Blog

21.05.2021

Zużycie ciepłej wody

W artykule znajdziesz:

Zużycie ciepłej wody

Zużycie ciepłej wody

Zazwyczaj w umywalniach i łaźniach zakładów przemysłowych rozbiór ciepłej wody użytkowej po pierwszej zmianie jest większy niż po zmianie drugiej i trzeciej, co spowodowane jest większą liczbą pracowników zatrudnionych na pierwszej zmianie. W takich instalacjach czas trwania tak zwanych głównych okresów rozbioru jest ściśle określony (program uprawnienia budowlane na komputer).

I tak na przykład w łaźniach zakładów przemysłowych okres ten wynosi ok. 20-30 minut, zaś w instalacjach umywalni i natrysków szkolnych sal gimnastycznych 10-M5 minut (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Typowe, modelowe wykresy rozbioru c. w. u. w łaźni i umywalni zakładu przemysłowego, pracującego na trzy zmiany oraz w instalacji natrysków przy sali gimnastycznej szkoły. W pierwszym przypadku pomiędzy głównymi okresami rozbiorów występuje zazwyczaj tylko niewielkie zapotrzebowanie na c. w. u. spowodowane sporadycznym korzystaniem z instalacji przez niewielką liczbę pracowników.

Zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową zmienia się nie tylko w okresie poszczególnych godzin czy minut doby, lecz zmienia się ono również w kolejnych dniach tygodnia, miesiącach czy latach (uprawnienia budowlane).
Zużycie ciepłej wody użytkowej w budownictwie powszechnym zależy od takiej liczby czynników, że w wielu przypadkach dokładne wyznaczenie wartości wskaźników zapotrzebowania na wodę w fazie projektowania instalacji nie jest możliwe.

Spośród wielu czynników, które mają wpływ na wielkość tego zużycia, można wymienić choćby takie, jak: porę roku, dzień tygodnia, klimat, przyzwyczajenia mieszkańców czy też standard sanitarny mieszkań lub innych pomieszczeń. Dlatego też, przyjmując podane w dalszej części rozdziału wskaźniki zużycia ciepłej wody użytkowej, projektant powinien sobie zdawać sprawę z tego, że przyjęte wielkości elementów instalacji tylko w pewnych przypadkach będą ściśle odpowiadać warunkom obliczeniowym (program egzamin ustny).

Budownictwo mieszkaniowe

Ogólnie rzecz biorąc zaprojektowana instalacja c. w. u. może mieć w konkretnych warunkach wydajność niewystarczającą, wydajność całkowicie pokrywającą zapotrzebowanie na c. w. u. lub też wydajność większą od maksymalnych rzeczywistych potrzeb. W tej sytuacji, gdy w wielu przypadkach wartości jednostkowego zużycia c. w. u. są wielkościami losowymi, zawartymi jednak w określonym przedziale, należy dążyć do tego, aby z ekonomicznie uzasadnionym prawdopodobieństwem wydajność instalacji c. w. u. okazała się wystarczająca (opinie o programie).

Problem ten można najłatwiej z ilustrowany analizując wydajność instalacji c. w. u. w budownictwie mieszkaniowym. N uwzględniając kosztów instalacji wydajność punktów czerpalnych i węzła c. w. i powinna pokrywać maksymalne szczytowe rozbiory trwające nawet parę mim w dniach o maksymalnym rozbiorze wody. Uwzględniając czynnik ekonomiczny projektant może dążyć do ograniczenia mocy cieplnej instalacji, zakładając, i odbiorca nie otrzymując w krótkim czasie wody o odpowiedniej temperatur korzystać będzie z instalacji w okresie wcześniejszym lub późniejszym (segregator aktów prawnych).

A więc w ten sposób zostanie wymuszony bardziej równomierny pobór wody prze mieszkańców, co w rezultacie przyczyni się do zmniejszenia urządzeń instalacji i obniżenia nakładów inwestycyjnych. Takie rozumowanie w wielu przypadkach powoduje jednak skutek odwrotny, gdyż niekiedy przy stosowaniu tak pojęte oszczędności łączne nakłady będące sumą kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych wzrastają. Jest to spowodowane znacznym wzrostem zużycia wody,

W przypadku niewystarczającej mocy cieplnej instalacji c. w. u. odbiorcy upuszczają bowiem bezużytecznie znaczne ilości wody, czekając na pojawienie się wody o odpowiedniej temperaturze. Stosowanie tak niewłaściwie pojętych oszczędność było w przeszłości przyczyną nie tylko obniżenia jakości świadczonych usług ciepłowniczych, lecz również znacznych strat ekonomicznych (promocja 3 w 1).
Zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową w budynkach mieszkalnych.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami