Blog

11.10.2022

Związki kwasu krzemowego

W artykule znajdziesz:

Związki kwasu krzemowego

Przy utrwalaniu fluatami wyrobów i wypraw gipsowych niebezpieczeństwo jest jeszcze większe, gdyż w tym przypadku oprócz kwasu fluorowodorowego powstaje również kwas siarkowy, który jako mniej lotny wypiera fluorowodór. Pomimo tych niebezpieczeństw, których zresztą można unikać przy właściwym stosowaniu, fluaty są najcenniejszym środkiem do neutralizacji, uszczelnienia i utwardzania zapraw, betonu oraz kamienia, toteż powinny znaleźć znacznie szersze niż dotychczas zastosowanie w naszym budownictwie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Fluaty są nie tylko doskonałym podkładem przy malowaniu farbami, lecz mogą nawet je zastąpić. Można bowiem dodać do nich odpowiednich barwideł i wówczas neutralizacja, utwardzanie i malowanie łączy się w jedną czynność, co daje ogromne oszczędności. Ponadto fluatów używa się jako spoiw do tzw. zimnych polew (glazur), nakładanych na wyroby ze sztucznego kamienia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wyrób polew nakładanych na zimno łączy się ściśle z chemiczną ochroną budowli i jest dziedziną rokującą wielkie nadzieje, a u nas dotychczas całkowicie zaniedbaną (temat ten nie mieści się w ramach niniejszej pracy). Krzem należy do najbardziej rozpowszechnionych pierwiastków. Wchodzi on w skład większości minerałów i stanowi jeden z głównych składników „ dotychczas zbadanej części skorupy ziemskiej (uprawnienia budowlane).

Wobec dużego powinowactwa chemicznego do tlenu krzem występuje głównie jako dwutlenek SiC>2. W postaci tej jest głównym składnikiem piasku i wielu minerałów. Krzem podobnie jak węgiel ma zdolność tworzenia łańcuchów chemicznych, wskutek czego ilość związków, jakie może tworzyć jest bardzo duża. Większość z nich jest odpowiednikiem różnych związków węgla, czyli ciał organicznych jak np. gaz krzemometan SiH4 odpowiednik metanu CH4 lub krzemochloroform SiHCls (program egzamin ustny).

Postępy technologii

Znane są również bardziej skomplikowane związki krzemu, z których prawdziwą rewelacją okazały się tzw. plastyki krzemowe, tj. sztuczne żywice zbliżone budową do znanych plastyków węglopochodnych, w których jednak zamiast węgla występuje krzem. Plastyki te odznaczają się odpornością na wysokie temperatury i wpływy chemiczne, a poza tym nie ulegają starzeniu się, toteż pomimo ich wysokiej obecnej ceny znajdują coraz szersze zastosowanie. Należy się spodziewać, iż w miarę rozwoju produkcji i postępów technologii cena ich ulegnie takiemu obniżeniu, że będzie się je powszechnie stosować zwłaszcza w dziedzinie powłok ochronnych. Ze stosowanych obecnie związków krzemu należy wymienić wspomniany dwutlenek, czyli krzemionkę oraz szkło wodne (opinie o programie).

Dwutlenek krzemu Si02, czyli bezwodnik kwasów krzemowych H4Si04 (ortokrzemowy) i H2S103 (metakrzemowy), należy do ciał najbardziej rozpowszechnionych w przyrodzie. Zależnie od układu krystalicznego występuje jako kwarc, trydymit, chry- stobalit lub jako ciało bezpostaciowe. Dwutlenek krzemu jest związkiem kwaśnym, jednak w normalnej temperaturze zachowuje się jak ciało obojętne, gdyż jest niemal zupełnie nierozpuszczalny w wodzie, co stanowi niezbędny warunek dysocjacji, a więc i wykazania swych kwasowych własności. W wyższych natomiast temperaturach dwutlenek krzemu reaguje jak silny kwas i tworzy z alkaliami trwałe związki, co jest wykorzystane np. przy wyrobie tworzyw wapienno-piaskowych, gdzie piasek kwarcowy składający się głównie (ponad 90%) z dwutlenku krzemu, reaguje w podwyższonej temperaturze i ciśnieniu z wapnem tworząc odporne krzemiany wapnia (segregator aktów prawnych).

Podobne reakcje zachodzą przy wyrobie cementu i innych spoiw hydraulicznych oraz przy wyrobie betonów lekkich utwardzanych w autoklawach. Aktywność chemiczna dwutlenku krzemu zależna jest w znacznym stopniu od rodzaju jego powierzchni, która im jest świeższa i bardziej rozwinięta, tym łatwiej reaguje z innymi ciałami. Dlatego też stosowanie piasku mielonego daje lepsze rezultaty, przy czym, jak wykazały ostatnie badania, piasek świeżo zmielony wykazuje największą aktywność, którą stopniowo traci w miarę upływu czasu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami