Blog
Związek zawodowy
W artykule znajdziesz:
W 1949 Bułgaria przystąpiła do RWPG. Po śmierci prymitrowa (1949) władzę Wyłko Czerwenkow, który stosował masowe represje wobec społeczeństwa, a także prowadził czystki partyjne, zapoczątkowane w 1949 procesem Trajczo Kostowa. W 1955 Bułgaria uzyskała członkostwo w ONZ, przystąpiła również do Układu Warszawskiego. Destalinizacja doprowadziła do objęcia władzy przez Todora Żiwkowa (od 1962 premier), który sprawował ją aż do 1989. W latach 60. dokonano przymusowej bułgaryzacji zamieszkujących kraj Macedończyków, a następnie Turków, którzy - po dużej fali emigracyjnej 1951-1978 - w latach 80. zaczęli znów masowo emigrować do Turcji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na przełomie lat 70. i 80. nasilił się kryzys społeczno-gospodarczy, jednak Bułgaria pozostała najbardziej lojalnym sojusznikiem ZSRR w bloku wsch. Aż do 1988 nie istniała w niej praktycznie żadna zorganizowana opozycja, zaś stopień totalitaryzac ji życia publicznego był wysoki. W 1989 powstał wzorowany na “Solidarności" związek zawodowy “Podkrepa", a masowe demonstracje w Sofii (tzw. bułgarska jesień) doprowadziły do ustąpienia Żiwkowa; kierownictwo w BPK przejęli zwolennicy reform z Petyrem Mładenowem na czele. W tym samym roku 13 niezależnych ugrupowań utworzyło koalicję Zjednoczone Siły Demokratyczne (ZSD) pod przewodnictwem Żel i u Żelewa. Odwołano również akcję asymilacyjną wobec ludności tureckiej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Od I do V 1990 trwały obrady Okrągłego Stołu; w IV utworzono urząd prezydenta. W wyborach parlamentarnych w VI 1990 zwyciężyła Bułgarska Partia Socjalistyczna (BPS, kontynuatorka BPK). W VII urząd prezydenta objął Żelew. W XI 1990 zmieniono nazwę państwa na Republikę Bułgarii; w 1991 uchwalono nową konstytucję. W wyborach 1991 zwycięstwo odniosły ZSD, w których w niedługim czasie doszło jednak do rozłamu (uprawnienia budowlane).
Bezrobocie i bieda
Wybory w 1994 wygrała BPS, ale kryzys gospodarczy i polityczny doprowadził w I997 do przedterminowych wyborów, które oddały władzę ponownie w ręce koalicji ZSD. W 1997 Żelewa zastąpił na stanowisku prezydenta działacz ZSD, Petyr Stojanow. Mimo przeprowadzonej 1997-1998 reformy finansowej, która ustabilizowała walutę, sytuacja gospodarcza Bułgarii nadal pozostaje trudna, wzrastają bezrobocie i bieda (program egzamin ustny).
Zgodnie z konstytucją z 1991 Bułgaria jest republiką, na czele której stoi prezydent (od 1997 Stojanow) wybierany na 5 lat w głosowaniu powszechnym; jest on również zwierzchnikiem sił zbrojnych. Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego Zgromadzenia Narodowego, liczącego 240 członków, wybieranych na 4-letnią kadencję w wyborach powszechnych (parlament uchwalający konstytucję liczy 400 deputowanych); prezydent ma prawo weta wobec uchwał parlamentu. Władza wykonawcza spoczywa w rękach odpowiedzialnego przed parlamentem rządu, na czele z premierem (od 1997 Iwan Kostowi; premiera i ministrów powołuje prezydent (opinie o programie).
Republika Chorwacji leży w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim i zajmuje pow. 56 5.58 km . jej terytorium leży między 42°23′ a 46 CPN i I 3° 50′ a 19°27’E i przypomina kształtem luk rozciągnięty od Dunaju (na wsch.) do półwyspu Istria (na zach.) i dalej na pd. wzdłuż wybrzeża Morza Adriatyckiego aż do Dubrownika. Pd. część kraju (eksklawa Dubrownika) oddzielona jest od “właściwej" Chorwacji pasem terenu o dl. 20 km należącym do Bośni i I Hercegowiny (rejon Neum) (segregator aktów prawnych).
Chorwacja graniczy z 4 państwami. Od pn. ze Słowenią (dl. granicy SO I km) i z Węgrami (.529 km), od pd. i wsch. z Bośnią i Hercegowiną (9 52 km) oraz z Jugosławią (266 km; w tym z Serbią 24 I km, z Czarnogórą 25 km). Zach. granic ę stanowi natomiast Wybrzeże Adriatyckie, którego dt. wynosi 5790 km, z czego na wyspy przypada 401 2 km (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32