Blog

Remont pompy zdjęcie nr 2
07.05.2021

Zużycie ciepła

W artykule znajdziesz:

Zużycie ciepła

Remont pompy zdjęcie nr 3
Zużycie ciepła

Wskaźniki te zebrane są, która w liczbach bezwzględnych przedstawia zużycie ciepła charakterystyczne dla określonego układu piecowego, a w ujęciu procentowym - podział wprowadzonego do pieca ciepła na poszczególne pozycje rozchodu (program uprawnienia budowlane na komputer). Tablica ta, oparta na zestawieniu, które podał H. Kiihl, sugestywnie wykazuje ekonomiczną wyższość metody suchej nad mokrą i wyraźnie wyznacza szczególną rolę piecom zaopatrzonym w ruszt Lepol i w wymienniki cyklonowe.

Jednostkowe zużycie ciepła obu tych instalacji piecowych (kolumna 3 i 4) jest nieporównywalnie mniejsze od zużycia ciepła charakteryzującego pozostałe piece ujęte w zestawieniu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Należy dodać, że te przodujące pod względem gospodarki cieplnej piece wykazują obecnie wskaźniki korzystniejsze od tych, jakie w swym zestawieniu przytoczył Kiihl. W szczególności dotyczy to pieców zaopatrzonych w wymienniki cyklonowe. Wysoko wydajne instalacje cyklonowe, służące do obróbki termicznej węglanowych mieszanek surowcowych, wykazują dziś jednostkowe zużycie ciepła rzędu 3140-4-3350 kJ/kg klinkieru, przy czym wskaźnik ten obejmuje także ciepło gazów odlotowych, które w ilości ok. 500 kJ/kg klinkieru wykorzystuje się do suszenia surowca w urządzeniach susząco-mielących. Obróbka cieplna suchej mąki surowcowej pochłania więc w omawianych instalacjach netto ok. 2640-4-2850 kJ/kg (uprawnienia budowlane).

Jeśli zauważyć, że teoretyczne zapotrzebowanie ciepła na wyprodukowanie 1 kg klinkieru jest rzędu 1760 kJ, to wypada stwierdzić, że układ piecowy z wymiennikami cyklonowymi umożliwia bardzo wysoki, bo sięgający 03-4-68%, współczynnik wykorzystania energii cieplnej paliwa. Technolog zachodnioniemiecki A. Hoga uważa, że przytaczane wyżej liczby dotyczące zużycia ciepła w instalacjach piecowych z wymiennikami cyklonowymi należy traktować jako osiągnięcie graniczne.

Pierwsza koncepcja pieca z cyklonowymi wymiennikami ciepła, umożliwiającymi wstępną obróbkę cieplną suchej mąki surowcowej w stanie zawieszenia w gazach odlotowych, została opatentowana w latach trzydziestych przez duńską firmę F. L. Smidth & Co A/S (program egzamin ustny).

Suszenie surowca

Szerszego wdrożenią tej koncepcji do światowego przemysłu cementowego dokonała w 20 lat później niemiecka firma Humboldt Deutz. Pierwotny układ, przewidujący wyrzucanie do atmosfery gazów odlotowych o temperaturze ok. 300°C został następnie udoskonalony przez wykorzystanie tych gazów do suszenia surowca.
Przejście gazów odlotowych przez układ susząco-mielący (1) w znacznej mierze uprościło problem ich odpylania, gdyż obniżyło ich temperaturę do ok. 100°C i umożliwiło stosowanie elektrostatycznych urządzeń odpylających (2) (opinie o programie).

Suszenie surowca gorącymi i suchymi gazami opuszczającymi układ cyklonowych wymienników ciepła, a następnie elektrostatyczne odpylanie tych gazów jest powszechnie stosowane przy wszystkich, bardzo dziś różnorodnych układach wymienników pracujących na zasadzie zawieszenia mąki surowcowej w strumieniu gorących gazów piecowych.
Oprócz opisywanego wyżej klasycznego układu oferowanego przez firmę Humboldta Deutz, światowy przemysł cementowy posługuje się kilkoma odmianami wymienników, przy czym wszystkie one wykazują jednostkowe zużycie ciepła tego samego rzędu, wynoszące 3140-f-3350 kJ/kg klinkieru (segregator aktów prawnych).

Konstruktorzy wspomnianej duńskiej firmy F. L. Smidth strumień gorących gazów odlotowych dzielą między dwa równoległe układy cyklonów, przy czym każdy układ pracuje dwustopniowo za pomocą dwóch współosiowych cyklonów umieszczonych jeden w drugim.

Koncepcja podgrzewania i częściowego dekarbonizowania mąki surowcowej w stanie zawieszenia w gorących gazach realizowana jest także przez firmę VEB-Zementanlagenbau-Dessau (NRD) w postaci wy- miennika-podgrzewacza szybowego (Schachtvorwarmer). Wymiennik ten stanowi w zasadzie pionowy układ czterech cyklonów usytuowanych bezpośrednio jeden nad drugim wzdłuż łagodnej spirali i połączonych z sobą przewężkami; całość stanowi konstrukcję samonośną (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Remont pompy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Remont pompy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Remont pompy zdjęcie nr 8 Remont pompy zdjęcie nr 9 Remont pompy zdjęcie nr 10
Remont pompy zdjęcie nr 11
Remont pompy zdjęcie nr 12 Remont pompy zdjęcie nr 13 Remont pompy zdjęcie nr 14
Remont pompy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Remont pompy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Remont pompy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami