Blog

30.05.2018

Czy egzamin na uprawnienia elektryczne jest trudny?

W artykule znajdziesz:

Czy egzamin na uprawnienia elektryczne jest trudny?


Uprawnienia elektryczne

 

Nawet największa wiedza jaką zdobędziemy o prądzie oraz o pracy z nim, jak również doświadczenia z tym związane, nie będą w stanie nas uchronić na sto procent przed wypadkiem. Wszystkie prace jakie będziemy wykonywać na instalacjach o napięciu do 1kV, powinny być wykonywane przy wyłączonym napięciu zasilającym. Niemniej jednak mogą zdarzyć się i takie prace, kiedy będziemy musieli pracować “pod napięciem". Wówczas niezbędna będzie asekuracja. Asekuracja jest potrzebna przede wszystkim po to, aby w sytuacji porażenia nas prądem osoba asekurująca, mogła odłączyć napięcie, tym samym ratując nam życie. Na szczęście prace takie wykonuje się niezmiernie rzadko i przeważnie są to elementy kontroli oraz pomiarów. Największym zabezpieczeniem dla nas są jednak uprawnienia elektryczne, uzyskane w trakcie fachowego szkolenia i egzaminu.

 

Jak zdobyć uprawnienia elektryczne?

 

Zdobycie uprawnień elektrycznych nie musi być poprzedzone kursem, ani nie musi być zależne od skończenia odpowiedniej szkoły. Aby jednak zdać egzamin oraz przede wszystkim być pewnym swojej wiedzy, warto jest na kurs przygotowawczy się wybrać. Kursy takie są organizowane przez SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich). Kursy te nie należą do drogich i są bardzo merytoryczne i pomocne, szczególnie jeśli nasza wiedza jest mała, niekompletna albo nieuporządkowana.

 

Co się dzieje po odbyciu kursu?

 

Kiedy już ukończymy kurs, jesteśmy przygotowani do odbycia egzaminu. Aby do niego podejść musimy złożyć wniosek o egzamin. Składamy go w odpowiednim oddziale Stowarzyszenia Elektryków Polskich. W oddziale tym również odbędzie się nasz egzamin. dla podpowiedzi warto zwrócić uwagę, że oddział taki znajduje się w każdym mieście powiatowym. Egzamin do najdroższych również nie należy. Cena może się wahać w zależności od oddziału, w którym będziemy odbywać egzamin.

 

Czy egzamin na uprawnienia elektryczne jest trudny ?

 

Egzamin nie należy do trudnych. Pytania jakie są na nim zadawane nie wybiegają poza obszar wiedzy przekazywanej na kursie. Pytania są również dostępne w internecie, niemniej jednak powstają stale nowe więc liczy się wiedza a nie wykucie ich na pamięć.

Najnowsze wpisy

29.05.2024
Projektant budowlany

Projektant budowlany to profesjonalista odpowiedzialny za tworzenie planów budowy budynków i obiektów inżynierskich. Jego praca jest istotna w całym procesie…

28.05.2024
Książka obiektu budowlanego

Książka obiektu budowlanego to dokument służący do systematycznego rejestrowania i archiwizowania wszelkich istotnych informacji dotyczących eksploatacji, konserwacji i remontów budynku.…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami