Blog

24.03.2021

Zniszczenie słupa

W artykule znajdziesz:

Zniszczenie słupa

Zniszczenie słupa

Na podstawie wyników tych doświadczeń można rozróżnić dwa podstawowe przypadki pracy słupów mimośrodowo ściskanych. Do pierwszego zalicza się słupy ze znacznym mimośrodem, o słabym zbrojeniu rozciąganym. Zniszczenie słupa rozpoczyna się w strefie rozciągane; wskutek osiągnięcia przez stal granicy plastyczności. Rysy w betonie występują bardzo wcześnie, nieraz przy obciążeniach równych 0,3-0,5 obciążenia, niszczącego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do drugiego należą słupy o małych mimośrodach. Nośność elementu uwarunkowana jest wytrzymałością strefy ściskanej. Zbrojenie bardziej oddalona od punktu przyłożenia siły ściskającej może być rozciągane lub ściskane Zniszczenie rozpoczyna się w strefie ściskanej, a rysy na krawędzi „oddalone;’ powstają później, a niekiedy bezpośrednio przed momentem zniszczenia.

Badania przeprowadzone przez CNIPS dotyczyły elementów o przekroju prostokątnym, okrągłym i pierścieniowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Badania te wykazały, że moment siły ściskającej w betonie względem środka ciężkości zbrojenia F? bardzie, oddalonego od punktu przyłożenia siły N nie zależy od mimośrodu, jest wielkością stałą i równa się momentowi tej siły obliczonemu, jak w przypadki ściskania osiowego. W ogólnym przypadku wartość naprężeń zależy od wartości siły N i mimośrodu. Jeżeli obciążenie, wymiary i uzbrojenie przekroju są określone, to stan naprężeń zależy głównie od wartości e. Podobne zjawisko obserwowaliśmy już w przekrojach betonowych (uprawnienia budowlane).

W żelbecie różnica pomiędzy mimośrodem powodującym zarysowanie, a wywołującym zniszczenie jest na ogół o wiele większa, gdyż w strefie rozciąganej pracują również pręty stalowe. Stan zarysowania odpowiada w pewnym stopniu fazie II przy zginaniu. O ile zasadniczy wpływ na rozkład naprężeń wywiera wartość mimośrodu, o tyle wartość naprężeń zależy od wielkości siły N. Nie znaczy to, że siła N nie posiada zupełnie wpływu na rozkład naprężeń. Trzeba pamiętać, że ze wzrostem naprężeń maleje współczynnik sprężystości. Przy dostatecznie dużym naprężeniu obserwujemy krzywoliniowy przebieg naprężeń (program egzamin ustny).

Główne pręty stalowe

Rozkład naprężeń w przypadkach ściskania mimośrodowego. Zmienność naprężeń przy wzrastającym mimośrodzie stosunkowo niedużej siły. Do pewnej wartości mimośrodu mamy wtedy do czynienia z liniowym przebiegiem naprężeń, podobnie jak w fazie la przy zginaniu (opinie o programie).

Dopiero przy przekroczeniu pewnej granicy mimośrodu, w strefie rozciąganej występuje krzywoliniowy przebieg naprężeń. Odpowiada to fazie Ib przy zginaniu (szczegół 4). Wreszcie, przy dalszym wzroście mimośrodu następuje częściowe zarysowanie przekroju (szczegół 5), jak w fazie zginania Ila. Gdy siła jest dostatecznie duża, zjawiska zmiany stanu naprężeń występują w jaskrawszej formie. Nawet przy naprężeniach jednego znaku powstaje krzywoliniowy przebieg naprężeń (segregator aktów prawnych).

Zarysowanie następuje już przy mniejszym mimośrodzie, gdyż obr wcześniej osiąga wartość Rr. Przy rozciąganiu mimośrodowym przebieg zjawiska jest nieco odmienny. Jedynie w niedużych granicach zmienności mimośrodu przy małej sile występuje liniowy przebieg naprężeń rozciągających (szczegóły 1, 2). Następnie wykres przechodzi na krótkim obszarze w krzywoliniowy (szczegół 2) i zaraz następuje zarysowanie (szczegóły 4, 5). Jeżeli występują także naprężenia ściskające, przebiegają one na ogół liniowo (szczegóły 3, 4 i 5).

Przy dużej sile rozciągającej nastąpi całkowite (szczegół 1) lub częściowe (szczegóły 2-ł-5) przerwanie przekroju, a obciążenie przenoszą główne pręty stalowe. Jedynie przy większym mimośrodzie objawia się poważniejsze współdziałanie betonu w strefie ściskanej (szczegóły 4 i 5), przy czym przebieg naprężeń w tej strefie może być nawet krzywoliniowy (promocja 3 w 1). Zwiększenie ilości zbrojenia i wytrzymałości stali powoduje wzrost nośności słupa. Wzrost ten - jak wykazały badania Baumanna nie zależy od wytrzymałości betonu i smukłości słupa.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami