Blog

09.10.2020

Zmontowanie wieży

W artykule znajdziesz:

Zmontowanie wieży

Zmontowanie wieży

Zmontowanie wieży na podwoziu kołowym znacznie ułatwia robotę (program uprawnienia budowlane na komputer). Po wywierceniu otworu między palami betonuje się go, po uprzednim przepłukaniu w taki sam sposób jak poprzednio. Opisany sposób wykonania ścianki nadaje się do budowy przepon wodoszczelnych, trwale pogrążonych w gruncie. Jako ścianki nabrzeży są one nieodpowiednie, gdyż trudno jest je tak uzbroić, aby mogły przenosić momenty zginające. Także i beton nie jest najwyższej jakości, zwłaszcza ze względu na łatwość zanieczyszczenia go bentonitem. Ścianka szczelna z pali Franki.

Wykonanie ścianki szczelnej z pali Franki niewiele się różni od sposobu wykonania pojedynczych pali tego rodzaju (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zasadnicza różnica polega na tym, że nie wykonuje się rozszerzonej podstawy pala, tak charakterystycznej dla pali Franki. Wbijanie pali Franki w bezpośrednim wzajemnym sąsiedztwie może spowodować uszkodzenia uprzednio wbitych i jeszcze niestwardniałych pali wskutek nacisku wywieranego przez grunt w czasie wbijania rury, a potem wskutek nacisku betonu w czasie betonowania (uprawnienia budowlane).

W gruntach zwartych lub zagęszczonych niebezpieczeństwo to jest mniejsze, natomiast może ono powstać, gdy grunty są średnio zagęszczone lub luźne. W takich przypadkach stosuje się zmodyfikowane zmiękczanie gruntu, praktykowane przy wykonywaniu zwykłych pali Franki wtedy, gdy chodzi o nie- wywoływanie wstrząsów. W omawianym wypadku zwykłe zmiękczenie mogłoby spowodować również uszkodzenie sąsiednich, świeżo wykonanych pali, a ponadto woda używana do zmiękczenia mogłaby wypłukiwać z nich cement. Zmiękczanie zmodyfikowane polega na tym, że najpierw rurę obsadową wciska się w grunt na głębokość do 1 m, po czym wlewa do niej wodę i przez uderzenia baby zmiękcza grunt wtłoczony do rury przy jej wciskaniu (program egzamin ustny).

Równocześnie ze zmiękczaniem następuje dalsze stopniowe zagłębianie rury pod wpływem uderzeń baby w korek gruntowy. Baba nie powinna przy tym wychodzić z rury poniżej jej dolnej krawędzi, gdyż w takim wypadku należałoby obawiać się uszkodzeń sąsiednich pali. I w tym przypadku ważną rzeczą jest uszczelnienie ścianki.

Średnica rur dla pali

Można to łatwo wykonać za pomocą przyspawanego do rury osadowej na całej jej długości ceownika, który następnie w czasie zagłębiania rury tak się kieruje, aby żłobił wpust w sąsiednim, uprzednio wykonanym palu. Wpust ten w czasie betonowania pala wypełnia się betonem, tworząc połączenie pala betonowanego z palem uprzednio wykonanym (opinie o programie). W Polsce wybudowano taką ściankę w celu stworzenia szczelnej przepony wokół pewnych zagłębionych w ziemi obiektów górniczych. Ścianka zadanie spełniła. Ścianka szczelna z paii Wolfsholza. Wykonuje się ją w podobny sposób, jak ściankę z pali Franki. Studnię doświadczalną, która ma ścianki wykonane tą metodą.

Tok robót był następujący. Najpierw wywiercono równocześnie wszystkie otwory, pozostawiając w nich rury obsadowe i to przede wszystkim dla pali kierujących (przewidzianych w narożnikach studni i w połowie długości dłuższej ściany), następnie dla pali pośrednich. Średnica rur dla pali kierujących wynosiła 305 mm, dla pali pośrednich 254 mm. Ponieważ między palami nie stosowano żadnych szczególnych uszczelnień, musiały one przytykać bezpośrednio do siebie (segregator aktów prawnych). W czasie betonowania poszczególnych pali (rozpoczęto od pali kierujących) równocześnie poruszano sąsiednie rury, aby zapobiec ich związaniu z wykonywanym palem. Przy dłuższych ściankach uprzednie wywiercanie wszystkich otworów byłoby niepraktyczne.

Wydaje się, że tok wykonania byłby odpowiedni. Należałoby równocześnie wiercić dwa otwory, betonować pierwszy
pal przy poruszaniu rury pala drugiego, po czym wiercić otwór trzeci, betonować pal drugi, wiercić otwór czwarty, betonować trzeci itd., przy odpowiednim poruszaniu zawierconą rurą w czasie betonowania sąsiedniego pala (promocja 3 w 1).

Jak wykazało doświadczenie, uzyskano przy tym wystarczającą szczelność ścianki. Podstawowym warunkiem tej szczelności jest dokładne pionowe wiercenie otworu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami