Blog
Zgromadzenie wilgoci
W artykule znajdziesz:
Zgromadzenie wilgoci
Wykres krzywej J w ścianie gazobetonowej o grubości 0,24 m, od wewnątrz otynkowanej zaprawą wapienną, a od zewnątrz cementowo-wapienną. Warstwa tynku zewnętrznego jest znacznie mniej przepuszczalna dla pary wodnej w stosunku do porowatego gazobetonu. Toteż maksymalna intensywność zawilgocenia obejmuje warstwę tynku zewnętrznego. Świadczy to o niekorzystnym układzie warstw. Zgromadzenie wilgoci w okresie zimowym może spowodować zamarzanie skroplonej pary i niszczenie tynku (program uprawnienia budowlane na komputer)
Jednakże wyznaczenie intensywności nie może służyć również do ostatecznego zakwalifikowania przegrody pod względem cieplno-wilgotnościowym. Natomiast intensywność zawilgocenia pozwala na określenie procentowego skroplenia strumienia pary wodnej przenikającego przez daną warstwę przegrody.
Wynika z tego, że skroplenie nie może objąć w żadnym przypadku całego strumienia pary wodnej przenikającej przez przegrodę. Jeżeli taka przegroda budowlana składa się z kilku warstw, to przyjmuje się tylko dla tej warstwy, w której ona występuje, a do obliczeń współczynnika skroplenia Z dla innych warstw przyjmuje się wielkość J, jaka występuje na styku danej warstwy z warstwą następną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Sam fakt dyfuzji pary wodnej przez przegrody i procesy zawilgocenia wskutek kondensacji pary wodnej w materiale przegrody są obecnie dobrze poznane i łatwe do stwierdzenia.
Jednakże określenie ilościowe zawilgocenia było zawsze trudne do zrealizowania, ponieważ dyfuzja pary wodnej przebiega w bardzo zmiennych warunkach atmosferycznych, a w szczególności w zmiennych temperaturach zewnętrznych.
Biorąc pod uwagę, że stopień zawilgocenia odgrywa decydującą rolę w zagrożeniu konstrukcji, np. stropodachu wskutek wpływów fizykochemicznych, obliczenie ilości wody, która może nagromadzić się w warstwach stropodachu podczas rocznych okresów eksploatacyjnych, stało się elementem zasadniczym w całokształcie obliczeń procesów cieplno-wilgotnościowych (uprawnienia budowlane).
Okres zawilgocenia
Zaszła więc konieczność uzupełnienia metod dotychczas stosowanych obliczeń przez dodatkowe określenie temperatury początku zawilgocenia przegrody w zależności od jej struktury i w związku z tym, przyjęcia prawidłowego okresu trwania zawilgacania się, a następnie jej wysychania i wreszcie określenia, czy dana przegroda w ciągu roku eksploatacyjnego wysycha całkowicie, czy też wilgoć z czasem narasta, prowadząc do zniszczenia przegrody (program egzamin ustny).
Ustalanie założeń obliczeniowych dla dyfuzji pary wodnej stanowi dość złożony problem. Jednakże trudności te są w zasadzie do pokonania, gdy przyjmiemy wartości zbliżone do rzeczywistych. Dla celów praktycznych uzyskuje się wystarczająco dokładne wyniki, jeżeli się przyjmie dane wg poniżej podanych kryteriów (opinie o programie).
Do obliczeń okresu zawilgocenia przegrody należy wyznaczyć:
- okres zawilgocenia (w okresie zimy), tj. okres, w czasie którego występuje skroplenie pary w przegrodzie w wyniku przepływu pary od wewnątrz pomieszczenia na zewnątrz, T7 dni,
- temperatura obliczeniowa powietrza na zewnątrz pomieszczenia te (średnia dla okresu, w czasie którego występuje skroplenie pary wodnej w przegrodzie),
- temperatura obliczeniowa powietrza wewnątrz pomieszczenia t-„
- wilgotność względna powietrza zewnętrznego rpe,
- wilgotność względna powietrza wewnętrznego rp;.
Do obliczeń okresu wysychania przegrody przyjmuje się wielkości jak wyżej, lecz uwzględniając okres letni ustalonych dodatnich temperatur na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń (segregator aktów prawnych).
Do obliczeń procesów cieplno-wilgotnościowych w przegrodach budowlanych przyjmowane są: nieustalony przepływ ciepła i pary wodnej lub stacjonarny przepływ ciepła i pary wodnej. Pierwsza z tych metod jest pozornie bardzo dokładna, gdyż uwzględnia w założeniach warunki pracy przegrody najbardziej zbliżone do rzeczywistych, lecz niestety w zmiennych warunkach klimatycznych trudne do ustalenia.
Metoda ta posiada szereg wad, które wykluczają wykorzystanie jej do celów praktycznych obliczeń. A mianowicie:
a) obliczenia są bardzo pracochłonne,
b) z uwagi na duże wahania klimatu w Polsce, wyniki uzyskane z obliczeń również nie będą odpowiadały rzeczywistym (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32