Blog
Zgodność naprężeń sprężystych
W artykule znajdziesz:
Zgodność naprężeń sprężystych
Zgodność naprężeń sprężystych w ośrodku otaczającym budowlę z obciążeniami tej budowli zachodzi tylko w wypadku, kiedy wykonując budowę nie zniszczymy stanu sprężystego naprężeń, tzn. nie spowodujemy zmiany stanu równowagi sprężystej w pół- przestrzeni na stan równowagi plastycznej. Jeśli naprężenia istniejące w środowisku sprężystym oznaczymy następująco: naprężenie pionowe av i naprężenie poziome oh, to obciążenie budowli (program uprawnienia budowlane na komputer).
Siły skupione działające na powierzchnię pólprzestrzeni (powierzchnię gruntu) zastępujemy dla budowli zagłębionych w całości pod powierzchnią gruntu warstwą gruntu o takiej grubości, przy której ciężar gruntu jest równy wielkości sumy sił skupionych, działających w obszarze, gdzie mogą one wyraźnie oddziaływać na budowlę (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Jeśli siły skupione działające na powierzchni terenu będą miały znaczne wielkości, a budowle podziemne będą niewiele zagłębione pod powierzchnią terenu, to należy osobno wyznaczyć naprężenie istniejące w gruncie z pomocą którejś z teorii dotyczącej naprężeń w półprzestrzeni sprężystej od sił skupionych działających poza tą przestrzenią, np. z teorii Boussinesqa (uprawnienia budowlane).
Obciążeniami budowli będą w tym przypadku sumy naprężeń sprężystych od ciężaru środowiska i od sił zewnętrznych. Dla orientacyjnego wyznaczenia wielkości obciążenia pionowego stropu budowli można korzystać z danych doświadczalnych z obserwacji i pomiarów, zebranych przez Terzaghiego. Obciążenie poziome budowli, w jego rzeczywiście działającej wielkości, nie jest łatwe do wyznaczenia (program egzamin ustny).
Kierunek poziomy parcia gruntu jest zasadniczym obciążeniem dla takich budowli jak ściany oporowe, a jednym z ważnych obciążeń dla budowli typu przyczółków mostowych. Ponieważ zagadnieniem poziomego parcia gruntu na wymienione wyżej budowle zajmowało się wielu badaczy w okresie prawie 200 lat, należy sięgnąć do wyników ich badań przy rozpatrywaniu zagadnienia parcia poziomego gruntu również i na budowle podziemne typu tuneli.
Ciśnienie pionowe
Ponadto ciśnienie pionowe będzie występować w pewnych wypadkach nie w pełnej swej wielkości, lecz ulegnie redukcji, związanej ze znacznym zagłębieniem budowli (opinie o programie). Korzystając wówczas ze współczynnika K przy wyznaczaniu ciśnienia bocznego, otrzymujemy je również w zredukowanej wielkości. Byłoby błędem bowiem wyznaczyć ciśnienie pionowe w zredukowanej wielkości, a ciśnienie boczne przyjąć w pełnej wysokości. Drugim powodem, dla którego przy obliczeniach budowli podziemnych należy korzystać ze współczynnika K, jest okoliczność, że wielkość ta wpływa w sposób decydujący na wybór kształtu budowli podziemnej, co będzie dalej omawiane obszerniej.
Dla wyjaśnienia, w jaki sposób można wyznaczyć wielkość współczynnika K i jakie są granice zmienności tej wielkości, rozpatrzmy stan naprężeń istniejących w pewnym dowolnie obranym punkcie gruntowej półprzestrzeni sprężystej. W punkcie tym istnieją naprężenia normalne i ścinające (segregator aktów prawnych). Istnieją też w tym środowisku, zgodnie z założeniami teorii sprężystości, takie trzy wzajemne prostopadłe kierunki naprężeń głównych, gdzie nie ma naprężeń ścinających.
Przeprowadzimy rozważania dotyczące wzajemnego stosunku naprężeń, zgodnie z ustaleniem podanym przez Rankine’a. Przy projektowaniu budowli podziemnych o dużym zagłębieniu pod powierzchnią gruntu należy się liczyć ze znanym z obserwacji zjawiskiem, że obciążenie pionowe budowli od pewnej głębokości przestaje wzrastać proporcjonalnie do zagłębienia i że daje się zauważyć redukcja tego obciążenia. Podobne zjawisko jest również znane i przy projektowaniu silosów zbożowych.
Przyjęcie redukcji obciążenia pionowego zezwoli na osiągnięcie oszczędności w wymiarach konstrukcji, głównie dla konstrukcji tak zwanej obudowy czasowej (promocja 3 w 1). Zauważono bowiem w wielu przypadkach, że mniejsza wielkość pionowego parcia gruntu występuje wyraźnie w stosunkowo krótkim czasie, wystarczającym jednak dla okresu trwania obudowy czasowej.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32