Blog

Jakim dokumentem potwierdza się praktykę zawodową? zdjęcie nr 2
22.06.2018

Zmiany w projekcie budowlanym – kiedy budowa może zostać wstrzymana?

W artykule znajdziesz:

Zmiany w projekcie budowlanym – kiedy budowa może zostać wstrzymana?


Zatwierdzony projekt budowlany stanowi podstawę do wydania pozwolenia na budowę. W przypadku, gdy konieczne jest wprowadzenie zmian w projekcie, ich kwalifikacji powinien dokonać projektant. W przypadku, gdy uzna on, że odstąpienia nie są istotne, spoczywa na nim obowiązek zamieszczenia w projekcie budowlanym informacji dotyczących odstąpienia. Projektant dokonuje kwalifikacji stopnia odstąpienia od projektu z uwzględnieniem obowiązujących przepisów oraz po wszechstronnym rozważeniu faktycznych okoliczności sprawy. O tym, czy przedstawione przez inwestora zmiany będą zakwalifikowane jako istotne czy nieistotne decyduje przede wszystkim specyfika inwestycji, a także jej zakres i rodzaj odstępstwa.
Budowa obiektu budowlanego na podstawie projektu, do którego zostały wprowadzone istotne zmiany, bez uzyskania zamiennej decyzji jest uznawana za samowolę budowlaną w części, której dotyczą odstępstwa. Organ nadzoru budowlanego może w takiej sytuacji wstrzymać prowadzenie robót budowlanych, które wykonywane są w sposób odbiegający od warunków i ustaleń określonych w projekcie budowlanym, pozwoleniu na budowę lub w przepisach budowlanych. W postanowieniu nakazującym wstrzymanie robót budowlanych muszą znaleźć się następujące informacje:
• przyczyna wstrzymania robót,
• wymagania związane z niezbędnymi zabezpieczeniami.
W ciągu 2 miesięcy od wydania postanowienia nakazującego wstrzymanie robót budowlanych organ budowlanych w drodze decyzji nakłada na inwestora obowiązek:
• zaniechania robót budowlanych lub rozbiórkę części lub całości obiekt budowlanego, lub doprowadzenie go do stanu poprzedniego,
• wykonania określonych robót budowlanych lub czynności, których celem jest doprowadzenie robót budowlanych do zgodnego z prawem stanu, z określeniem terminu wykonania,
• przy istotnym odstąpieniu od zatwierdzonego projektu – sporządzenia i przedstawienia zamiennego projektu budowlanego, uwzględniającego wszelkie zmiany spowodowane dotychczasowymi robotami budowlanymi.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Jakim dokumentem potwierdza się praktykę zawodową? zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Jakim dokumentem potwierdza się praktykę zawodową? zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Jakim dokumentem potwierdza się praktykę zawodową? zdjęcie nr 7 Jakim dokumentem potwierdza się praktykę zawodową? zdjęcie nr 8 Jakim dokumentem potwierdza się praktykę zawodową? zdjęcie nr 9
Jakim dokumentem potwierdza się praktykę zawodową? zdjęcie nr 10
Jakim dokumentem potwierdza się praktykę zawodową? zdjęcie nr 11 Jakim dokumentem potwierdza się praktykę zawodową? zdjęcie nr 12 Jakim dokumentem potwierdza się praktykę zawodową? zdjęcie nr 13
Jakim dokumentem potwierdza się praktykę zawodową? zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Jakim dokumentem potwierdza się praktykę zawodową? zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Jakim dokumentem potwierdza się praktykę zawodową? zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami