Blog
Samonapromienianie
W artykule znajdziesz:
Samonapromienianie - pochłanianie częściowe lub całkowite energii promieniowania jonizującego przez środowisko, w którym znajduje się nuklid promieniotwórczy samonaprowadzanie (pocisków) - metoda kierowania pociskami polegająca na tym, że pocisk skierowuje się na cel za pomocą urządzeń znajdujących się na jego pokładzie, wykorzystując przy tym pewne właściwości celu wyróżniające go z otoczenia; rozróżnia się: s. aktywne, gdy źródło energii „oświetlającej” cel znajduje się na pocisku; s. pasywne, gdy cel jest źródłem energii wykorzystywanej do kierowania; s. półaktywne, gdy cel „oświetlany” jest ze źródła energii znajdującego się poza pociskiem samoobrót - - autorotacja (program uprawnienia budowlane na komputer).
Samooczyszczanie wód - proces oparty na działaniu drobnoustrojów tlenowych, powodujący zmiany biochemiczne w odbiorniku ścieków, doprowadzający w rezultacie do usunięcia zanieczyszczeń organicznych przez ich mineralizację samoodparowanie - wytwarzanie się pary wskutek spadku ciśnienia nad cieczą do wartości równej lub mniejszej od prężności pary nasyconej tej cieczy w danej temperaturze samoostrzenie ściernic - wykruszanie się stępionych ziam ściernic ze spoiwa pod wpływem oporów skrawania, rosnących w miarę ścierania się ziarn na ich miejsce wchodzą do pracy nowe ostre ziarna; w szczególnych wypadkach s.ś. nie wpływa na zarys ściernicy, która dzięki temu nie wymaga ostrzenia samopis - przyrząd piszący samopochłanianie - autoabsorpcja samopodawacz - urządzenie młocarni służące do podawania zboża przez gardziel do urządzenia młócącego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Samoprzegrzanie pary - w turbinach parowych wielostopniowych - częściowe wyrównywanie strat wewnętrznych ciepła, gdyż ciepło wytworzone wskutek straty w danym stopniu powiększa izentropowy spadek entalpii pary w stopniu następnym samoprzyleganie - autohezja samoregulacja - zdolność maszyny lub urządzenia do samoczynnego zachowania stałych wartości parametrów pracy (uprawnienia budowlane).
Samoremont
Samoremont (statku) - remont przeprowadzony samodzielnie przez załogę środkami znajdującymi się na pokładzie statku samorodek - ziarno czystego metalu rodzimego samorozpraszanie - rozpraszanie promieniowania przez materiał samego emitera samorozpuszczanie - autoliza samosiew - samoistny wysiew nasion jakiejś rośliny wskutek osypywania się nasion po dojrzeniu; w leśnictwie rozróżnia się s. górny, gdy obsiew nasion następuje pod koronami drzew macierzystych oraz s. boczny, gdy zostaje obsiana powierzchnia znajdująca się obok drzewostanu macierzystego (program egzamin ustny).
Samosłyszalność - efekt lokalny samosprzężenie - rodzaj sprzężenia w przypadku, gdy któreś z wyjść układu jest równocześnie jego wejściem samoster - urządzenie instalowane na jachcie w celu samoczynnego utrzymywania kursu bez udziału sternika samosterowność - zdolność statku utrzymywania kursu bez pomocy steru samotok - przenośnik grawitacyjny wałkowy lub krążkowy (opinie o programie).
Samoutlenianie - utlenianie przebiegające samorzutnie pod wpływem tlenu atmosferycznego; s. ulegają najczęściej nienasycone związki organiczne samowylewajka - urządzenie do samoczynnego usuwania wody z jachtu, działające podczas tego ruchu na zasadzie ssania samowyładowanie akumulatora - ubytek pojemności elektrycznej akumulatora w określonym czasie jego bezczynności, odniesiony do jego początkowej pojemności elektrycznej, wyrażony w procentach wypływ - samoczynny wylew wody podziemnej ze sztucznych wyrobisk na powierzchnię terenu (segregator aktów prawnych).
Samowyrównywalność - właściwość układu, dzięki której po powstaniu zakłócenia stan ustalony jest osiągany bez interwencji urządzenia regulacyjnego samowyzwalacz - urządzenie uruchamiające samoczynnie migawkę aparatu fotograficznego z pewnym opóźnieniem, co pozwala m.in. na zrobienie zdjęcia samego siebie samowzbudzenie - powstawanie siły elektromotorycznej w prądnicy bocznikowej prądu stałego bez stosowania dodatkowego źródła napięcia do zasilania uzwojenia wzbudzającego samowzbudzenie - el. powstanie i narastanie drgań do określonej amplitudy bez sygnału zewnętrznego; jest to zjawisko niepożądane we wzmacniaczach małej i wielkiej częstotliwości; s. może być pożądane, np. w generatorach samo- wzbudnych drgań elektrycznych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32