Blog

Cel ekologiczny zdjęcie nr 2
03.11.2022

Zużycie materiałów

W artykule znajdziesz:

Cel ekologiczny zdjęcie nr 3
Zużycie materiałów

Limity materiałowe dla obiektów oblicza w zasadzie dział przygotowania produkcji w przedsiębiorstwie, przy ścisłej współpracy z kierownictwem budowy. Limit materiałowy obejmuje materiały potrzebne dla całkowitego wykonania danego obiektu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Na budowach, na których prowadzi się uproszczony magazyn zaopatrzenia materiałowego rozliczany z obrotów i ze zużycia materiałów, istnieje obowiązek przygotowania przed rozpoczęciem robót „karty limitów i rozliczeń zużycia materiałów” oraz wyliczenie zużycia materiałów wg norm jako załącznik do karty limitów.

Zużycie materiałów w danym miesiącu podaje się na podstawie sprawozdań o obrocie materiałami. Zapotrzebowanie i wydawanie materiałów z magazynu na budowę może być dokonywane w granicach ustalonych ilości limitowanych w powiązaniu z harmonogramem budowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Każde przedsiębiorstwo może, zależnie od swojej specyfiki i rodzaju używanych materiałów, objąć limitowaniem tylko niektóre materiały. Szczególny nacisk należy kłaść na limitowanie dostaw materiałów deficytowych, np. szkła okiennego itp., przez dokładne analizowanie zapotrzebowań budów.

Koniecznym warunkiem do ustalenia rzeczywistej wysokości wykorzystania limitów materiałowych jest prawidłowe wystawianie dowodów pobrania materiałów ,,Rw” oraz dowodu zwrotów materiałów z budowy „Zw” i dokładne wskazanie w nich, na który obiekt materiał jest przeznaczony lub z którego obiektu został przerzucony (uprawnienia budowlane).

Przesuwanie materiałów z obiektu na obiekt, nawet w obrębie tej samej budowy, może nastąpić jedynie po wystawieniu odpowiednich dowodów i przeprowadzeniu tej manipulacji przez kartotekę magazynową. Systematycznie prowadzona kontrola wykorzystania limitu materiałowego daje pełny obraz zużycia materiałów objętych limitowaniem i ułatwia bieżącą kontrolę gospodarki materiałowej na budowie.

Materiały pobrane do produkcji budowlano-montażowej podlegają rozliczeniu. Zadaniem kontroli zużycia materiałów jest spowodowanie, aby wykonanie obiektu budowlanego nastąpiło kosztem jak najmniejszego zużycia materiałów budowlanych. Kontrola ma na celu sprawdzenie, czy ilości faktycznie zużytych materiałów nie przekroczyły zużycia normatywnego, obliczonego na podstawie obowiązujących norm (program egzamin ustny).

Rozliczenia ilościowe zużycia materiałów

Na kierowniku budowy ciąży obowiązek systematycznego prowadzenia kontroli zużycia materiałów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zużycie materiałów określonych w projektach i kosztorysach rodzajowo i wyszczególnionych w wykazie materiałowym kosztorysu należy rozliczać ilościowo (opinie o programie).

Rozliczenia ilościowe zużycia materiałów w przedsiębiorstwach wykonujących roboty ogólnobudowlane obejmują następujące podstawowe grupy rozliczeń:

  1. rozliczenie zużycia materiałów wbudowanych w produkcji podstawowej,
  2. rozliczenie zużycia materiałów w konstrukcjach pomocniczych z drewna usługowego,
  3. rozliczenie zużycia materiałów na zagospodarowanie placu budowy,
  4. rozliczenie zużycia materiałów w produkcji pomocniczej.

Rozliczenie ilościowe zużycia materiałów w produkcji podstawowej powinno być przeprowadzone oddzielnie dla poszczególnych obiektów stanowiących w księgowości wyodrębnioną jednostkę ewidencyjną. Dopuszczalne zużycie materiałów określa się na podstawie ilości robót i jednostkowych norm zużycia (segregator aktów prawnych).

W produkcji podstawowej ustala się to zużycie:

  • w formie limitów wyliczanych przed rozpoczęciem robót.
  • w formie rozliczeń powykonawczych.

Rozliczenia zużycia materiałów w produkcji podstawowej następują:

  • jako rozliczenia końcowe, po odbiorze robót lub obiektu przez zamawiającego,
  • jako rozliczenia na koniec roku,
  • przy zmianie na stanowisku kierownika budowy (robót),
  • w przypadku zmiany wykonawcy robót budowlanych i montażowych.

Termin dokonania rozliczeń zużycia materiałów oraz ich sprawdzenia i zatwierdzenia ustala się do 12 tygodni po zakończeniu roku lub od ostatniego dnia miesiąca, w którym nastąpiło odebranie obiektu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Cel ekologiczny zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Cel ekologiczny zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Cel ekologiczny zdjęcie nr 8 Cel ekologiczny zdjęcie nr 9 Cel ekologiczny zdjęcie nr 10
Cel ekologiczny zdjęcie nr 11
Cel ekologiczny zdjęcie nr 12 Cel ekologiczny zdjęcie nr 13 Cel ekologiczny zdjęcie nr 14
Cel ekologiczny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Cel ekologiczny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Cel ekologiczny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami