Blog

Linijka milimetrowa zdjęcie nr 2
26.06.2018

Zgoda na budowę – co dalej?

W artykule znajdziesz:

Zgoda na budowę – co dalej?


Po uprawomocnieniu się pozwolenia na budowę domu można rozpocząć roboty budowlane. Jednak to jeszcze nie koniec formalności, które wiążą się z budową domu. Na 7 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych inwestor musi zatrudnić kierownika budowy, czyli fachowca posiadającego niezbędne uprawnienia budowlane. Fakt zatrudnienia kierownika trzeba zgłosić do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego. Ponadto do urzędu trzeba dostarczyć oświadczenie przyjętego kierownika budowy, w którym potwierdza on przyjęcie obowiązków na budowie. Najważniejsze zadania kierownika budowy to prowadzenie dziennika budowy oraz dbanie o bezpieczeństwo podczas przeprowadzanych prac. Do dziennika budowy wpisywane są poszczególne etapy budowy, a wpisów dokonywać może zarówno kierownik, jak i projektant czy geodeta.
Po uzyskaniu pozwolenia na budowę można wprowadzać zmiany w projekcie, ale wiąże się to z dodatkowymi formalnościami. W przypadku samowolnego dokonania istotnych zmian inspektor nadzoru budowlanego może wstrzymać roboty budowlane. Właśnie dlatego w przypadku zmian istotnych, do których zalicza się m.in. zmianę parametrów domu, usytuowania budynku, czy sposobu jego użytkowania, należy wykonać projekt zastępczy. Taki projekt powinien wykonać zatrudniony przez inwestora projektant lub inna osoba posiadająca wymagane prawem uprawnienia.
Projekt zastępczy trzeba złożyć w starostwie razem z wnioskiem o zmianę pozwolenia na budowę. Dopiero, gdy decyzja będzie ostateczna, można przystąpić do wprowadzania konkretnych zmian. W przypadku zmian, które nie są istotne, wystarczy dołączyć je w postaci rysunku do projektu domu, składanym w nadzorze budowlanym po zakończeniu budowy. Po zakończeniu prac budowlanych inwestor musi zawiadomić inspektorat budowlany o tym fakcie w ciągu 14 dni. Kara przy zaniechaniu tego obowiązku może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. W nowo wybudowanym domu można zamieszkać dopiero po upływie 21 dni od dostarczenia do urzędu zawiadomienia o zakończeniu robót budowlanych.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Linijka milimetrowa zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Linijka milimetrowa zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Linijka milimetrowa zdjęcie nr 7 Linijka milimetrowa zdjęcie nr 8 Linijka milimetrowa zdjęcie nr 9
Linijka milimetrowa zdjęcie nr 10
Linijka milimetrowa zdjęcie nr 11 Linijka milimetrowa zdjęcie nr 12 Linijka milimetrowa zdjęcie nr 13
Linijka milimetrowa zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Linijka milimetrowa zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Linijka milimetrowa zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami