Blog

Mapa zasadnicza zdjęcie nr 2
03.10.2022

Zjawisko konsolidacji

W artykule znajdziesz:

Mapa zasadnicza zdjęcie nr 3
Zjawisko konsolidacji

Wracając do wyników doświadczalnych, to jak widać abstrahowanie od zjawiska konsolidacji przy definicji związków fizycznych będzie prowadzić do konieczności użycia nieliniowego modelu Teologicznego, albowiem początkowo prędkość odkształceń dla szeregu gruntów wykazuje znaczną zmienność. Ogólnie jednak wydaje się możliwe stworzenie takiego modelu mechanicznego gruntu, który by pozwalał na napisanie zawsze słusznych związków fizycznych (program uprawnienia budowlane na komputer). Oczywiście w przypadkach szczególnych niektóre parametry tego modelu mogłyby nie występować. Pozwoliłoby to na systematykę stanów przedgranicznycłi w mechanice gruntów. Doprowadziłoby to także do wyrównania poziomów pomiędzy dobrze rozpoznanym działem teorii stanów granicznych, a stanami przedgranicznymi, do których można by zaliczyć zjawiska typu osiadania, parcia geostatycznego i tym podobne. Będzie to jednak aktualne dopiero wtedy, gdy metody mechaniki gruntów zostaną w pełni wzbogacone o współczesne metody fizyki teoretycznej, zweryfikowane wielostronnymi doświadczeniami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jest więc oczywiste, że rozważania te nie objęły wszystkich zjawisk mechanicznych zachodzących w podłożu. Praktycznie zawsze można spotkać się z takimi warunkami brzegowymi, które doprowadzą do zniszczenia struktury gruntu w wyniku spełnienia przez stan naprężenia warunku równowagi granicznej (uprawnienia budowlane). Obszerną dyskusję warunków równowagi granicznej rozważań tych wynika, że najbliższą wynikom doświadczalnym hipotezą osiągnięcia stanu równowagi jest hipoteza Coulomba-Mohra. Stąd też w dalszych rozważaniach tylko ta hipoteza będzie stosowana (program egzamin ustny).

Przy analizie zagadnienia stanu równowagi granicznej w gruncie należy zdawać sobie sprawę, że sens fizyczny mechanizmu zniszczenia ośrodka jest niezależny od wywołujących go warunków brzegowych. W tradycyjnych podręcznikach nie wprowadzono tego wspólnego mianownika fizycznego rozpatrując zagadnienie według klasyfikacji opartej raczej o warunki brzegowe. Postępowano tak dlatego, że zwyczajowo pewne zagadnienia brzegowe mechaniki gruntów rozwiązuje się zawsze tylko w stanie granicznym. Do takich zagadnień należą, parcie i odpór gruntu na ściany oporowe oraz stateczność zboczy (opinie o programie).

Zagadnienie stanu granicznego

W niniejszym rozdziale zagadnienie stanu granicznego podłoża zostanie omówione w czterech zasadniczych aspektach:

  1. podstawowych równań słusznych dla przypadku równowagi granicznej,
  2. dyskusji problemów statycznie wyznaczalnych w naprężeniach,
  3. kinematyki strefy równowagi granicznej,
  4. praktycznych metod analizy stanu granicznego w podłożu (segregator aktów prawnych).

Przy dyskusji podstawowych równań oraz rozwiązań konkretnych zagadnień brzegowych w naprężeniach zostanie pominięty wpływ zjawisk zachodzących w podłożu przed osiągnięciem stanu granicznego. Oznacza to, że grunt będzie traktowany jako ciało sztywno-plastyczne, jednorodne oraz izotropowe. Takie podejście jest do chwili obecnej powszechnie stosowane z uwagi na konieczność uproszczenia rzeczywistych, złożonych związków fizycznych gruntu. Uzyskane w ten sposób formalne rozwiązania statyczne zostaną skonfrontowane z kinematyką strefy odkształceń plastycznych. Na zakończenie zostaną podane przybliżone metody analizy stanów granicznych w przypadku podłoża uwarstwionego stosowane w praktyce inżynierskiej.

Zakładając, że grunt jest ciałem sztywno-plastycznym nie wykazującym wzmocnienia i niewrażliwym na historię obciążenia i odkształcenia, po spełnieniu przez naprężenia warunku równowagi granicznej aparat matematyczny liniowej teorii sprężystości przestaje być aktualny. Sam warunek równowagi granicznej, w świetle którejkolwiek z przedyskutowanych w punkcie 4.5 hipotez wytrzymałościowych, stanowi zawsze tylko jedno równanie (promocja 3 w 1). Stąd chcąc wyznaczyć stan naprężenia w momencie osiągnięcia stanu granicznego w pewnym obszarze półprzestrzeni gruntowej poddanej działaniu sił zewnętrznych należy w przypadku zadania przestrzennego dysponować dalszymi pięcioma równaniami.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Mapa zasadnicza zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Mapa zasadnicza zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Mapa zasadnicza zdjęcie nr 8 Mapa zasadnicza zdjęcie nr 9 Mapa zasadnicza zdjęcie nr 10
Mapa zasadnicza zdjęcie nr 11
Mapa zasadnicza zdjęcie nr 12 Mapa zasadnicza zdjęcie nr 13 Mapa zasadnicza zdjęcie nr 14
Mapa zasadnicza zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Mapa zasadnicza zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Mapa zasadnicza zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami