Blog

Tymczasowy obiekt budowlany zdjęcie nr 2
26.02.2021

Zmiany temperatury i wilgotności

W artykule znajdziesz:

Zmiany temperatury i wilgotności

Tymczasowy obiekt budowlany zdjęcie nr 3
Zmiany temperatury i wilgotności

Zmiany temperatury i wilgotności jak również równomierne podnoszenie się i osiadanie podłoża w zasadzie nie wywoływałyby dodatkowych naprężeń w płytach betonowych, gdyby płyta pod wpływem tych zmian mogła się swobodnie odkształcać.

W rzeczywistości jednak możliwość swobodnej zmiany długości płyty i jej wypaczania się na skutek różnicy temperatur pomiędzy górną i dolną powierzchnią płyty jest ograniczona wobec występujących oporów tarcia i przyczepności pomiędzy dolną powierzchnią płyty a podłożem gruntowym (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wskutek istnienia tych zjawisk w płytach betonowych powstają dodatkowe naprężenia od zmian termicznych, mogące osiągnąć duże wartości.
Dla określenia wartości dodatkowych naprężeń od zmian temperatury załóżmy, że temperatura w płycie obniża się równomiernie na całej jej grubości, wskutek czego płyta dąży do kurczenia się w obu kierunkach: podłużnym i poprzecznym.

Jeżeli to kurczenie się będzie utrudnione na skutek występującego w podstawie płyty tarcia o podłoże. Wielkości tych naprężeń od zmian temperatury nawet dla płyty nieobcią- żonej mogą osiągnąć granicę naprężeń krytycznych dla betonu na rozciąganie, a nawet ją przekroczyć. Wielkości tych naprężeń można zmniejszyć tylko w drodze zmniejszenia wymiarów płyty.
W związku z tym przy projektowaniu płyt betonowych nawierzchni drogowych, silnie obciążonych na skutek intensywnego ruchu, dla uniknięcia jednoczesnego występowania dużych wartości naprężeń rozciągających zarówno od obciążenia ruchomego, jak i zmian temperatury, których suma może przekroczyć wielkość naprężenia krytycznego, dopuszczalne naprężenia od obciążenia pionowego należy ograniczyć (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Powyższe wzory dla określenia naprężeń od zmian temperatury zostały wyprowadzone w założeniu, że temperatura płyty zmienia się równomiernie na całej jej grubości. Tymczasem bliższe badania tego zagadnienia na podstawie specjalnie przeprowadzonych obserwacji wykazały, że różnica temperatur pomiędzy górną i dolną powierzchnią płyty waha się w dość dużych granicach i jest tym większa, im większa jest grubość płyty; może ona dochodzić w zwykłych warunkach nawet do 20°C. W związku z powyższym pod wpływem tych różnic temperatury płyta mogłaby się swobodnie wypaczać, gdyby nie przeszkadzało tarcie o grunt podłoża (uprawnienia budowlane). Zmiany temperatury wywołują dodatkowe naprężenia w płytach betonowych wskutek niemożności swobodnego ich odkształcenia się, czyli wydłużania się lub kurczenia wobec występowania sił tarcia i przyczepności pomiędzy podstawą płyty a podłożem gruntowym (program egzamin ustny).

Opór gruntu

W związku z tym naprężenia od zmian temperatury w płytach powstają z dwóch powodów:
- wskutek oporów tarcia i przyczepności,
- wskutek niemożności swobodnego paczenia się płyt (opinie o programie).

W celu zmniejszenia wielkości naprężeń od zmian temperatury występujących w płytach ogranicza się wymiary płyt betonowych zarówno w kierunku ich długości, jak i szerokości. Dopuszczalna długość płyty, tj. odległość pomiędzy sąsiednimi szczelinami dylatacyjnymi, może być dla schematu obliczeniowego określona z następujących rozważań. Podczas obniżania się temperatury płyta będzie dążyła do kurczenia się w kierunkach zarówno podłużnym, jak i poprzecznym, w związku z czym wobec oporu gruntu podłoża przeciwko przesuwaniu się płyty, powstaną w niej naprężenia rozciągające (segregator aktów prawnych).

Dążność płyty do kurczenia się lub do wydłużania się na skutek zmian termicznych można sobie wyobrazić tak, że podczas obniżenia się temperatury masa płyty dąży do przemieszczenia się w kierunku środka, a podczas wzrostu temperatury - na zewnątrz, środek zaś płyty pozostaje w położeniu nie zmienionym.

W ten sposób wielkość przesunięć płyty wzrasta od jej środka ku krawędzi. Opór gruntu przeciwko przesunięciom płyty zależny jest od wielkości tych przesunięć i składa się z oporu tarcia oraz z oporu przyczepności. Wartości liczbowe współczynników f i c zależą od całego szeregu czynników i są określane na drodze doświadczalnej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Tymczasowy obiekt budowlany zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Tymczasowy obiekt budowlany zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Tymczasowy obiekt budowlany zdjęcie nr 8 Tymczasowy obiekt budowlany zdjęcie nr 9 Tymczasowy obiekt budowlany zdjęcie nr 10
Tymczasowy obiekt budowlany zdjęcie nr 11
Tymczasowy obiekt budowlany zdjęcie nr 12 Tymczasowy obiekt budowlany zdjęcie nr 13 Tymczasowy obiekt budowlany zdjęcie nr 14
Tymczasowy obiekt budowlany zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Tymczasowy obiekt budowlany zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Tymczasowy obiekt budowlany zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami