Blog

19.02.2020

Zmiany w stosunku do projekt uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Zmiany w stosunku do projekt uprawnienia budowlane

Zmiany w stosunku do projekt uprawnienia budowlane

Wszelkie zmiany w stosunku do projektu muszą być uzasadnione i uwzględnione w dokumentacji przekazywanej przez wykonawcę przy odbiorze (program uprawnienia budowlane na komputer). Dokumentacja odbioru musi zawierać protokoły odbiorów wewnętrznych oraz protokoły prób i sprawdzeń (i ewentualnego rozruchu) poszczególnych instalacji i urządzeń z wynikiem pozytywnym. Do każdej instalacji lub urządzenia powinny być dołączone instrukcje techniczno-eksploatacyjne, dostarczone przez wykonawcę lub producenta. Wykonawca jest odpowiedzialny z tytułu rękojmi za wady fizyczne budynku.
Zasady tej odpowiedzialności są podane w ogólnych warunkach umów o roboty budowlane.

Zarządca jest obowiązany użytkować budynek zgodnie z przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska, przeprowadzać badania stanu technicznego oraz utrzymywać go w należytym stanie, chroniącym przed powstaniem zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz zniszczeniem lub przedwczesnym zużyciem jak też przed oszpeceniem otoczenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W okresie rękojmi za wady fizyczne zarządca bezpośrednio (lub za pośrednictwem inwestora) obowiązany jest egzekwować uprawnienia z tytułu rękojmi w trybie przewidzianym przepisami.
Dla należytego utrzymania stanu technicznego budynku niezbędne są:
- znajomość budynku pod względem technicznym,
- przechowywanie dokumentacji technicznej,
- właściwe użytkowanie,
- bieżąca konserwacja,
- prowadzenie badań doraźnych (w miarę potrzeby),
- dokonywanie kontroli okresowych stanu technicznego raz na rok,
- dokonywanie przeglądów stanu sprawności technicznej całego obiektu raz na 5 lat,
- ustalanie potrzeb naprawczych i kolejności ich zaspokajania,
- planowanie napraw i środków finansowych na ich wykonanie,
- zapewnienie wykonania napraw i nadzoru nad robotami.

Zarządca budynku winien dokonać ścisłego podziału obowiązków, dotyczących utrzymania stanu technicznego elementów budynku w mieszkaniach, między siebie a użytkowników mieszkań. Informacje te powinny się znaleźć w regulaminie porządku domowego (uprawnienia budowlane).

Ściany zewnętrzne

W czasie eksploatacji ścian zewnętrznych należy przestrzegać następujących warunków:
- użytkować pomieszczenia budynku zgodnie z przeznaczeniem,
- nie wybijać nowych otworów drzwiowych i okiennych w ścianach zewnętrznych,
- nie wykonywać przebić elementów ścian zewnętrznych oraz bruzd dla przewodów instalacyjnych (program egzamin ustny),
- nie przeciążać balkonów (ponad dopuszczalne obciążenie zmienne 300 kg/m2) i nie wykonywać jakichkolwiek czynności i przebić mogących spowodować uszkodzenie balkonów i loggii oraz balustrad i ich zamocowań,
- nie mocować żadnych elementów w ścianach zewnętrznych i złączach między prefabrykatami,
- nie usuwać wkładek i kitów uszczelniających ze złączy między prefabrykatami.

Stan techniczny wszystkich elementów ścian zewnętrznych należy sprawdzać przynajmniej raz w roku (opinie o programie).
Stwierdzone uszkodzenia faktur zewnętrznych ścian, stolarki, balustrad, obróbek blacharskich (rur spustowych, pasów, fartuchów, okapników), wkładek uszczelniających i kitów powinny być niezwłocznie usunięte przez wykwalifikowanych rzemieślników pod fachowym nadzorem technicznym (segregator aktów prawnych).

Niezależnie od doraźnych reperacji należy przeprowadzać okresową konserwację elementów ścian zewnętrznych, kierując się następującymi zaleceniami:
- mniej więcej po roku należy przeprowadzić pasowanie i regulację stolarki okiennej i balkonowej,
- wykończenia malarskie ścian loggii, stolarki, ślusarki otworowej, balustrad i ekranów balkonowych oraz filarków międzyokiennych (farbami emulsyjnymi i olejnymi) należy odnawiać co 5-6 lat; wykończenia malarskie ścian farbami emulsyjnymi należy odnawiać po upływie około IO-12 lat, a farbami akrylowymi po upływie około 15-18 lat; ze względów estetycznych zaleca się utrzymanie jednolitej kolorystyki ścian loggii, balustrad, stolarki, filarków itp.,
- wykładziny zewnętrzne ścian, jak: masy tynkarskie, tynki zwykłe i szlachetne, należy odnawiać po upływie 15-25 lat, w zależności od rodzaju zastosowanych materiałów i stopnia zniszczenia,
- obróbki blacharskie wymieniać na nowe w przypadku korozji, po upływie około IO-15 lat; w środowisku agresywnym należy liczyć się z przyspieszeniem korozji obróbek blacharskich i wtedy ich żywotność może być przedłużona przez malowanie farbami ochronnymi,
-wymieniać kity uszczelniające, które utraciły przyczepność do elementów: trwałe plastyczne po upływie około 10 lat, a trwałe elastyczne po upływie około 15 lat (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami