Blog
Interwencja człowieka
W artykule znajdziesz:
Interwencja człowieka
Przy sprzyjających warunkach wydmy samorzutnie pokrywają się po pewnym czasie roślinnością, która sprzyja ich utrwaleniu się i dalszemu wzrostowi. Roślinność zapobiega także wędrówce wydm. Interwencja człowieka może opisane procesy przyspieszyć, poza tym przez odpowiednie zabiegi człowiek może wpływać na tworzenie się wydm w takich miejscach, w których stanowić będą one wały ochronne dla leżących za nimi terenów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Do formowania nowych wydm lub podwyższania czy uzupełniania istniejących służą plotki wydmotioórcze. Najskuteczniejsze są plotki przejrzyste, wznoszące się od 70 do 100 cm nad powierzchnię terenu, wykonane z cienkich prętów drewnianych, faszyny lub trzciny, wtykanych rzędami pionowo w piasek na głębokość 30 do 40 cm.
Od niedawna stosuje się również płotki z plastyku, w postaci rozpiętych pionowo między drewnianymi palami (wbitymi co 5 m) siatek plastykowych o dość gęstych oczkach, zajmujących 70% powierzchni siatki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Płotki stawia się w rzędy równoległe do siebie w odstępach 1,5 do 2 m, skierowane prostopadle do dominującego kierunku wiatrów, a nierzadko równolegle do linii brzegowej. Poszczególne rzędy łączy się ze sobą prostopadłymi do nich płotkami, rozstawianymi w odstępach co 10 m. Liczba rzędów płotków zależy od szerokości zamierzonej wydmy. Gdy chodzi tylko o poszerzenie lub uzupełnienie wydmy istniejącej, wystarczyć może jeden lub dwa rzędy; przy szerokościach większych liczba rzędów musi być większa (kilka do kilkunastu) (uprawnienia budowlane).
Po zasypaniu płotka przez piasek stawia się na grzbiecie wydmy nowe płotki tak długo, aż wydma osiągnie pożądaną wysokość. Należy dążyć do tego, aby linia grzbietowa wydmy układała się możliwie poziomo, co uzyskuje się przez stopniowe wypełnianie naturalnych nierówności terenu.
Tymczasowe utrwalenie powierzchni
Warunkiem skuteczności działania płotków jest istnienie przy nich szerokiej (co najmniej na 20 m) i suchej, piaszczystej plaży (program egzamin ustny). Gdy plaży takiej nie ma, wydma się nie utworzy, gdyż brak będzie materiału na jej budowę. Dlatego też w naszych warunkach budowa płotków wskazana jest późną wiosną lub wczesnym latem. W suchym okresie letnim lub wczesną jesionią ulegną one zasypaniu i w ten sposób nowo utworzone wydmy będą mogły być utrwalone przed nadejściem zimowych sztormów, które je łatwo rozwiewają.
Tymczasowe utrwalenie powierzchni wydmy dla doraźnego zapobieżenia zwiewaniu piasku z jej grzbietów uzyskuje się przez przykrywanie nagich powierzchni wydmy trawą morską, chrustem lub faszyną. Zabezpieczenia te rozkłada się w wachlarze (opinie o programie).
Stosowane są również plotki utrwalające, różniące się od wydmotwórczych mniejszą wysokością (30 do 40 cm) oraz większą przejrzystością (odstępy w świetle pomiędzy vposzczegolnymi prętami równe są 2- do 4-krotnej grubości prętów). Płotki takie stawia się zwykle w kwadraty boku 2 m (na stromych zboczach do 4 m) (segregator aktów prawnych).
Następną fazą utrwalania wydm jest zatrawianie ich powierzchni. Nadają się do tego różne odmiany traw wydmowych, a przede wszystkim w naszych warunkach na wybrzeżu wschodnim (po Darłowo) żytnica bałtycka (Amophila baltica) i wydmuchrzyca piaskowa (Elymus arenarius), a na wybrzeżu zachodnim także i pszenica sitowa (Agropyrum junceum). Należy przy tym pamiętać o omówionej poprzednio zasadzie, że o trwałości szaty roślinnej decydują nie pojedyncze gatunki roślin, lecz ich zespoły: sadząc zatem tę czy inną trawę, nie należy zapominać o roślinach, które pomagają im utrwalić swój byt w jałowych warunkach wydmowych.
Trawy wydmowe są dostosowane do życia na wydmach i dla obrony przed zasypaniem przez piasek wytwarzają po zasypaniu, poniżej węzłów na łodydze, korzenie przybyszowe, za pomocą których umocowują się w piaskach. Równocześnie korzenie te wiążą piasek, umacniając ich powierzchnię. Wytwarzając coraz to nowe ulistwione pędy, trawy wydmowe mogą wyrastać ponad przysypujące je piaski (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32