna do ogrzania 1 kg. wody (przy 15°C) o 1 stopień C.
W myśl prawa Woltera wartość cieplna jest proporcjonalna do ilości tlenu, biorącego udział w reakcji spalania (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32