Blog

07.02.2022

Zmiana wartości sił stykowych

W artykule znajdziesz:

Zmiana wartości sił stykowych

Zmiana wartości sił stykowych musiała pojawić się wskutek zmiany ciśnienia wody w porach, tzn. siły stykowe zależą od różnicy między ciśnieniem skierowanym ku dołowi (ciśnienie całkowite) i ciśnieniem wody w porach. Spostrzeżenie to jest podstawą pojęcia naprężeń rzeczywistych (program uprawnienia budowlane na komputer). W związku z tym trzecią właściwość układu rozdrobnionego można zdefiniować tak: przepływ wody w gruncie jest możliwy i oddziałuje na szkielet gruntowy zmieniając wartość naprężeń w miejscach styku między cząstkami i ziarnami, co z kolei wpływa na zmianę zagęszczenia oraz oporu gruntu na ścinanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ponieważ grunt występuje w układzie wielofazowym, należy oczekiwać, że z chwilą jego obciążenia, część obciążenia przeniesie szkielet gruntowy, a część woda w porach. Ten podział obciążenia jest analogiczny do częściowych ciśnień w gazach. Wyjaśniają zasadę częściowego przenoszenia obciążeń. Cylinder z gruntem nasyconym. Tłok z otworami pozwala na obciążenie gruntu oraz na ujście wody wyciśniętej z porów. Na szkicu 2-5b przedstawiono hydromechaniczny model wspólnego przenoszenia obciążeń w gruncie. I tak sprężyna zastępuje reakcję szkieletu na ściskanie, a zawór w szczelnym tłoku-opór na przepływ wody (uprawnienia budowlane).

Załóżmy, że nastąpiło obciążenie tłoka hydromechanicznego modelu, przy czym zawór jest zamknięty. Obciążenie tłoka przejmuje woda i sprężyna proporcjonalnie do ich sztywności. Tłok naszego modelu przesunie się nieznacznie z chwilą przyłożenia obciążenia ze względu na małą ściśliwość wody (program egzamin ustny). Wskutek tego następuje nieznaczne skrócenie sprężyny, co oznacza jej mały udział w przenoszeniu obciążenia. W zasadzie całe obciążenie tłoka przejmuje woda, w której naprężenia odpowiednio wzrastają.

Ciśnienie wody w cylindrze

Następnie otwieramy zawór. Ciśnienie wody w cylindrze spowoduje wypływ wody przez zawór. W miarę wypływu wody z cylindra następuje skracanie sprężyny, a więc i zwiększenie jej udziału w przejmowaniu obciążenia, czemu towarzyszy odpowiedni spadek ciśnienia wody w cylindrze (opinie o programie). Następnie dochodzimy do momentu kiedy całe obciążenie przejmuje jedynie sprężyna, a ciśnienie wody w cylindrze powraca do początkowej wartości ciśnienia hydrostatycznego. Z chwilą osiągnięcia tego stanu zatrzymuje się wypływ wody. Przez zawór w danym czasie może wypływać z cylindra ograniczona ilość wody, zatem proces przenoszenia obciążenia z wody na sprężynę zachodzi stopniowo.

Zasada podobnego podziału obciążeń między szkielet gruntowy i płyn ma miejsce w gruncie rzeczywistym, chociaż w tym przypadku płyn w porach nie zawsze w początkowym stadium przejmuje całe obciążenie. W rozdziale 26 omówimy to zagadnienie szczegółowo. Proces stopniowego wyciskania wody z porów gruntu nazywamy konsolidacją, a potrzebny na nią czas - opóźnieniem hydrodynamicznym (segregator aktów prawnych). Stopień zagęszczenia w danej chwili zależy nie tylko od wartości przyłożonej siły, ale również od wartości naprężeń przenoszonych przez styki, tzn. od różnicy między naprężeniami przyłożonymi i ciśnieniem wody w porach. Tę różnicę nazywamy naprężeniem rzeczywistym. Konsolidację i pęcznienie gruntu (które występują w przypadku wsysania wody przez grunt w następstwie obciążenia) omówimy jeszcze w kilku rozdziałach.

Z tych rozważań wynika czwarta właściwość układu rozdrobnionego: jeżeli obciążenie gruntu zmienia się nagle, zmiany te przenoszą łącznie woda w porach i szkielet gruntowy (promocja 3 w 1). Zmiana ciśnienia wody w porach powoduje przepływ wody w gruncie, co z kolei wpływa na zmianę właściwości gruntu z biegiem czasu. Tę zasadę odkrył Terzaghi około 1920 roku. Odkrycie to zapoczątkowało rozwój nowoczesnej mechaniki gruntów i było pierwszym z wielu dalszych jego odkryć. Terzaghi jest rzeczywiście odkrywcą mechaniki gruntów.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami