Blog

04.01.2022

Soczewki

W artykule znajdziesz:

Soczewki
Soczewki

Przy mechanicznych środkach realizacji robót inaczej też przedstawia się odległość przewozowa, określana w wersji I jako odcinek między środkami ciężkości mas ziemnych odpowiedniego wykopu i nasypu. Obliczenie takie jest słuszne dla pracy ręcznej przy odspajaniu gruntu i przewożeniu taczkami lub wozami konnymi (program uprawnienia budowlane na komputer).

Natomiast przy transporcie mechanicznym (samochodowym, kolejowym itp.) odległości przewozowe uzależnione są od konieczności dokonywania nierzadko długich podjazdów i dlatego np. w przypadku transportu samochodowego (wywrotki samochodowe) odległość przewozowa. Również istotnie ważne dla stateczności nasypu usypywanego z różnorodnych gruntów jest przestrzeganie zasady nieukładania jednego rodzaju gruntu w postaci zamkniętych soczewek, w których gdy utworzone są z gruntu przepuszczalnego - gromadzą się nieraz duże zastoiny wody (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Soczewki takie mogą być zamknięte ze wszystkich stron lub przykryte od góry innym materiałem.

Przypadki niepowodzeń przy zastosowaniu do budowy nasypów różnorodnych gruntów rosną wraz z coraz większymi możliwościami stosowania wielkich maszyn do odspajania gruntów, za pomocą których można wykonywać coraz głębsze wykopy oraz coraz wyższe nasypy (uprawnienia budowlane). W parze z tymi możliwościami mechanizacyjnymi wyrasta niebezpieczeństwo stosowania różnorodnych gruntów do jednego i tego samego nasypu, wzajemnego ich przemieszania i co jest najbardziej niebezpieczne stosowanie przy uniezależnionej od stanu pogody pracy koparki, mocno zawilgoconych gruntów spoistych, które stanowią poważne niebezpieczeństwo dla skuteczności budowli ziemnych.

Przeznaczanie budowli

Wszystkie wyżej opisane niebezpieczeństwa, ważne w szczególności dla budowli większych, wskazują na potrzebę szczególnej staranności przy budowie nasypów z gruntów różnorodnych oraz starannej organizacji robót. Sposoby układania gruntów różnorodnych i kolejność ich układania w nasypie, obok ogólnie obowiązujących zasad, zależne są także od charakteru i przeznaczenia budowli (program egzamin ustny). Gdy do budowy nasypu (np. kolejowego) mamy do dyspozycji grunty piaszczyste, żwirowe lub kamieniste oraz grunty gliniaste, wówczas te pierwsze układamy na spodzie, a drugie na górze nasypu.

Gdyby ilości gruntu piaszczystego, żwirowego czy kamienistego przekraczały znacznie (np. czterokrotnie) ilości gruntu gliniastego, wówczas grunt gliniasty mógłby być umieszczony w rdzeniu nasypu, a grunt piaszczysty, żwirowy, czy kamienisty zastosowany do obsypywania grubą warstwą rdzenia gliniastego (opinie o programie).

Gdyby przy budowie nasypu do dyspozycji były grunty kamieniste oraz ziarniste, wówczas grunt ziarnisty można umieścić wewnątrz nasypu, a grunt kamienisty przeznaczyć na obsypanie skarp. Przy wykonywaniu nasypów najczęściej stosowane są: sposób podłużny, sposób poprzeczny, sposób czołowy, sposób estakadowy. Sposób podłużny polega na przewożeniu urobku ziemnego wzdłuż nasypu i na układaniu go warstwami poziomymi na całej długości nasypu (segregator aktów prawnych).

W zasadzie jest to sposób najlepszy. Daje on największą pewność dobrego wykonania nasypu, zapewniając mu, przy zachowaniu innych zasad, największą stateczność. Urobek można dowozić wszystkimi rodzajami transportu szynowego i kołowego, a także maszynami odspajającymi, np. przy stosowaniu zgarniarek. Transport kołowy, a w szczególności właśnie zgarniarkami (15-20 kG/cm2 nacisku jednostkowego kół), przyczynia się do dobrego zagęszczania układanych warstw nasypu.

Sposób czołowy ma zastosowanie bardzo ograniczone, mianowicie wyłącznie tylko przy gruntach kamienistych oraz w terenach spadzistych, gdzie sypanie warstwami jest bardzo utrudnione (promocja 3 w 1). Ten wyjątkowy sposób wykonywania nasypów jest nierzadko stosowany niewłaściwie i w warunkach nieodpowiednich. Wszystkie kategorie gruntów z wyjątkiem kamienistych i piaszczystych wymagają wyrównania warstwami i zagęszczania.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami