Blog

Roztwór wodny wapna zdjęcie nr 2
11.10.2022

Związki fluoru

W artykule znajdziesz:

Roztwór wodny wapna zdjęcie nr 3
Związki fluoru

Z innych soli nieorganicznych należy wspomnieć o różnych truciznach jak związkach arsenu, rtęci i miedzi, które wchodzą w skład środków grzybobójczych i będą omówione w dziale 6.3 oraz fosforany używane przy wyrobie powłok ogniochronnych drewna. Związki fluoru są solami kwasu fluorowodorowego lub krzemo-fluorowodorowego, podobnie jak krzemiany są solami kwasu krzemowego. Należą więc właściwie do soli mineralnych, jednak ze względu na swe znaczenie i szerokie zastosowanie w chemicznej ochronie budowli będą omówione oddzielnie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Spośród soli kwasu fluorowodorowego HF jedynie fluorek sodu NaF znajduje szersze zastosowanie. Tworzy on białe opalizujące kryształy, rozpuszczające się w wodzie w stosunku 1 :20. Roztwór wskutek hydrolizy ma odczyn alkaliczny. Fluorek sodu jest jednym z najsilniejszych środków grzybo- i bakteriobójczych i wchodzi w skład większości preparatów do konserwacji drewna. Należy pamiętać, iż fluorek sodu jest silnie trujący i przy pracach z nim trzeba zachować dużą ostrożność (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Kwas fluorokrzemowy HoSiFg i jego pochodne, czyli fluorokrzemiany zwane pospolicie fluatami (skrót z niemieckiego fluor- silikate), które są najważniejszymi środkami ochronnymi nieorganicznych materiałów budowlanych (uprawnienia budowlane).

Do najczęściej stosowanych związków fluoru należą: Kwas fluorokrzemowy zwany fluatem czyszczącym lub avant-fluatem stosuje się zwykle jako podkład przy właściwych fluatach. Jest to gęsty (35-40 °Be) płyn silnie kwaśny. Fluat magnezowy MgSiF6 w kryształach. Roztwór nasycony wykazuje gęstość około 25 °Be. Lekko kwaśny. Fluat cynkowy ZnSiF6 * 6 H2O w kryształach. Rozpuszcza się w wodzie w stosunku 1 : 1 i daje roztwór o gęstości 40 °Be. Odczyn lekko kwaśny. Fluat aluminiowy Al2(SiF6)3 jest to ciało bezpostaciowe. Roztwór nasycony wykazuje gęstość 35 °Be. Silnie kwaśny. Fluat ołowiowy PbSiFg * 6 H2O krystaliczny. Roztwór nasycony ma gęstość 60 °Be. Silnie kwaśny (program egzamin ustny).

Zobojętnienie powierzchni

Poza tym istnieją inne fluorokrzemiany, jak manganu, żelaza, miedzi i in., których jednak nie stosuje się szerzej. Pewne znaczenie ma jedynie fluorokrzemian boru używany do utwardzania gipsu. Działanie fluatów na zaprawy, tynki, beton i kamień naturalny polega na przemianie małoodpornego wodorotlenku wapnia Ca(OH)2 lub węglanu wapnia CaC03 w trwały i znacznie twardszy fluorek wapnia CaF2, przy czym wydziela się dwutlenek krzemu, czyli krzemionka Si02. Wynikiem tej reakcji jest utwardzanie i zobojętnienie powierzchni (opinie o programie). Z chemicznego punktu widzenia zobojętnienie materiału jest nawet ważniejsze niż wzrost wytrzymałości, gdyż wskutek tego kwasy, a szczególniej dwutlenek siarki, przestają reagować z danym materiałem, a tym samym nie mogą go niszczyć. Ponadto powierzchnie fluatowane wobec obojętnego odczynu można pokrywać farbami bez obawy wystąpienia plam wskutek gryzącego działania wapna zawartego w tynkach itp.

Wytworzony fluorek glinu jest ciałem nietrwałym i reagując z dalszymi cząstkami wapna, daje fluorek wapnia i wodorotlenek glinu. Według wzoru pierwszego reakcja przebiega z zaprawami świeżymi, zawierającymi wodorotlenek wapna. Wskutek działania dwutlenku węgla zawartego w powietrzu wodorotlenek wapnia (wapno gaszone) przechodzi w węglan wapnia wg wzoru: Ca(OH)2 + C02 = CaC03 + H20 i wówczas reakcja z fluatami przebiega wg wzoru drugiego (segregator aktów prawnych).

Również według tego wzoru reagują fluaty z kamieniami naturalnymi zawierającymi zwykle pewne ilości węglanu wapnia, który jest ich najmniej odpornym składnikiem. * Przy użyciu nadmiaru fluatu szczególnej jeśli stosuje się wolny kwas fluorokrzemowodorowy, może wydzielić się pewna ilość bardzo agresywnego i szkodliwego dla zdrowia kwasu fluorowodorowego.

Kwas ten jest bardzo lotny i silnie atakuje drogi oddechowe, dlatego pomieszczenia poddane fluatowaniu należy bardzo dobrze wietrzyć, pracownicy zaś muszą zachować środki ostrożności. W pomieszczeniach nie dających się dobrze przewietrzać (np. wnętrza zbiorników), należy pracować w maskach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

24.04.2025
Roztwór wodny wapna zdjęcie nr 4
Jakie są klasy użytkowalności drewna?

Klasy użytkowalności drewna (inaczej: klasy narażenia lub klasy zastosowania drewna) określają warunki, w jakich drewno będzie użytkowane, szczególnie pod kątem…

23.04.2025
Roztwór wodny wapna zdjęcie nr 5
Co to jest zabytek?

Zabytkiem nazywamy przedmiot, obiekt, budowlę, miejsce lub nawet krajobraz, który posiada wartość historyczną, artystyczną, naukową lub kulturową i jest świadectwem…

Roztwór wodny wapna zdjęcie nr 8 Roztwór wodny wapna zdjęcie nr 9 Roztwór wodny wapna zdjęcie nr 10
Roztwór wodny wapna zdjęcie nr 11
Roztwór wodny wapna zdjęcie nr 12 Roztwór wodny wapna zdjęcie nr 13 Roztwór wodny wapna zdjęcie nr 14
Roztwór wodny wapna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Roztwór wodny wapna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Roztwór wodny wapna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami