Blog

Kokila zdjęcie nr 2
27.01.2021

Zieleń różna

W artykule znajdziesz:

Zieleń różna

Kokila zdjęcie nr 3
Zieleń różna

Zieleń różna - to wszelkiego rodzaju zieleń ozdobna na ścianach oporowych, pnącze na ścianach szczytowych, kwietniki na tarasach, balkonach itp. Podany wyżej podział zieleni na grupy, jak już wspomniano, jest umowny i posłużył jedynie do omówienia poszczególnych cech zieleni. Podział ten nigdy nie występuje w sposób widoczny. Każdy rodzaj zieleni, niezależnie od tego, jakie jest jej główne zadanie, należy w pewnym stopniu do każdej z wymienionych grup. Przede wszystkim wszelka zieleń wpływa na podniesienie estetyki zakładu i poprawę mikroklimatu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Należy więc projektować ją w ścisłym powiązaniu z budynkami i urządzeniami znajdującymi się na terenie zakładu przemysłowego oraz w powiązaniu z najbliższym otoczeniem. Jeżeli specyfika zakładu wymaga innego gatunku drzew niż rosnące w otoczeniu, zmiana ta powinna być przeprowadzana nie gwałtownie, lecz stopniowo przez wprowadzenie zieleni właściwej dla danego zakładu, a eliminację niewłaściwej. Należy unikać zbyt sztywnych i geometrycznych form zieleni (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przeciwnie, należy starać się o nadanie jej formy swobodnej, zbliżonej do naturalnej, zwłaszcza w pobliżu granicy terenu zakładu. Wewnątrz zakładu, pomiędzy budynkami, można stosować zieleń regularną, zakładając trawniki, klomby, itp.

Oba typy zieleni doskonale ze sobą harmonizują. Nie należy jednak na terenie zakładów tworzyć kosztownych parków, dla których bardziej odpowiednim miejscem jest osiedle mieszkaniowe.
Norm dla projektowania zieleni nie ma, gdyż zagadnienie to zależy od zbyt wielu czynników i musi odpowiadać specyfice zakładu. Orientacyjnie można przyjąć, że przynajmniej 30% terenu powinno być zazielenione (uprawnienia budowlane).
Zieleń, podobnie jak wszystkie inne części planu generalnego, musi być projektowana w kilku kolejnych stadiach.

Projekt wstępny zieleni opracowuje się jednocześnie z planem zabudowy, często na tym samym rysunku. Ustala się wtedy zasadniczą koncepcję zieleni i zaznacza w sposób graficzny lub kolorem zieleń wysoką, niską i trawniki, pojedyncze drzewa, grupy drzew, ścieżki, chodniki i klomby (program egzamin ustny).

Projekt zieleni

Projekt zieleni musi być skoordynowany z innymi częściami planu generalnego, a między innymi z planem sieci podziemnej. Plan musi być uzupełniony odpowiednią ilością przekrojów i perspektyw. Projekt techniczny zieleni opracowuje się w podziałce 1:500 jako oddzielny rysunek. W tym stadium uwidacznia się dokładnie drogi ogrodowe, kwietniki, trawniki, krzewy i drzewa z odpowiednim wymiarowaniem umożliwiającym przeniesienie projektu na grunt. Plan musi być uzupełniony przekrojami przez teren, przekrojami poprzecznymi dróg ogrodowych oraz szczegółowym wykazem doboru roślin i opisem technicznym umożliwiającym wykonanie kosztorysu (opinie o programie).

Jednocześnie z projektem zieleni wykonuje się zwykle projekty wszelkiego rodzaju elementów małej architektury, tj. murów oporowych, skarp, latarń, ławek, altan, wodotrysków, rzeźb itp. oraz ogrodzenia. Elementy te w dużym stopniu podnoszą estetykę zakładu przemysłowego i nie powinny być nigdy pomijane. Ustalenie jakichkolwiek wytycznych do projektowania małej architektury nie jest możliwe, ze względu na dużą ilość możliwych rozwiązań. Zwłaszcza dużą uwagę należy zwrócić na ogrodzenie, którego wygląd wraz z zielenią często stanowi podstawę dodatniego wrażenia, jakie zakład sprawia na przechodniach (segregator aktów prawnych). Rozbudowa zakładów przemysłowych

Przy opracowywaniu projektów nowych zakładów przemysłowych należy zawsze przewidywać możliwość rozbudowy, która może być:

a) przewidziana z góry,
b) może nastąpić w związku z przebudową spowodowaną wprowadzeniem nowych metod produkcyjnych (modernizacja) lub wreszcie,

c) rozbudowa i przebudowa może nastąpić na skutek okoliczności nie dających się przewidzieć (np. odkrycie nowych złóż surowcowych).

W pierwszym przypadku przewidujemy z góry miejsce na przyszłe budynki i urządzenia (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kokila zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kokila zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kokila zdjęcie nr 8 Kokila zdjęcie nr 9 Kokila zdjęcie nr 10
Kokila zdjęcie nr 11
Kokila zdjęcie nr 12 Kokila zdjęcie nr 13 Kokila zdjęcie nr 14
Kokila zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kokila zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kokila zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami